Giro d’Italia 2024 – 107. edycja

Wyścig rozpoczął się 4 maja w Venaria Reale i zakończy 26 maja w Rzymie .

167

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Giro d'Italia 2024 - 107. edycja.
Giro d'Italia 2024 - 107. edycja.

Giro d’Italia 2024 – 107. edycja – jest to oczywiście 107. edycja, trzytygodniowego kolarskiego wyścigu etapowego Grand Tour . Wyścig rozpoczął się w sobotę 4 maja w Venaria Reale i zakończy 26 maja w Rzymie. Wyścig jest wieloetapowy, a dokładniej 21 etapów na odległość 3400,8 km (2113 mil). W ramach jazdy indywidualnej na czas przewidziano dwa etapy jazdy indywidualnej na czas oraz 4 odcinki dłuższe niż 200 km.

W wyścigu bierze udział ogólnie 22 ekip z całego świata. Gdzie ogłosiły swoje składy na Giro d’Italia, kompletując listę startową pierwszego wielkiego touru w kalendarzu. Jak co roku, wielu kolarzy ze światowej czołówki zdecydowało się na przyjazd do Włoch. 176 kolarzy stanęło do rywalizacji. Największą gwiazdą i głównym faworytem do sięgnięcia po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej jest oczywiście Tadej Pogacar. We włoskim wyścigu wystartuje dwóch Polaków – Rafał Majka i Stanisław Aniołkowski. W osiągnięciu tego celu, Pogacarowi ma pomóc Rafał Majka.

Giro d’Italia 2024 – 107. edycja – 1 ETAP

Oczywiście tak już wcześniej wspomniałem, że wyścig rusza w Venaria Reale. Pierwszy etap pagórkowaty na dystansie 140 km. Kolarze ściągali się do Turynu gdzie najlepszy był. Ekwadorczyk Jhonatan Narvaez (Ineos Grenadiers) wygrał pierwszy etap 107. edycji Giro d’Italia i oczywiście został liderem wyścigu. Drugie miejsce zajął Niemiec Maximilian Schachmann (Bora-hansgrohe), a trzecie Słoweniec Tadej Pogacar (UAE Team Emirates). Rafał Majka (UAE) stracił 2:25, meldując się na 53. pozycji.

Giro d’Italia 2024 – 107. edycja – 2 ETAP

Drugi etap rozpoczynał się w San Francesco al Campo i kolarze ścigali się do Sanktuarium Oropa na dystansie 161 km. I w tym wyścigu swoją siłę pokazał niesamowity Słoweniec z zespołu UAE Team Emirates. Tadej Pogaczar wygrał drugi etap imprezy z finiszem w Santuario di Oropa. W niedzielę zwyciężył z ogromną swobodą, nie szafując siłami. Oprócz wygranej zdobył także różową koszulkę lidera wyścigu. Oczywiście w tym duży udział miał Rafał Majka, który wraz z kolegami z drużyny zaangażowani byli w pomaganie Słoweńcowi. Rafał był ostatnim pomocnikiem Słoweńca na końcowym, ośmiokilometrowym podjeździe.

Giro d’Italia 2024 – 107. edycja – 3 ETAP

Trzeci etap rozpoczął się w Nowara, kolarze ścigali się do Fossano na etapie płaskim na odległości 166 km. Poniedziałkowy płaski etap Giro liczył 165 kilometrów. Jeszcze przed startem wszystko wskazywało na to, że zakończy się on walką sprinterów na ostatnich metrach przed metą. Na trasie okazało się, że były próby ucieczek, momentami peleton dzielił się na grupy, ale ostatecznie wszystko skończyło się zgodnie z przewidywaniami.

Belg Tim Merlier wygrał po finiszu z peletonu trzeci odcinek Giro d’Italia. Sprinter grupy Soudal Quick-Step w Fossano pokonał Włocha Jonathana Milana (Lidl-Trek) i Erytrejczyka Biniama Girmaya (Intermarche-Wanty).

Sukces Polaka, ponieważ ósme miejsce na poniedziałkowym etapie zajął Stanisław Aniołkowski z Cofidis. Oczywiście liderem całego wyścigu pozostaje Słoweniec Tadej Pogacar (UAE Team Emirates).

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. A jeżeli zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Ryoyu Kobayashi bije rekord

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia