Nadchodzi następca Concorde’a – udany test XB-1. Londyn-Nowy York w 3.5 godziny

Ponownie będziemy mogli podróżować z prędkościami naddźwiękowymi.

123

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

następca Concorde'a - biały samolot odrzutowy na płycie lotniska. W tle farma wiatrowa i zachód słońca.
XB-1 w dniu testów.

Pamiętacie konkorda francusko brytyjski,  pasażerski samolot naddźwiękowy? W chwili swojego  debiutu Rewolucyjna konstrukcja Lotnicza rozwijała prędkość maksymalną 2179 km/h. Samolot ten był rewolucją w transporcie lotniczym gdyż pozwolił maksymalnie skrócić czas podróży, a Czas to pieniądz. Niestety z wielu powodów historia pasażerskich lotów naddźwiękowych zakończyła się w 2003 roku. Ale jak się okazuje prace nad możliwością podróżowania z tak wysokimi prędkościami prowadzono cały czas. Następca Concorde’a

Następca Concorde’a poleci już za sześć lat

Największy postęp w tej dziedzinie odnotował start-up Boom Supersonic, którego prototypowy model odbył w miniony piątek swój lot testowy. Test miał miejsce w Kalifornii nad pustynią Mojave, model XB-1 wypełnił wszystkie założone cele w trakcie testowego lotu, chociaż nie przekroczył wtedy bariery dźwięku. XB-1 Jest w dużym uproszczeniu, pomniejszoną wersją docelowego samolotu pasażerskiego Overture, jego wymiary są trzykrotnie mniejsze a napędzające go silniki mają trzy razy mniejszą moc. 

Jak stwierdził Blake Scholl, założyciel i dyrektor generalny start-upu Boom, udany piątkowy test zbliżył firmę do planowanego na rok 2030, pierwszego lotu pełnowymiarowego samolotu Overture. 

Zgodnie z założeniami podczas 12-minutowego testu, modelowi XB-1 towarzyszył obserwacyjny T-38 Talon, rejestrujący bieżące parametry XB-1. Wszystko odbywało się na wysokości 2 km z prędkością poniżej 500 km/h. Zanim rozpoczną się ostateczne prace nad finalną wersją samolotu Overture, firma Boom musi zdążyć z zakończeniem budowy swoich autorskich silników o nazwie Symphony. 

Kiedy wszystkie plany firmy zostaną dopięte na ostatni guzik, na rynku lotniczym pojawią się 80-miejscowe,  hipersoniczne samoloty pasażerskie, zdolne rozwijać prędkość 2100 km/h (ok. 1,7 Macha ). Wynika z tego, że podróżując na pokładzie samolotu Overture, trasę z Londynu do Nowego Jorku pokonamy, w jedynie trzy godziny i trzydzieści minut. 

Szacowane koszty przedsięwzięcia wynoszą około 8 miliardów dolarów,  start-up Boom Supersonic Zebrał dotychczas kwotę 700 milionów dolarów.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia