Unijny kaganiec na sztuczną inteligencję? Czy to konieczne?

Posłowie do Parlamentu Europejskiego zatwierdzają pierwsze na świecie kompleksowe prawo dotyczące AI.

290

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Unijny kaganiec na Sztuczną inteligencję? - dłoń ludzka oraz dłoń robota usiłują dotknąć się palcami wskazującymi. Ciemno niebieskie tło z symbolem sztucznej inteligencji AI.

Parlament Europejski zatwierdził pierwsze na świecie kompleksowe ramy prawne mające na celu ograniczenie ryzyka związanego z funkcjonowaniem sztucznej inteligencji (AI). Sektor związany z AI odnotowuje ogromny wzrost zysków, ale jednocześnie wzbudza wiele obaw dotyczących stronniczości, prywatności, a nawet przyszłości ludzkości. Ustawa o AI działa poprzez klasyfikowanie produktów według ryzyka oraz odpowiednie dostosowywanie nadzoru. Unijny kaganiec na sztuczną inteligencję?

Zauważono wiele zagrożeń, które trzeba ograniczyć

Twórcy prawa stwierdzili, że uczyni to technologię bardziej “skoncentrowaną na człowieku”. “Ustawa o AI nie jest końcem podróży, ale punktem wyjścia dla nowego zarządzania zbudowanego wokół technologii” – dodał poseł do PE Dragos Tudorache. To pozycjonuje Unię Europejską na czele globalnych prób rozwiązania zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją. Chiny już wprowadziły pakiet praw dotyczących AI. W październiku 2023 roku prezydent USA Joe Biden ogłosił nakaz, wymagający od twórców AI dzielenia się danymi z rządem. Ale UE poszła dalej. “Przyjęcie ustawy o AI oznacza początek nowej ery sztucznej inteligencji i jej znaczenie nie może być przecenione” – powiedziała Enza Iannopollo, główna analityczka w Forrester. “Ustawa o AI jest pierwszym i jedynym na świecie zestawem wiążących wymagań, mających na celu złagodzenie ryzyka związanego z AI” – dodała Iannopollo . Stwierdziła, że uczyni to UE “de facto” globalnym standardem godnej zaufania sztucznej inteligencji, pozostawiając w tyle każdy inny region, w tym Wielką Brytanię. W listopadzie 2023 roku Wielka Brytania zorganizowała szczyt bezpieczeństwa AI, ale nie planuje ustawodawstwa w stylu ustawy o AI.

Jak będzie działać ustawa o AI? Główną ideą prawa jest regulacja AI na podstawie jej zdolności do wyrządzania szkód społeczeństwu. Im wyższe ryzyko, tym surowsze zasady. Aplikacje AI, które stanowią “jasne ryzyko dla podstawowych praw”, będą zakazane. Na przykład niektóre z tych, które wiążą się z przetwarzaniem danych biometrycznych. Systemy AI uznane jako “wysokiego ryzyka”, takie jak te używane w krytycznej infrastrukturze, edukacji, opiece zdrowotnej, egzekwowaniu prawa, zarządzaniu granicami lub wyborach, będą musiały spełniać surowe wymagania. Usługi niskiego ryzyka, takie jak filtry antyspamowe, będą podlegać najlżejszej regulacji. UE oczekuje, że większość usług będzie należeć do tej kategorii. Ustawa tworzy również przepisy mające na celu zwalczanie ryzyka stwarzanego przez systemy leżące u podstaw narzędzi generatywnych AI i chatbotów, takich jak ChatGPT firmy OpenAI.

Bezpieczeństwo czy jednak unijny kaganiec na sztuczną inteligencję?

Wymagałoby to od producentów niektórych tak zwanych ogólnych systemów AI, które mogą być wykorzystywane do różnych zadań, aby byli przejrzyści co do materiałów użytych do trenowania ich modeli oraz aby przestrzegali prawa autorskiego Unii Europejskiej. Poseł Dragos Turodache powiedział reporterom przed głosowaniem, że przepisy dotyczące praw autorskich były jedną z najbardziej lobbowanych części ustawy. OpenAI, Stability AI oraz gigant branży chipów graficznych Nvidia należą do garstki firm AI, które stają w obliczu pozwów sądowych z powodu wykorzystywania danych do trenowania modeli generatywnych.

Niektórzy artyści, pisarze i muzycy argumentują, że proces ‘scrapowania’ ogromnych ilości danych, w tym potencjalnie ich własnych dzieł, z praktycznie wszystkich zakątków internetu narusza prawa autorskie. Akt musi przejść jeszcze kilka kroków, zanim formalnie stanie się prawem. Prawnicy-lingwiści, których zadaniem jest sprawdzanie i tłumaczenie ustaw, będą dokładnie analizować tekst Aktu, a Rada Europejska składająca się z przedstawicieli państw członkowskich UE, również będzie musiała go zatwierdzić, chociaż oczekuje się, że będzie to formalność. W międzyczasie firmy będą pracować nad tym, jak dostosować się do ustawodawstwa. Kirsten Rulf – była doradczyni rządu niemieckiego, a obecnie partnerka w Boston Consulting Group – mówi, że do tej pory skontaktowało się z nią ponad 300 firm. Stwierdziła, że firmy – „Chcą wiedzieć, jak skalować technologię i czerpać korzyści z AI. Firmy potrzebują i chcą pewności prawnej”.

(Źródło:BBC)

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia