Szwecja w NATO, ostatnie formalności

Formalne złożenie dokumentów w Departamencie Stanu, jako depozytariuszu Traktatu Waszyngtońskiego, oficjalnie kończy proces akcesji Szwecji do NATO. Polska podkreśla, że polityka "otwartych drzwi" NATO jest kluczowym czynnikiem budowania stabilności i bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego, który powinien być kontynuowany.

117

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Szwecja w Nato
JAS Gripen - Szwecja w NATO, ostatnie formalności

Pol 200 latach neutralności Szwecja przystępuje do paktu wojskowego zmuszona chorymi działaniami putinowskiej Rosji. Premier Szwecji Ulf Kristersson złożył wniosek akcesyjny do NATO w Departamencie Obrony USA. To kolejny kraj członkowski Paktu Północnoatlantyckiego. Teraz Morze Bałtyckie staje się wewnętrznym akwenem Sojuszu, to radykalnie poprawia bezpieczeństwo Polski.

Kolejne państwo zrezygnowało z neutralności po ataku Rosji na Ukrainę

Akcesja Szwecji do NATO stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa Polski. Polski i całego regionu Morza Bałtyckiego oraz całego Sojuszu Północnoatlantyckiego – oświadczyło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Premier Szwecji, Ulf Kristersson, oficjalnie złożył dokumenty akcesyjne, stając się tym samym 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„Polska serdecznie wita Szwecję w gronie państw członkowskich NATO” – podkreślono w oświadczeniu MSZ. Dodano, że to wydarzenie wzmacnia jedność wspólnoty euroatlantyckiej. Przystąpienie Szwecji do Sojuszu ma kluczowe znaczenie dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa Polski i regionu Morza Bałtyckiego, a także dla wzmocnienia zdolności obronnych NATO w odpowiedzi na ewentualne zagrożenia ze strony Rosji.

Szwecja w NATO – czy teraz Europa jest bezpieczniejsza?

Ministerstwo zwróciło uwagę na suwerenne prawo każdego państwa do wyboru własnych sojuszy, a decyzje o przystąpieniu do NATO podjęte zostały wyłącznie przez członków Sojuszu oraz państwa aspirujące do członkostwa. Polska, będąca ważnym elementem obrony wschodniej flanki w Europie, po 25 latach członkostwa w NATO, uznaje współpracę ze Szwecją w ramach Sojuszu i Unii Europejskiej za kluczową dla dalszego wzmocnienia wspólnego bezpieczeństwa.

Formalne złożenie dokumentów w Departamencie Stanu, jako depozytariuszu Traktatu Waszyngtońskiego, oficjalnie kończy proces akcesji Szwecji do NATO. Polska podkreśla, że polityka „otwartych drzwi” NATO jest kluczowym czynnikiem budowania stabilności i bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego, który powinien być kontynuowany.

Szwecja w NATO - JAS Gripen w locie
Szwecja w NATO – JAS Gripen w locie

———————–

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia