Skąd się wziął Międzynarodowy Dzień Kobiet i dlaczego jest obchodzony 8 marca?

221

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Międzynarodowy Dzień Kobiet - na starym drewnianym blacie stołu, leży pęk różowych róż, oraz stylizowany bilecik z napisem po angielsku 8 marca, międzynarodowy dzień kobiet.

Historia święta zaczęła się w 1908 roku, od przemarszu 15 tysięcy kobiet przez Nowy Jork. Domagały się one krótszego dnia pracy, lepszego wynagrodzenia oraz prawa do głosowania. Rok później Socjalistyczna Partia Ameryki ogłosiła pierwszy Narodowy Dzień Kobiet. Pomysł, aby uczynić z niego wydarzenie międzynarodowe, wyszła od Klary Zetkin, komunistycznej aktywistki i orędowniczki praw kobiet. Międzynarodowy Dzień Kobiet

W 1910 roku przedstawiła swój pomysł na Międzynarodowej Konferencji Kobiet Pracujących w Kopenhadze. Jej propozycję jednogłośnie poparło 100 kobiet z 17 krajów, uczestniczących w konferencji. Pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet był obchodzony w 1911 roku, w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Organizacja Narodów Zjednoczonych zaczęła obchodzić to wydarzenie od 1975 roku, a pierwszym motywem przyjętym przez ONZ (w 1996 roku) było “Świętowanie przeszłości, planowanie przyszłości”.

Dlaczego 8 marca?

Pani Zetkin nie wiązała swojego pierwotnego pomysłu międzynarodowego święta z konkretnym dniem. Datę 8 marca wybrano po tym, jak rosyjskie kobiety zażądały “chleba i pokoju” podczas strajku wojennego w 1917 roku. Cztery dni po rozpoczęciu strajku, cara zmuszono do abdykacji, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawo do głosowania. Według kalendarza juliańskiego, który był wtedy używany w Rosji, strajk kobiet rozpoczął się 23 lutego. W kalendarzu gregoriańskim, używanym w większości reszty świata, ta data to 8 marca.

Ten dzień jest świętem narodowym w wielu krajach. W Chinach zgodnie z zaleceniem Rady Państwa, wiele kobiet ma pół dnia wolnego od pracy. Na całym świecie odbywają się tysiące wydarzeń, w tym marsze, spotkania, koncerty, wystawy i debaty. We Włoszech ten dzień nazywa się Festa della Donna, a popularnym prezentem są kwiaty mimozy. W Rosji w okolicach Międzynarodowego Dnia Kobiet sprzedaż kwiatów zwykle podwaja się.

W USA marzec jest Miesiącem Historii Kobiet. Prezydenckie proklamacje wydawane co roku, uhonorowują osiągnięcia amerykańskich kobiet. W poście na Instagramie na początku marca 2024 roku prezydent USA Joe Biden powiedział, że miesiąc ten będzie “świętować dziedzictwo znanych i nieznanych pionierów i orędowników, którzy uczynili świat sprawiedliwszym, bardziej sprawiedliwym i wolnym miejscem”.

Barwy Międzynarodowego Dnia Kobiet to: fioletowy, zielony i biały są kolorami MDK. Według strony internetowej Międzynarodowego Dnia Kobiet: “Fioletowy oznacza sprawiedliwość i godność. Zielony symbolizuje nadzieję. Biały reprezentuje czystość”, choć jest to kontrowersyjne pojęcie.

Motyw ONZ z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 2024

Tematem ONZ na 2024 rok jest “Inwestuj w kobiety: Przyspiesz postęp”. Ma on na celu podkreślenie znaczenia działań na rzecz równości płci. “Konflikty i rosnące ceny mogą spowodować, że do 2025 roku 75% krajów ograniczy wydatki publiczne, negatywnie wpływając na kobiety i ich niezbędne działania” – ostrzega ONZ. Strona internetowa Międzynarodowego Dnia Kobiet wybrała temat “Inspiruj do włączania”. Mówi, że organizatorzy i wydarzenia mają na celu “przełamywanie barier, zwalczanie stereotypów i tworzenie środowisk, w których wszystkie kobiety są doceniane i szanowane”.

Czy Międzynarodowy Dzień Kobiet jest potrzebny?

Organizatorzy mówią, że dzień ten daje możliwość zaznaczenia postępów. Pozwala także zwrócić uwagę na erozję praw kobiet na całym świecie, a także na skutki przemocy i nadużyć wobec płci. W ciągu ostatnich 12 miesięcy kobiety na Bliskim Wschodzie, w Afganistanie, Iranie i na Ukrainie walczyły o swoje prawa w sytuacji wojny i przemocy. Eksperci ONZ mówią, że otrzymali wiarygodne doniesienia o naruszeniach praw człowieka wobec kobiet i dziewcząt w Gazie, w tym o przypadkach gwałtu przez siły izraelskie.

W Afganistanie dziewczęta mają mocno utrudniony dostęp do równego wykształcenia. W Iranie wielu nadal przeciwstawia się zasadom wymagającym, aby kobiety zakrywały włosy, podczas gdy aktywiści, tacy jak laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Narges Mohammadi, stoją w obliczu długich wyroków więzienia. ONZ mówi, że kobiety i dziewczęta w Sudanie porywa się i gwałci na obszarach kontrolowanych przez Szybkie Siły Wsparcia (RSF). Zmusza się je do małżeństwa i przetrzymuje dla okupu. Według Indeksu Różnic Płci 2023, publikowanego co roku przez Światowe Forum Ekonomiczne, żaden kraj nie osiągnął jeszcze pełnej równości płci lub parytetu.

Ostrzega, że prawdopodobnie zajmie to ponad sto lat, zanim zostanie osiągnięte na całym świecie.

(Źródło:BBC)

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy:  Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia