Donald Tusk ostrzega – wojna to realne zagrożenie, a Europa nie jest gotowa

Obecna sytuacja przypomina tę sprzed 85 lat, gdy Polska ostrzegała o nadchodzącym zagrożeniu.

107

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Donald Tusk - przez błotnisty poligon jedzie kolumna czołgów w zielono-brązowych barwach. Wszystkie są mocno ubłocone.

Premier Polski Donald Tusk ostrzegł, że Europa jest w “przedwojennej erze” i dla dobra kontynentu, Ukraina nie może zostać pokonana przez Rosję. Stwierdził, że wojna to “już nie pojęcie z przeszłości, to rzeczywistość, która zaczęła się ponad dwa lata temu.” Jego komentarze pojawiły się po tym, jak Rosja przeprowadziła w czwartek zmasowany atak na ukraiński system energetyczny. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w tym tygodniu, że Moskwa “nie ma agresywnych intencji” wobec krajów NATO. Pomysł, że jego kraj, który posiada jeden z największych na świecie arsenałów nuklearnych, zaatakowałby Polskę, państwa bałtyckie i Czechy, które wszystkie są członkami sojuszu NATO w przeciwieństwie do Ukrainy – nazwał “kompletną bzdurą”. Donald Tusk ostrzega

Potrzeby Ukrainy i groźby Moskwy

Jednak ostrzegł, że jeśli Ukraina użyje zachodnich samolotów bojowych F-16 z lotnisk w innych krajach, staną się one “legalnymi celami, gdziekolwiek by się nie znajdowały”. Po tym, jak w lutym 2022 roku Rosja na pełną skalę rozpoczęła wojnę w Ukrainie, jej relacje z Zachodem osiągnęły najniższy punkt od najgorszych dni zimnej wojny. W ostatnim rosyjskim ataku na Ukrainę użyto prawie 100 pocisków i dronów. Spowodowało to częściowe przerwy w dostawie energii w kilku regionach. Był to drugi tego rodzaju atak w ciągu tygodnia, w którym Rosja wystrzeliwuje dużą liczbę broni jednocześnie, przytłaczając obronę Ukrainy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał taktykę “terroryzmem rakietowym” i ostrzegł, że ataki na elektrownie wodne mogą prowadzić do poważnej katastrofy ekologicznej.

Burmistrz Charkowa, miasta w którym małe przedsiębiorstwa polegają na generatorach, a przemysł zmaga się z przerwami w dostawie energii, opisał uszkodzenia sieci jako “bardzo poważne” i stwierdził, że pełne przywrócenie zasilania może zająć dwa miesiące. Apelując o pilną pomoc wojskową dla Ukrainy, Donald Tusk ostrzegł, że następne dwa lata wojny zdecydują o wszystkim. Powiedział – “Żyjemy w najbardziej krytycznym momencie od zakończenia II wojny światowej.” Prezentując swoją ostre stanowisko w sprawie bezpieczeństwa europejskiego, zwrócił uwagę, że Rosja po raz pierwszy zaatakowała Kijów pociskami hipersonicznymi w dzień. Stwierdził, że próba Putina obarczenia Ukrainy odpowiedzialnością za atak na moskiewską Crocus City Hall bez dowodów pokazuje, że prezydent Rosji “ewidentnie czuje potrzebę usprawiedliwienia coraz bardziej brutalnych ataków na cywilne cele na Ukrainie”. Donald Tusk wykorzystał swoją pierwszą rozmowę z europejskimi mediami od czasu powrotu na stanowisko premiera Polski pod koniec 2023 roku, aby wezwać przywódców z całego kontynentu do wzmocnienia możliwości obronnych swoich krajów

Powiedział, że Europa nie musi tworzyć „struktur równoległych do NATO”, ale kontynent będzie bardziej atrakcyjnym partnerem dla USA, jeśli stanie się bardziej samowystarczalny militarnie, niezależnie od tego, kto wygra listopadowe wybory prezydenckie w Ameryce.

Donald Tusk o wydatkach na obronność

Polska obecnie wydaje 4% swojego produktu krajowego brutto (PKB) na obronność, podczas gdy inne europejskie narody nie osiągnęły jeszcze celu NATO wynoszącego 2%. Były prezydent Rady Europejskiej Donald Tusk, już wcześniej ostrzegał, że Europa musi być przygotowana na wojnę. Ujawnił, że premier Hiszpanii Pedro Sánchez poprosił pozostałych liderów UE, aby przestali używać w swoich oświadczeniach szczytowych słowa „wojna”, by nie wywoływać u ludzi poczucia zagrożeni. Na takie słowa premier Polski odpowiedział, że w jego części Europy wojna nie jest już abstrakcyjnym pojęciem, ostrzegając, że „dosłownie każdy scenariusz jest możliwy”. Kontynuował: „Wiem, że to brzmi destrukcyjnie, zwłaszcza dla ludzi młodego pokolenia, ale musimy psychicznie przyzwyczaić się do nadejścia nowej ery. Ery przedwojennej”.

Gdy był po raz pierwszy premierem Polski, w latach 2007÷2014 powiedział, że niewielu innych europejskich liderów poza Polską i państwami bałtyckimi zdawało sobie sprawę, że Rosja jest potencjalnym zagrożeniem. Tymczasem nowo mianowany dowódca naczelny Ukrainy, gen. Oleksandr Syrskiy, przyznał w wywiadzie, że Rosja przewyższa siły ukraińskie na linii frontu „około sześciokrotnie”. Stwierdził jednocześnie, że Ukraina nie straciłaby swoich terytoriów, gdyby była zaopatrzona w wystarczającą ilość amunicji oraz system obrony powietrznej, i opisał sytuację w niektórych obszarach walki jako „napiętą”. Najnowsze ostrzeżenie polskiego premiera jest echem tego, co od jakiegoś czasu mówią jego sąsiedzi z państw bałtyckich. Obawiają się, że jeśli Rosja może bezkarnie dokonać inwazji, okupacji i aneksji całych prowincji na Ukrainie, to ile potrwa, zanim Putin zdecyduje się na podobną ofensywę przeciwko krajom takim jak ich, które kiedyś były terytoriami satelickimi Moskwy?

Wydatki na obronność per capita, są zauważalnie wyższe w krajach NATO graniczących z Rosją niż w Europie Zachodniej. Władimir Putin, którego krytycy twierdzą, że właśnie „mianował się” na piątą kadencję prezydencką w „fikcyjnych wyborach”, ostatnio powiedział, że nie ma planów ataku na kraj NATO. Natomiast bałtyccy liderzy, tacy jak premier Estonii Kaja Kallas, mówią, że słowom Moskwy nie można ufać.

Przypomnijmy, że w dniach poprzedzających inwazję Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow, zachodnie ostrzeżenia o zbliżającej się inwazji nazwał „propagandą” i „zachodnią przesadą”.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia