Meksykańska armia kontra kartel Sinaloa: walka o przetrwanie

Meksykańskie władze wysłały ponad 900 żołnierzy do stanu Sinaloa w celu odbicia zakładników porwanych przez kartel o takiej samej nazwie,

103

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Meksykańska armia kontra kartel Sinaloa: walka o przetrwanie
Meksykańska armia kontra kartel Sinaloa: walka o przetrwanie

Władze Meksyku stają w obliczu przerażającej sytuacji w związku z walką o władzę w kartelu Sinaloa. Gangsterzy terroryzują mieszkańców, porywając całe rodziny – szacuje się, że liczba ofiar może sięgać 154, w tym dzieci.

Meksykański kartel terroryzuje mieszkańców

Porwania rozpoczęły się 21 marca i według spekulacji są elementem walki o schedę po Joaquínie „El Chapo” Guzmánie, skazanym na dożywocie w 2019 roku. Władzę przejęli jego synowie, a jeden z nich – Ovidio Guzman – został schwytany i przekazany USA we wrześniu 2023 roku.

Kartel Sinaloa, niegdyś potężny kartel narkotykowy pod wodzą „El Chapo”, specjalizuje się teraz głównie w handlu fentanylem, a oprócz tego terroryzuje mieszkańców wymuszeniami, kradzieżami, handlem ludźmi, gwałtami i morderstwami.

Kartel terroryzuje mieszkańców, porywając całe rodziny. Tylko w sobotę rano porwano 25 osób. W odpowiedzi na te przestępstwa, do akcji wkroczyła armia meksykańska, w liczbie ponad 900 żołnierzy. Ich celem jest odbicie zakładników.

Joaquín „El Chapo” Guzmán – król narkotyków z Sinaloa

Joaquín Archivaldo Guzmán Loera, znany bardziej jako „El Chapo” („Krótki”), urodził się 4 kwietnia 1957 roku w La Tuna w stanie Sinaloa w Meksyku. Pochodził z ubogiej rodziny rolniczej i już w młodym wieku zaczął pracować w przemycie narkotyków.

W latach 80. „El Chapo” dołączył do kartelu Guadalajara, jednego z najpotężniejszych karteli narkotykowych w Meksyku. Szybko awansował w szeregach organizacji, stając się jednym z jej najważniejszych liderów.

Po rozpadzie kartelu Guadalajara w 1993 roku, „El Chapo” założył kartel Sinaloa, który z czasem stał się potęgą w handlu narkotykami. Kartel przemycał kokainę, marihuanę i inne narkotyki do Stanów Zjednoczonych i innych krajów, czerpiąc z tego ogromne zyski.

„El Chapo” cechowała wyjątkowa brutalność i bezwzględność. Swoją pozycję umacniał za pomocą korupcji, zastraszania i eliminacji konkurencji. Zbudował również sieć tuneli pod granicą meksykańsko-amerykańską, ułatwiając przemyt narkotyków.

„El Chapo” został aresztowany w 1993 roku w Gwatemali i ekstradowany do Meksyku, gdzie skazano go na 20 lat więzienia. W 2001 roku uciekł z więzienia Puente Grande, ukrywając się w wózku na pranie.

W 2014 roku zatrzymano go ponownie, ale w 2015 roku uciekł po raz kolejny. Tym razem przez wykopany pod jego celą tunel.

„El Chapo” został po raz trzeci schwytany w 2016 roku i ekstradowany do Stanów Zjednoczonych w 2017 roku. A w 2019 roku – skazany na dożywocie.

Dodatkowe informacje

Śledztwo wykazało, że porwania rozpoczęły się w czwartek 21 marca. Spekuluje się, że są one elementem walki o władzę w kartelu Sinaloa.

Władze nie są w stanie podać dokładnej liczby porwanych osób ani ofiar śmiertelnych. Brakuje również informacji o losie porwanych.

Do tej pory wiadomo, że w stolicy stanu Sinaloa, Culiacan, zginęło 15 osób.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia