25 lat więzienia dla Króla Krypto – Sam Bankman-Fried skazany za defraudację ponad 8 miliardów dolarów

Kolejny naśladowca Berniego Madoffa, trafił za kratki.

151

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

25 lat więzienia - na złotym tle, leżą obok siebie dwa złote krążki kryptowalut. Jeden to FTX, a drugi Bitcoin.

Sam Bankman-Fried, współzałożyciel nieudanej giełdy kryptowalut FTX, został skazany na 25 lat więzienia za oszustwa wobec klientów oraz inwestorów, swojej upadłej firmy. W wyniku dochodzenia potwierdzono, że zanim firma zbankrutowała Bankman-Fried, ukradł miliardy dolarów od swoich klientów, naturalnie jego zespół prawników odwoła się od jego wyroku. Zanim doszło do upadku firmy, FTX było jedną z największych giełd kryptowalut na świecie co uczyniło Bankman-Frieda celebrytą biznesu i przyciągnęło miliony klientów, którzy używali platformy do kupowania i handlu kryptowalutami. Pojawiające się plotki o kłopotach finansowych, spowodowały masowe wycofanie depozytów w 2022 roku. Przyspieszyło to upadek firmy oraz ujawniło przestępstwa Bankman-Frieda. 25 lat więzienia dla Króla Krypto

Wyrok brzmi 25 lat więzienia

Pośród zarzutów postawionych Bankman-Friedowi znalazły się również, oszustwo telegraficzne i spisek w celu prania pieniędzy. Ukradzione ponad 8 miliardów dolarów wykorzystał na zakup nieruchomości, dokonanie darowizn politycznych i inwestycje.

Przed odczytaniem wyroku w czwartek, sędzia Lewis Kaplan wydał surową ocenę zachowania Bankman-Frieda, mówiąc, że kłamał podczas zeznań w procesie, gdy twierdził, że nie wiedział do ostatniej chwili, iż jego firmy biorą pieniądze zdeponowane przez klientów i używają ich do innych celów. Chociaż Bankman-Fried wyraził żal z powodu poniesionych przez klientów strat, nigdy nie wypowiedział “ani słowa skruchy za popełnione przestępstwa”.

Pomimo, że 25 lat więzienia stanowi poważny wyrok, jest to znacznie mniej niż ponad 100 lat, które Bankman-Fried mógłby otrzymać zgodnie z oficjalnymi, rządowymi wytycznymi. Z kolei federalni prokuratorzy w Nowym Jorku zażądali co najmniej 40 lat, argumentując, że Bankman-Fried popełnił ogromne oszustwo, jednocześnie wykazując “bezczelny brak szacunku” dla prawa. Zespół prawników Bankman-Frieda za łagodniejszym wyrokiem od 5 do 6,5 roku. Argumentowali to, że to pierwsze przestępstwo Bankman-Frieda, oraz wskazywali na jego problemy ze zdrowiem psychicznym. Wskazywali także na możliwość odzyskania pieniędzy przez klientów, dzięki złożonemu w sądzie postępowaniu upadłościowemu.

Były federalny prokurator Mitchell Epner, obecnie prawnik w Rottenberg Lipman Rich, powiedział, że był “bardzo zaskoczony” wyrokiem. Zauważył jednocześnie, że Bankman-Fried może potencjalnie zostać zwolniony z więzienia za około 13 lat. W swoich uwagach sędzia Kaplan powiedział, że wyrok dożywocia był niepotrzebne, ale Bankman-Fried musi otrzymać karę wystarczającą, aby zapobiec popełnianiu przez niego przestępstw w przyszłości.

Zarządził również, aby Bankman-Fried przekazał na rzecz ofiar 11 miliardów dolarów. Rząd już przejął część tych aktywów, takich jak udziały Bankman-Frieda w Robinhood, aplikacji do handlu, która przyniosła ponad 600 milionów dolarów, gdy zostały sprzedane w zeszłym roku. Bankman-Fried przyznał się do błędów zarządzania, ale utrzymywał, że działał w dobrej wierze. W swoich uwagach przed wydaniem wyroku trzymał się swojej historii, że FTX miało aktywa wystarczające do spłaty klientów w momencie upadku. Powiedział również, że jest mu przykro gdyż zawiódł nie tylko klientów, ale także byłych pracowników.

Bernie Madoff dostał więcej niż 25 lat więzienia

Sam Bankman-Fried nie jest pierwszym graczem w branży Krypto, który został skazany. Karl Sebastian Greenwood, który pracował z “Cryptoqueen” Ruja Ignatova, został skazany w ubiegłym roku, na karę 20 lat więzienia za przekonaniu klientów do zainwestowania ponad 4 miliardów dolarów w fałszywą walutę, OneCoin. Do grona czarnych Krypto charakterów, zalicza się oczywiście postać Berniego Madoffa, którego skazano na 150 lat więzienia za oszustwa na kwotę 64 miliardy dolarów.

Były federalny prokurator Marc Litt, który pracował nad sprawą przeciwko Madoffowi powiedział, że widzi duże różnice między obu oszustami. Zauważył, że Madoff gdy został skazany był starszy, a swoje przestępstwa popełnił na przestrzeni kilku dziesięcioleci. Okradł on ludzi, których dobrze znał i żaden z nich nie zeznawał przeciwko niemu. Dodał, że – “Sąd pośrednio wziął pod uwagę tego rodzaju różnice i myślę, że wynikający z tego niższy wyrok był zarówno uzasadniony, jak i mało prawdopodobne, aby został zakwestionowany w apelacji”.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia