Izera UMIERA – Polski Projekt Elektryków na Rozdrożu: Opóźnienia i Wydatki Bez Wyników – kogo za to rozliczyć?

Dla projektu Izery, będącego niegdyś symbolem polskich aspiracji w dziedzinie technologii elektrycznej motoryzacji, przyszłość wydaje się teraz bardziej niepewna niż kiedykolwiek.

84

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

izera umiera czyli koniec z niegospodarnością
izera umiera czyli koniec z mżonkami

Projekt Izery, który miał stanowić przełom w polskiej motoryzacji i doprowadzić do produkcji miliona samochodów elektrycznych, stanął. Zatrzymał się w obliczu znaczących przeszkód i opóźnień. Gdzie jest początkowy entuzjazm, z którym ogłoszono plany budowy fabryki w Jaworznie. Gdzie plan uruchomienia masowej produkcji samochodów elektrycznych. Zderzył się z rzeczywistością niewykonanych obietnic i zaniechanych prac.

Izera umiera – opóźnienia czy celowa przykrywka by nie zbudować nic a wydać kasę?

Radosław Sikorski, szef MSZ z Koalicji Obywatelskiej, skrytykował projekt za niewywiązanie się z założeń. Podkreślił, że zamiast obiecanych samochodów, na miejscu przyszłej fabryki pozostało tylko „ściernisko”.

Memorandum o współpracy przy budowie pierwszej w Polsce fabryki samochodów elektrycznych podpisano z dużymi nadziejami na koniec 2020 roku, a pierwsze prototypy samochodów marki Izera zaprezentowano z wielką pompą. Jednak plany znacznie się opóźniły, a zapowiadane uruchomienie produkcji w III kwartale 2023 roku stało się nierealne.

Minister aktywów państwowych Borys Budka, wskazując na przyszłość projektu, podkreślił potrzebę uratowania terenów pod inwestycję i poszukiwanie nowego modelu biznesowego dla spółki ElectroMobility Poland (EMP). Wybór firmy Mirbud na generalnego wykonawcę fabryki stanowił krok w kierunku realizacji projektu, ale wymagał jeszcze uzyskania zgód korporacyjnych. EMP uzyskało także wsparcie technologiczne od chińskiego koncernu Geely, co wydawało się zapowiadać nowy rozdział dla Izery. Kolejne mżonki by topić kasę w zatrudnianie dyletantów usłużnych partyjnie.

Izera – zmiany w zarządzie EMP

Mimo tych wysiłków, krytyka ze strony polityków i opinii publicznej koncentruje się na braku postępów i znacznych środkach finansowych, które zostały już zainwestowane w projekt bez widocznych rezultatów. Ostatnie zmiany w radzie nadzorczej EMP i zapowiedzi audytu projektu przez nowe kierownictwo resortu mogą oznaczać kolejny etap w długiej i skomplikowanej historii Izery, który wciąż pozostaje pełen niepewności.

Dla projektu Izery, będącego niegdyś symbolem polskich aspiracji w dziedzinie technologii elektrycznej motoryzacji, przyszłość wydaje się teraz bardziej niepewna niż kiedykolwiek. Czy i kiedy uda się przekształcić ambitne wizje w rzeczywistość, pozostaje kwestią otwartą, wymagającą zarówno strategicznego przemyślenia, jak i solidnego wsparcia zarówno ze strony rządu, jak i partnerów biznesowych.

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia