Zaginęło ponad 100 dzieł sztuki! Skandal w Muzeum Narodowym.

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) ujawniła alarmujące informacje dotyczące Muzeum Narodowego w Warszawie, jednej z najważniejszych instytucji kulturalnych w Polsce.

137

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zaginęło ponad 100 dzieł sztuki! Skandal w Muzeum Narodowym.
Zaginęło ponad 100 dzieł sztuki! Skandal w Muzeum Narodowym.

Według raportu opublikowanego pod koniec 2023 roku, z muzealnych zbiorów „zginęło” ponad 100 cennych dzieł sztuki. A instytucja ta nie przeprowadziła należytej, wymaganej prawem kontroli swoich zasobów.

Zaginęło ponad 100 dzieł sztuki – znaczące zaniedbania

Raport NIK wskazuje na znaczące zaniedbania w przeprowadzaniu kontroli zgodności dokumentacji ewidencyjnej ze stanem faktycznym zbiorów. W okresie między 2019 a 2023 rokiem, zaledwie 1,4% zbiorów zostało poddanych rewizji, przy czym niektóre przedmioty nie były kontrolowane od 1997 roku. Całkowita liczba dzieł sztuki w warszawskim Muzeum Narodowym przekracza 741 tysięcy.

Sygnalizowany problem obejmuje zaginione dzieła sztuki orientalnej, które zostały zrabowane podczas II wojny światowej i wciąż widnieją w ewidencji muzealnej. Co więcej, w trakcie kontroli przeprowadzonej przez NIK, sześć zaginionych dzieł sztuki zostało odnalezionych. Były to dzieła, których brakowało w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Na fali krytyki po opublikowaniu raportu, główny inwentaryzator muzeum podał się do dymisji. Jego następca również szybko zrezygnował z zajmowanego stanowiska. Sytuacja ta rodzi pytania o ewentualne próby ukrywania problemów zarządczych przez Muzeum Narodowe.

Rzeczniczka Muzeum Narodowego tłumaczy…

Muzeum Narodowe w odpowiedzi na zarzuty podkreśla, że trwają prace nad odnalezieniem brakujących dzieł, a niektóre z nich już udało się zlokalizować. Monika Bala, rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” tłumaczyła, że przyczyną opieszałej inwentaryzacji były ograniczenia kadrowe. A także – wpływ pandemii Covid-19 oraz konieczność skierowania części zespołu do realizacji dużych projektów.

Na pytanie o to, czy muzeum zgłosiło już policji zaginięcie dzieł sztuki, Bala odpowiedziała, że Muzeum Narodowe stosuje się do obowiązujących przepisów i zgłasza przypadki zaginięć organom ścigania po wyczerpaniu wewnętrznych możliwości ich odnalezienia.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia