McDonalds przegrywa z Greggsem – w Wielkiej Brytanii śniadaniowy szał

Mimo to głównym atutem sieci jest jej prostota i wygoda – mówi Alex Morton, rekruterka z Londynu, która powiedziała nam, że odwiedza te piekarnie w przerwach na lunch od czasów liceum.

176

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

McDonalds przegrywa z Greggsem, to brytyjska sieć małych piekarni serwująca śniadania
McDonalds przegrywa z Greggsem, to brytyjska sieć małych piekarni serwująca śniadania

Zapomnij o Egg McMuffin. Brytyjczycy oszaleli na punkcie bułek z bekonem i kiełbasą oferowanych przez Greggs. Jest to 85-letnią sieć tanich piekarni, która właśnie opublikowała swoje najlepsze wyniki w historii. McDonalds przegrywa z Greggsem na razie tylko w Brytanii ale…

Brytole chcą zdrowszego jadła, śniadanie z piekarni

Firma poinformowała we wtorek, że w zeszłym roku zdobyła 19,6% brytyjskiego rynku śniadań na wynos. Strąciła z pierwszego miejsca McDonald’sa — i zdobyła 8,2% całego rynku jedzenia na wynos. Ten udział jest najwyższy w historii i wzrósł z 7,7% w 2022 roku.

Zysk przed opodatkowaniem również wzrósł o ponad 13% w ubiegłym roku, osiągając rekordowy poziom prawie 168 milionów funtów.

Sieć Greggs szybko się rozwija: miała prawie 2500 piekarni w Wielkiej Brytanii pod koniec 2023 roku. To znacznie więcej niż 1450 McDonald’sów w Wielkiej Brytanii i sąsiedniej Irlandii. Planuje otworzyć ich aż 160 w tym roku.

Sieć Greggs rozpoczęła działalność jako firma rodzinna, dostarczająca pieczywo i inne wypieki do społeczności górniczych w Newcastle. Mieście w północno-wschodniej Anglii, przyciągając od tamtej pory do swoich sklepów oszczędnych klientów. Po nawiązaniu współpracy z supermarketami, aplikacjami do dostarczania jedzenia, a nawet dużym sprzedawcą odzieży sytuacja zmieniła się na korzyść. Po wzroście kosztów utrzymania, który zmusił wielu Brytyjczyków do zaciśnięcia pasa — popularność sieci gwałtownie wzrosła.

Co tam dają na śniadanie czyli tajemnica sukcesu

Śniadaniowy zestaw Greggs – zawierający bułkę z kiełbasą, boczkiem lub omletem plus napój kosztuje już od 2,85 funta (ok 15zł). Jest on szczególnie popularny wśród klientów, powiedział nam rzecznik firmy.

Cel firmy, sformułowany w 2021 roku, aby podwoić sprzedaż do 2026 roku, jest „jak na dobrej drodze do osiągnięcia go”. Tak powiedziała we wtorkowym oświadczeniu prezes Roisin Currie. Sprzedaż wzrosła do rekordowego poziomu 1,8 miliarda funtów (prawie 10mld zł) w zeszłym roku.

„Greggs to znacznie więcej niż tylko przekąska, a jego oferta cenowa stawia go w idealnym miejscu wśród konsumentów wciąż walczących z wyższymi kosztami utrzymania”. Tak napisał we wtorkowym komunikacie Matt Britzman, analityk giełdowy. „Utrzymanie tego poziomu cen jest kluczowe, a wraz ze spadkiem inflacji i kosztów Greggs dba o to, aby klienci również odczuli korzyści”.

śniadania z pyszną kawą lub sokiem już poniżej 15zł
śniadania z pyszną kawą lub sokiem już poniżej 15zł

Gadżety okazały się sukcesem

Recepta firmy na sukces obejmowała humorystyczne, przyciągające uwagę działania mające na celu poszerzenie bazy klientów. W 2022 roku Greggs wprowadził na rynek swoją pierwszą w historii linię odzieży z firmą Primark. Sprzedaje wszystko, od kapeluszy po koszulki i legginsy – nazwane „greggings” – ozdobione znanym niebiesko-żółtym logo. W grudniu Greggs otworzył tymczasową restaurację w Fenwick, ekskluzywnym domu towarowym w Newcastle, gdzie serwował swoje popularne bułki z kiełbasą i Steak Bakes pod srebrnymi kloszami, a także własną wersję jaj po benedyktyńsku — Greggs Benedict.

Mimo to głównym atutem sieci jest jej prostota i wygoda – mówi Alex Morton, rekruterka z Londynu, która powiedziała nam, że odwiedza te piekarnie w przerwach na lunch od czasów liceum.

„Greggs to instytucja narodowa … i sprawia, że czuję się nostalgicznie” – powiedziała. „W dzisiejszych czasach głównym atutem jest to, jak jest szybko i wygodnie. Jeśli jestem w biegu, chwytam Sausage, Bean and Cheese Melt (bułkę z kiełbasą, fasolą i serem)”. Czas najwyższy by i u nas powstało coś takiego osadzone w polskiej tradycji.

—————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia