Tragedia na poligonie w Drawsku Pomorskim. Prokuratura wszczęła śledztwo

Do tragicznego wypadku doszło we wtorek 5 marca na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie). Młody żołnierz zginął w trakcie ćwiczeń, uderzony przez opancerzony pojazd wojskowy.

254

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tragedia na poligonie w Drawsku Pomorskim. Prokuratura wszczęła śledztwo
Tragedia na poligonie w Drawsku Pomorskim. Prokuratura wszczęła śledztwo

Do tragicznego wypadku doszło dzisiaj rano na poligonie w Drawsku Pomorskim. 20-letni żołnierz zginął, a drugi został ciężko ranny, gdy kierujący bojowym wozem piechoty (BWP) żołnierz najechał na nich podczas manewrów.

Tragedia na poligonie

Manewry 1. Brygady Pancernej w Drawsku Pomorskim zostały tragicznie przerwane. Kierowca bojowego wozu piechoty (BWP) podczas wykonywania manewru najechał na dwóch żołnierzy.

„Podczas ćwiczeń, na pasie taktycznym Bucierz dwóch żołnierzy dostało się pod gąsienice transportera opancerzonego”. Komentuje sprawę major Tomasz Zygmunt z oddziału Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie. W wyniku odniesionych obrażeń jeden z żołnierzy poniósł śmierć, drugi został ranny i śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego został przetransportowany do szpitala.

Eksperci wskazują na ograniczone pole widzenia kierowcy BWP, które jest wysokim czynnikiem ryzyka. Ponadto, Pojazdy te poruszają się z dużą prędkością, co stwarza realne zagrożenie dla osób znajdujących się w strefie ich działania. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby żołnierze piechoty, którzy poruszają się w pobliżu tych pojazdów, byli świadomi zagrożenia i stosowali odpowiednie środki ostrożności.

Prokuratura Okręgowa Wojskowa w Poznaniu wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Na miejscu zdarzenia pracują prokuratorzy i biegli, którzy mają wyjaśnić dokładne okoliczności tragedii.

Kondolencje i wyjaśnienia

Minister Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak – Kamysz, złożył głębokie kondolencje rodzinie i bliskim zmarłego żołnierza. „To jest tragiczne zdarzenie. To jest wypadek, który powoduje, że wszystkie siły i środki kierujemy do wsparcia rodziny i najbliższych” – powiedział szef MON.

Minister Obrony Narodowej podkreślił również, że tragiczny wypadek nie miał związku z trwającymi manewrami Dragon-24, a żołnierze 1. Brygady Pancernej, do której należał zmarły, ćwiczyli standardowe procedury.

Postępowanie prokuratorskie

Prokuratura prowadzi śledztwo pod kątem art. 177 Kodeksu karnego, który mówi o nieumyślnym spowodowaniu wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Biegły z zakresu wypadków komunikacyjnych zbada m.in. stan techniczny BWP oraz prawidłowość wykonywania manewrów przez żołnierzy.

Tragedia w Drawsku Pomorskim to kolejny w ostatnim czasie śmiertelny wypadek na poligonie wojskowym. Minister obrony narodowej zaapelował do żołnierzy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas ćwiczeń.

Do tematu będziemy wracać.

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia