Powstaje pływający terminal LNG dla Polski, będzie zlokalizowany w Porcie Gdańsk

Pomimo pewnych wyzwań, rekordowa umowa na FSRU to pozytywna wiadomość dla Polski. Inwestycja w terminal regazyfikacyjny w Zatoce Gdańskiej to ważny krok w kierunku dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

123

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

pływający terminal LNG
pływający terminal LNG dla polskiego GAZ System

Stocznia HD Hyundai Heavy Industries podpisała rekordową umowę na budowę FSRU – pływającego terminalu importowego LNG – o wartości 363 mln USD. Statek trafi do Polski i będzie czarterowany przez Gaz-System?

Najdroższy w historii terminal pływający LNG będzie stacjonował w Polsce

To najwyższa cena kontraktowa za tego typu jednostkę w historii! Wzrost cen jest spowodowany dużym popytem na rynku FSRU oraz rosnącymi kosztami budowy. Nowa jednostka FSRU będzie miała pojemność 174 000 m³ i zostanie dostarczona do lipca 2027 roku. Zostanie zacumowana przy platformie cumowniczej w Zatoce Gdańskiej i będzie pełnić funkcję terminalu regazyfikacyjnego LNG.

Gaz-System planuje zawrzeć 15-letnią umowę czarterową na FSRU o rocznej zdolności regazyfikacyjnej 6,1 mld m³. To oznacza, że Polska będzie miała zapewnione stabilne dostawy gazu ziemnego LNG. Nowa jednostka FSRU będzie ósmym gazowcem z instalacją regazyfikacyjną u japońskiego armatora MOL(Mitsui OSK Lines). MOL jest jednym z największych armatorów FSRU na świecie i posiada duże doświadczenie w eksploatacji tego typu jednostek.

Polska staje się coraz ważniejszym graczem na rynku FSRU. Inwestycja w terminal regazyfikacyjny w Zatoce Gdańskiej to kolejny krok w kierunku dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Pozytywne aspekty tego kontraktu

  • Rekordowa umowa na FSRU to dowód na duże zainteresowanie tym typem jednostek.
  • Wysoka cena kontraktowa oznacza, że ​​Polska będzie miała dostęp do nowoczesnej i wydajnej jednostki FSRU.
  • Długoterminowa umowa czarterowa zapewni Polsce stabilne dostawy gazu ziemnego LNG.
  • Inwestycja w terminal regazyfikacyjny w Zatoce Gdańskiej zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Wyzwania:

  • Wysoki koszt budowy FSRU może stanowić wyzwanie dla budżetu Gaz-Systemu.
  • Dostępność miejsc w stoczniach jest ograniczona, co może opóźnić dostawę jednostki.
  • Rosnące ceny gazu ziemnego LNG mogą negatywnie wpłynąć na rentowność projektu.

Pomimo pewnych wyzwań, rekordowa umowa na FSRU to pozytywna wiadomość dla Polski. Inwestycja w terminal regazyfikacyjny w Zatoce Gdańskiej to ważny krok w kierunku dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

————————

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia