Rewolucja w Danii. Kobiece siły na froncie!?

Duńskie władze zapowiedziały rozpoczęcie poboru kobiet do wojska od 2026 roku. Ogłoszono też wydłużenie czasu trwania obowiązkowej służby wojskowej oraz zwiększenie budżetu na obronność.

103

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

W środę podczas wspólnej konferencji prasowej premier Danii Mette Frederiksen, wicepremiera i ministra obrony Troelsa Lund Poulsena oraz ministra spraw zagranicznych Larsa Loekke Rasmussena ogłoszono plan reform w duńskiej armii. Wśród zapowiedzi znalazła się m.in. kwestia zwiększenia wydatków na obronność. A także rozpoczęcia po raz pierwszy w historii poboru kobiet do wojska.

Pobór kobiet do wojska

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski i premier Danii Mette Frederiksen uczestniczyli we wspólnej konferencji prasowej w Kijowie.

Pobór kobiet do armii ma być wprowadzony od 2026 roku. Jak zaznaczyła premier Frederiksen, jej rząd chce tym samym osiągnąć „pełną równość płci” w wojsku. – Bardziej solidny pobór, przy zachowaniu pełnej równości płci, musi przyczynić się do rozwiązania wyzwań w zakresie obronności, mobilizacji narodowej i obsadzania naszych sił zbrojnych – dodał minister Poulsen.

Dania stanie się tym samym trzecim europejskim państwem, które nakładałoby na kobiety obowiązek służby wojskowej. Norwegia wprowadziła taki wymóg w 2015, a Szwecja w 2017 roku. Obecnie kobiety w Danii mogą zgłaszać się do wojska na ochotnika – w 2023 roku w liczącej 4,7 tys. osób grupie ochotników stanowiły jedną czwartą. Obowiązkowa służba wojskowa dotyczy dziś w Danii mężczyzn po 18. roku życia. Nie wszyscy młodzi mężczyźni ją jednak przechodzą. Liczba miejsc możliwych do przeszkolenia w ciągu roku poborowych jest ograniczona i większość zajmują ochotnicy.

Duńskie władze ogłosiły, że liczba osób podlegających każdego roku obowiązkowi służby wojskowej zwiększy się jednak teraz do 5 tys. rocznie. Wydłużony zostanie też czas obowiązkowej służby, z obecnych czterech miesięcy do jedenastu, i dotyczyć będzie zarówno mężczyzn, jak i kobiet. W kraju liczącym prawie sześć milionów mieszkańców jest obecnie około 9 tys. żołnierzy zawodowych.

Większe wydatki na obronność

Przedstawiciele rządu zapowiedzieli też zwiększanie wydatków na obronność. W zeszłym roku Dania wydała na ten cel około 1,4 proc. swojego PKB, ale w kolejnych pięciu latach zamierza zwiększyć je o 5,4 miliarda euro, by osiągnąć wymagany przez NATO próg 2 proc. PKB.

– Nie dozbrajamy się dlatego, że chcemy wojny, zniszczenia i cierpienia, ale dlatego, że chcemy uniknąć wojny w świecie, w którym kwestionowany jest międzynarodowy porządek – powiedziała Frederiksen.

Minister Rasmussen zaznaczył, że podejmowane działania mają pełnić rolę odstraszania. Według niego, choć obecnie „Rosja nie stanowi zagrożenia dla Danii”. To jego kraj nie może sobie pozwolić na „doprowadzenie do sytuacji, w której tak by się stało”.


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.


Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia