Weto Prezydenta w sprawie pigułki „dzień po”

Andrzej Duda odmówił podpisania nowelizacji ustawy prawa farmaceutycznego, zakładającą dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej dla osób powyżej 15. roku życia. Oznacza to, że ustawa została zawetowana i wróci do Sejmu.

350

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Obiecałam, że pigułka będzie dostępna 1 maja, i tego słowa postaram się dotrzymać — zapewniła minister Izabela Leszczyna.

Leszczyna nazwała zachowanie głowy państwa obłudnym, sugerując, że nie można jednocześnie określać się jako obrońca życia i przeciwnik aborcji. A potem podejmować decyzje, które zakłócają dostęp do bezpiecznych metod antykoncepcji awaryjnej. Jej słowa odzwierciedlają głębokie rozczarowanie i frustrację wobec politycznych decyzji, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie i prawa kobiet.

Ministra Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła plan B dotyczący dostępu do pigułki „dzień po”. Zgodnie z nim, farmaceuci będą mogli wystawić apteczną receptę na podstawie konsultacji, co umożliwi kobietom łatwiejszy dostęp do tego środka antykoncepcyjnego. Leszczyna zapewniła, że rozporządzenie w tej sprawie zostanie opracowane zgodnie z odpowiednimi ustawami dotyczącymi świadczeń zdrowotnych i zawodu farmaceuty. Minister obiecała, że pigułka będzie dostępna od 1 maja i podkreśliła swoje zaangażowanie w dotrzymanie tego terminu.

Leszczyna poinformowała również, że po świętach wielkanocnych rozporządzenie zostanie poddane konsultacjom społecznym, a obecnie trwają ostatnie uzgodnienia szczegółów z Naczelną Izbą Aptekarską oraz przedstawicielami farmaceutów. Jej słowa sugerują determinację w zapewnieniu kobietom łatwiejszego dostępu do środków antykoncepcyjnych oraz konsekwentne dążenie do realizacji postawionych celów.

Poszerzenie kompetencji dla farmaceutów?

Ministra Zdrowia podkreśliła, że farmaceuci to wysoko wykwalifikowani specjaliści, których kompetencje i wiedza pozwalają na udzielanie fachowej pomocy w zakresie zdrowia publicznego. W jej słowach: „Nie ma wątpliwości, że farmaceuci są kompetentni do takich działań”. Minister Leszczyna zaznaczyła, że farmaceuci odgrywali kluczową rolę w szczepieniach podczas pandemii. Co świadczy o ich zdolnościach i zaufaniu do ich umiejętności.

Ministra wyraziła także dążenie do poszerzenia kompetencji farmaceutów, sugerując, że kolejnym krokiem będzie umożliwienie im wystawiania recept aptecznych. W jej słowach: „Ja zmierzam do tego, żeby jeszcze poszerzyć kompetencje farmaceutów, oni nas przecież szczepili w pandemii. Kolejnym krokiem będą te recepty apteczne”. Ministra Leszczyna skomentowała ewentualne podniesienie wieku dostępności pigułki „dzień po” z 15 do 18 lat, kwestionując spójność działań prezydenta. Określiła go mianem przeciwnika kobiet. Wskazując na jego poparcie dla ustawy ministra Radziwiłła, która, jej zdaniem, ogranicza zdrowie i życie kobiet oraz wprowadza kraj w „jesień średniowiecza”.

Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy

Andrzej Duda postanowił zawetować nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne. Ustawa miała umożliwić dostępność antykoncepcji awaryjnej bez recepty dla osób powyżej 15. roku życia. Decyzja prezydenta spowoduje konieczność ponownego rozpatrzenia ustawy przez Sejm. Według Kancelarii Prezydenta, głównym powodem tej decyzji jest troska o poszanowanie konstytucyjnych praw i standardów ochrony zdrowia dzieci. Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, podała dane wskazujące na fakt, że w ubiegłym roku 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało z tabletki „dzień po”.


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia