Skandal na Podkarpaciu. Nauczyciel nagrywał 12-latki w szatni

Na Podkarpaciu nauczyciel wychowania fizycznego, pełniący również funkcję trenera w klubie lekkoatletycznym, został zatrzymany pod zarzutem nagrywania 12-letnich dziewcząt podczas przebierania się w szatni. Przypuszczalnie w czwartek zostaną mu oficjalnie przedstawione zarzuty.

341

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nauczyciel nagrywał dzieci w szatni.
Nauczyciel podejrzany o nagrywanie 12-letnich uczennic. Zdjęcie ilustracyjne.

Nauczyciel wychowania fizycznego i trener w klubie lekkoatletycznym na Podkarpaciu został zatrzymany pod zarzutem nagrywania 12-letnich dziewcząt, gdy przebierały się w szatni. Policja zabezpieczyła sprzęt elektroniczny należący do podejrzanego i przekazała go do analizy. Prokuratura rozważa wystąpienie do sądu o areszt dla nauczyciela.

Jak doszło do odkrycia skandalu?

Sprawa wyszła na jaw pod koniec września ubiegłego roku, gdy grupa 12-letnich uczennic udała się na zajęcia z lekkoatletyki do hali MOSiR w Sanoku. Nauczyciel, który był jednocześnie ich trenerem, poprosił je o przymierzenie nowych strojów sportowych. W szatni dziewczynki zauważyły stojące pod ścianą pudło z dziurą, w której była ukryta kamera GoPro. Zaniepokojone, wybiegły z pomieszczenia i powiedziały o wszystkim innemu trenerowi. Ten jednak nie sprawdził pudła osobiście, a jedynie przekazał informację nauczycielowi 12-latek. Mężczyzna wszedł do szatni, po chwili wyszedł i oświadczył, że w środku niczego nie było.

Jedna z uczennic opowiedziała o zdarzeniu swojej matce, która natychmiast zgłosiła sprawę na policję. Funkcjonariusze przeszukali dom i samochód nauczyciela, zabezpieczając laptopy, kamery, pendrive’y, dyski zewnętrzne, karty pamięci i telefony komórkowe. Sprzęt trafił do biegłego, który miał sprawdzić, czy nauczyciel faktycznie nagrywał nieletnie i czy robił to od dłuższego czasu.

Jakie są zarzuty i konsekwencje dla nauczyciela?

We wtorek, 5 marca, policja zatrzymała 57-letniego nauczyciela i osadziła go w areszcie. Prokuratura Rejonowa w Sanoku nadzoruje postępowanie i ma czas do czwartku, 7 marca, aby przedstawić mu zarzuty i podjąć decyzję o zastosowaniu środków zapobiegawczych. Według prokurator Wiktorii Domaradzkiej-Kaszubowicz, brana jest pod uwagę możliwość wystąpienia do sądu o areszt dla podejrzanego.

Nauczycielowi grozi do 5 lat więzienia. Za naruszenie nietykalności cielesnej dziecka poprzez utrwalanie jego wizerunku w sytuacji obnażenia lub o charakterze seksualnym. Dodatkowo, może być ukarany grzywną do 30 tys. zł i kosztami sądowymi. Jeśli okaże się, że nauczyciel rozpowszechniał lub udostępniał nagrania innym osobom, może odpowiadać za rozpowszechnianie pornografii dziecięcej, za co grozi do 12 lat więzienia.

Jak zareagował klub sportowy i szkoła?

Nauczyciel był zatrudniony w jednej z sanockich szkół podstawowych oraz w Klubie Sportowym Komunalni Sanok – Lekkoatletyka. W środę, 6 marca, klub wydał oświadczenie. W którym odcina się od zdarzenia i wyraża głęboki smutek związany z całą sytuacją. Klub zapewnia, że podejmie wszelkie niezbędne kroki, aby dostosować się do postępującego śledztwa i współpracować z organami ścigania. Klub podkreśla również, że dba o bezpieczeństwo i rozwój swoich zawodników i zawodniczek.

Szkoła, w której pracował nauczyciel, nie wydała jeszcze oficjalnego stanowiska w sprawie skandalu. Dyrektor placówki nie chciał komentować zdarzenia, powołując się na tajemnicę śledztwa. Nie wiadomo, czy nauczyciel był wcześniej podejrzewany o jakiekolwiek nieprawidłowości w swojej pracy. Nie wiadomo również, czy szkoła podjęła jakieś działania prewencyjne lub wsparcia dla uczennic, które mogły być ofiarami nauczyciela

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia