Katastrofa samolotu pod Moskwą – nikt nie przeżył

Wojskowy samolot transportowy IŁ-76 rozbił się w obwodzie iwanowskim w Rosji

264

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

katastrofa samolotu pod Moskwą, IŁ-76
katastrofa samolotu pod Moskwą - maszyna runęła na ziemię zaraz po starcie

Dzisiaj rosyjskie media obiegła informacja o tragedii, jaką była katastrofa samolotu pod Moskwą. Doszło do niej koło miasta Iwanowo – 300 km na północny wschód od stolicy kraju.

Wojskowy samolot transportowy Ił-76 rozbił się podczas startu do planowanego lotu na lotnisku Siewiernyj. Przez kilka minut maszyna leciała bez zakłóceń. Podczas zakrętu jeden z silników zapalił się. Pilot próbował zawrócić na lotnisko, ale manewr ten nie powiódł się. Ostatecznie samolot spadł na ziemię i rozbił się na zalesionym terenie. Na pokładzie znajdowało się 15 osób – 8 członków załogi i 7 pasażerów. Wszyscy zginęli.

Według wstępnych ustaleń przyczyną katastrofy mógł być problem z jednym z silników. Na nagraniach udostępnionych w mediach społecznościowych widać lecący Ił-76 z wyraźnie widocznym ogniem w rejonie jednego z silników. Przyczyny katastrofy ustali komisja, która pojawiła się na miejscu.

Katastrofa samolotu pod Moskwą – przyczyny tragedii

Choć nagrania prezentowane w mediach społecznościowych wskazują na to, że do katastrofy doprowadziła awaria jednego z silników, to przyczyny tragedii zbada właśnie rozpoczęte śledztwo. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej powołało specjalną komisję śledczą, która ma wyjaśnić wszystkie okoliczności zdarzenia. Brane pod uwagę są wszystkie możliwe hipotezy, w tym:

• Problem techniczny,

• Błąd pilota,

• Awaria silnika,

• Czynnik zewnętrzny.

Na miejsce katastrofy natychmiast wysłano służby ratunkowe, w tym straż pożarną, pogotowie ratunkowe i wojsko. W akcji gaśniczej i poszukiwawczej brało udział kilkadziesiąt osób. Ze względu na rozległy pożar i zniszczenia samolotu, akcja ratunkowa była bardzo trudna. Katastrofa samolotu pod Moskwą to tragiczne wydarzenie, które odbiło się szerokim echem w rosyjskich mediach społecznościowych. Nagrania oraz komentarze mogą pomóc śledczym w dojściu do prawdy o przyczynach oraz przebiegu tragedii.

Wojskowe samoloty transportowe IŁ-76 – wypadki

Katastrofa samolotu pod Moskwą to nie jedyny wypadek lotniczy z udziałem Ił-76. Kilka innych to m.in.:

1982: Katastrofa Ił-76 w Kijowie – zginęło 9 osób,

1994: Katastrofa Ił-76 w Irkucku – zginęło 27 osób,

1996: Katastrofa Ił-76 w Mozambiku – zginęło 34 osoby,

2003: Katastrofa Ił-76 w Iranie – zginęło 275 osób,

2009: Katastrofa Ił-76 w Ghanie – zginęło 10 osób,

2012: Katastrofa Ił-76 w Pakistanie – zginęło 48 osób,

2014: Katastrofa Ił-76 na Ukrainie – zginęło 49 osób,

2021: Katastrofa Ił-76 w Rosji – zginęło 9 osób,

2023: Katastrofa Ił-76 w Mjanmie – zginęło 5 osób.

Przyczyny katastrof były różne. Należały do nich awarie samolotów, błędy pilotów i załogi oraz złe warunki atmosferyczne. Warto jednak zaznaczyć, że Ił-76 jest nadal powszechnie używanym samolotem transportowym, a jego współczynnik wypadków jest stosunkowo niski. Ciągle ulepszana konstrukcja i szkolenie pilotów mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa lotów.

Przeczytaj też o tym, że w tym roku w katastrofie lotniczej zginęła para rosyjskich milionerów

Zajrzyj do restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia