Premier zdecydował. Dariusz Korneluk nowym Prokuratorem Krajowym

W czwartek premier Donald Tusk ogłosił nominację Dariusza Korneluka na stanowisko Prokuratora Krajowego - poinformował Jan Grabiec, szef kancelarii premiera.

139

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dariusz Korneluk wygrał
Dariusz Korneluk wygrał "konkurs" na Prokuratora Krajowego. Na zdjęciu Dariusz Korneluk i Ewa Wrzosek

Dariusz Korneluk wygrał konkurs na kandydata na stanowisko Prokuratora Krajowego pod koniec lutego. „Wygrana w konkursie to dla mnie przepustka do realizacji moich ambicji” – powiedział Korneluk. Wyboru dokonał specjalnie powołany zespół pod przewodnictwem wiceminister, Marii Ejchart.

Dariusz Korneluk nowym Prokuratorem Krajowym

Nowy Prokurator Krajowy, Dariusz Korneluk, w swoich pierwszych wypowiedziach zaznaczył konieczność przeprowadzenia reform w strukturze prokuratury. Jego głównym celem jest stworzenie nowej prokuratury, rozpoczynając od fundamentalnych jednostek takich jak prokuratury rejonowe i okręgowe, a kończąc na jednostkach najwyższego szczebla.

W trakcie swojej prezentacji Korneluk szczególny nacisk położył na kwestię wynagrodzeń pracowników prokuratury. Podkreślił, że niezależność prokuratorska jest obowiązkiem, a nie przywilejem, oraz że każda sprawa powinna być rozpatrzona indywidualnie. W odniesieniu do tej kwestii, Korneluk podkreślił słowa adwokata Stefana Wolskiego sprzed niespełna stu lat, który definiował prokuraturę jako organ dający wszelką inicjatywę wymiarowi sprawiedliwości oraz jako bezkompromisowego obrońcę porządku prawnego bez względu na sprawcę ewentualnych naruszeń.

W swoim przemówieniu nowy Prokurator Krajowy zaakcentował, że jego celem będzie przywrócenie prokuraturze należnego jej miejsca w systemie wymiaru sprawiedliwości oraz społecznego zaufania, przy jednoczesnym poprawieniu warunków pracy dla pracowników prokuratury na wszystkich szczeblach.

Dariusz Korneluk – kim jest?

Dariusz Korneluk jest prokuratorem z długoletnim stażem w polskim systemie prawnym. Przez wiele lat pełnił kluczowe funkcje na różnych szczeblach prokuratury, w tym Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga Północ, Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga oraz Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. Jego ścieżka zawodowa obejmuje prowadzenie postępowań przygotowawczych związanych z niegospodarnością, korupcją, przestępstwami urzędniczymi oraz karno-skarbowymi.

Współautor raportów o stanie polskiej prokuratury, Dariusz Korneluk uczestniczył w debatach organizowanych przez organizacje pozarządowe, dotyczących praworządności w Polsce. Współpracował również z przedstawicielami Komisji Europejskiej i europarlamentarzystami.

Jego kariera nie jest jednak pozbawiona kontrowersji. W 2016 roku został zdegradowany do jednostki niższego szczebla przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. W 2021 roku – karnie delegowany do Prokuratury Rejonowej w Golubiu-Dobrzyniu na okres 6 miesięcy. Ponadto, Dariusz Korneluk był pozwanym w sprawie naruszenia dóbr osobistych przez Prokuraturę Krajową.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia