Katastrofa lotnicza w Afganistanie – zginęła para rosyjskich milionerów

Katastrofa lotnicza w Afganistanie spowodowana awarią silników

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

katastrofa lotnicza w Afganistanie, kołujący po pasie startowym samolot Falcon 10
katastrofa lotnicza w Afganistanie pochłonęła życie rosyjskich milionerów

W Sobotę wydarzyła się katastrofa lotnicza w Afganistanie. Uległ jej prywatny odrzutowiec Dassault Falcon 10. Na pokładzie znajdowało się sześć osób, z których cztery przeżyły, a dwie zginęły. Jak poinformowały media, byli to rosyjski milioner Anatolij Ewsjukow i jego żona Anna, która poważnie zachorowała na wakacjach w Tajlandii.

Samolot leciał z Pattaya do Moskwy, przez Indie i Uzbekistan. Na pokładzie znajdowała się także załoga, w tym pilot i trzech członków personelu medycznego. Około 25 minut przed zniknięciem samolotu z radarów pilot zgłosił, że kończy mu się paliwo i zamierza lądować awaryjnie na lotnisku w Tadżykistanie. Jednak maszyna rozbiła się w górach Badachszanu, około 100 kilometrów od granicy z tym krajem.

Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami, przyczyną katastrofy była awaria dwóch silników. Możliwe, że było to spowodowane brakiem części zamiennych. Te niedobory z kolei wynikają z sankcji nałożonych na Rosję w związku z atakiem na Ukrainę.

Katastrofa lotnicza w Afganistanie – kim były ofiary?

Anatolij Ewsjukow był rosyjskim biznesmenem, właścicielem firmy zajmującej się produkcją maszyn rolniczych. W 2019 roku został odznaczony przez rosyjskie władze za „odważną” pracę na rzecz budowania gospodarki obwodu rostowskiego. Jego żona, Anna, również posiadała własne przedsiębiorstwo. Mieli syna Witalija, który nie znajdował się na pokładzie samolotu w czasie katastrofy.

Katastrofa Falcona 10 jest pierwszą taką tragedią w historii lotnictwa rosyjskiego od czasu, gdy Rosja została objęta sankcjami za inwazję na Ukrainę. Do tej pory odnotowano wiele awaryjnych lądowań rosyjskich samolotów, których najczęstszą przyczyną były awarie spowodowane brakiem części zamiennych i odpowiedniej konserwacji sprzętu. Katastrofa Falcona 10 pokazuje, że sankcje nałożone na Rosję przez Zachód zaczynają mieć poważne konsekwencje dla rosyjskiego lotnictwa. Brakujące części zamienne mogą stanowić problem uniemożliwiający prawidłową naprawę i konserwację różnego typu samolotów. To z kolei będzie przyczyniać się do awaryjnych lądowań oraz wypadków lotniczych.

Akcja ratunkowa i śledztwo  

Katastrofa lotnicza w Afganistanie wydarzyła się w trudnym, górzystym terenie. Dodatkowo warunki pogodowe w tym rejonie były trudne. W górach Badachszanu panowały silne wiatry i śnieżyce. Samolot leciał na wysokości około 10 kilometrów, co utrudniało pilotom awaryjne lądowanie. W akcji ratowniczej brały udział afgańskie służby bezpieczeństwa oraz rosyjscy żołnierze stacjonujący w Afganistanie. W sprawie katastrofy prowadzone jest śledztwo. Z wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną wypadku była awaria dwóch silników. Samolot Dassault Falcon 10 został wyprodukowany w 1978 roku. Brakujące części i brak właściwej konserwacji sprawiły, że podczas lotu zawiodły dwa silniki, doprowadzając do tragedii.

Przeczytaj o tym, że Polska podejmuje środki ostrożności po groźnych działaniach Rosji.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona najlepsze jedzenie i catering w Legionowie.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Brak postów do wyświetlenia