Leszczyna nazwała zachowanie głowy państwa obłudnym, sugerując, że nie można jednocześnie określać się jako obrońca życia i przeciwnik aborcji. A potem podejmować decyzje, które zakłócają dostęp do bezpiecznych metod antykoncepcji awaryjnej. Jej słowa odzwierciedlają głębokie rozczarowanie i frustrację wobec politycznych decyzji, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie i prawa kobiet.
Ministra Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła plan B dotyczący dostępu do pigułki „dzień po”. Zgodnie z nim, farmaceuci będą mogli wystawić apteczną receptę na podstawie konsultacji, co umożliwi kobietom łatwiejszy dostęp do tego środka antykoncepcyjnego. Leszczyna zapewniła, że rozporządzenie w tej sprawie zostanie opracowane zgodnie z odpowiednimi ustawami dotyczącymi świadczeń zdrowotnych i zawodu farmaceuty. Minister obiecała, że pigułka będzie dostępna od 1 maja i podkreśliła swoje zaangażowanie w dotrzymanie tego terminu.
Leszczyna poinformowała również, że po świętach wielkanocnych rozporządzenie zostanie poddane konsultacjom społecznym, a obecnie trwają ostatnie uzgodnienia szczegółów z Naczelną Izbą Aptekarską oraz przedstawicielami farmaceutów. Jej słowa sugerują determinację w zapewnieniu kobietom łatwiejszego dostępu do środków antykoncepcyjnych oraz konsekwentne dążenie do realizacji postawionych celów.
Poszerzenie kompetencji dla farmaceutów?
Ministra Zdrowia podkreśliła, że farmaceuci to wysoko wykwalifikowani specjaliści, których kompetencje i wiedza pozwalają na udzielanie fachowej pomocy w zakresie zdrowia publicznego. W jej słowach: „Nie ma wątpliwości, że farmaceuci są kompetentni do takich działań”. Minister Leszczyna zaznaczyła, że farmaceuci odgrywali kluczową rolę w szczepieniach podczas pandemii. Co świadczy o ich zdolnościach i zaufaniu do ich umiejętności.
Ministra wyraziła także dążenie do poszerzenia kompetencji farmaceutów, sugerując, że kolejnym krokiem będzie umożliwienie im wystawiania recept aptecznych. W jej słowach: „Ja zmierzam do tego, żeby jeszcze poszerzyć kompetencje farmaceutów, oni nas przecież szczepili w pandemii. Kolejnym krokiem będą te recepty apteczne”. Ministra Leszczyna skomentowała ewentualne podniesienie wieku dostępności pigułki „dzień po” z 15 do 18 lat, kwestionując spójność działań prezydenta. Określiła go mianem przeciwnika kobiet. Wskazując na jego poparcie dla ustawy ministra Radziwiłła, która, jej zdaniem, ogranicza zdrowie i życie kobiet oraz wprowadza kraj w „jesień średniowiecza”.
Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy
Andrzej Duda postanowił zawetować nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne. Ustawa miała umożliwić dostępność antykoncepcji awaryjnej bez recepty dla osób powyżej 15. roku życia. Decyzja prezydenta spowoduje konieczność ponownego rozpatrzenia ustawy przez Sejm. Według Kancelarii Prezydenta, głównym powodem tej decyzji jest troska o poszanowanie konstytucyjnych praw i standardów ochrony zdrowia dzieci. Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, podała dane wskazujące na fakt, że w ubiegłym roku 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało z tabletki „dzień po”.
Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.
Odkryj więcej na naszej stronie!
- Skoda Scala TSI DSG 1L czyli karton mleka pod maską – Dynamiczny Kompakt dla Każdego
- Kampania przeciwko podważaniu zaufania do instytucji – Ministerstwo Cyfryzacji i NASK działają
- Ruka PŚ w Skokach Narciarskich
- Podziwiał go wielki Real Madryt, a zatrzymała ukochana Warszawa. Zmarł Lucjan Brychczy
- Piotr Pogonowski przed komisją ds. Pegasusa: Zamieszanie, interwencja policji i wykluczenia z obrad.