Starlink – globalny satelitarny internet od Elona Muska. Czy to ma sens?

Czy nowa usługa “Direct to Cell” znajdzie swoich nabywców?

126

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

internet od Elona Muska - błękitno-zielona kula ziemska, widziana z kosmosu, a dookoła niej dziesiątki satelitów.

Tytułowy globalny internet satelitarny Starlink to inicjatywa rozwijana przez SpaceX, firmę Elona Muska. Zawiadomiła ona amerykańską Federalną Komisję Komunikacji (FCC), o chęci świadczenia usługi polegającej na bezpośrednim dostarczaniu sygnału internetowego z satelity do smartfonów. Internet od Elona Muska

W swoim piśmie do FCC, SpaceX poinformował komisję o przeprowadzonych już testach przyszłej usługi “Direct to Cell”. Próby działania nowej usługi wykonano w kalifornijskim Mountain View, Kansas City oraz w Redmond w stanie Waszyngton. SpaceX poinformował iż osiągnięto w trakcie prób transfer o prędkości osiągającej 17 Mb/s. W piśmie skierowanym do FCC poinformowano, że w trakcie prób satelity nawiązywały połączenia z licznymi smartfonami marek Samsung, Apple oraz Google. Przy czym aparaty biorące udział w testach, nie były w żaden sposób modyfikowane. Połączenia nawiązywano z wykorzystaniem pasma PCS G Block, oferowanego na przykład przez T-Mobile. 

Testy internetu od Elona Muska

By uzyskać jak najbardziej miarodajne wyniki, próby przeprowadzono w zróżnicowanych warunkach pogodowych,  wewnątrz oraz na zewnątrz budynków, na obszarach miejskich i wiejskich. Obecnie aby móc świadczyć usługę “Direct to Cell”, SpaceX planuje umieszczenie na orbicie ziemskiej 800 satelitów, które będą prowadzić transmisję komórkową, ale na to potrzebna jest zgoda FCC.

Jedynym szczegółem technicznym, jakie zawiera złożone w Federalnej Komisji Komunikacji pismo jest to, że przeprowadzone testy transmisji sygnału do komórek odbyły się przy maksymalnej dozwolonej gęstości strumienia mocy, co natychmiast wzbudziło wiele wątpliwości wśród konkurencji. Otóż dostawcy usług telekomunikacyjnych oraz satelitarnych uważają, że nowa usługa firmy Starlink może powodować zakłócenia radiowe.

Z kolei SpaceX próbuje rozwiać wątpliwości konkurencji informując, iż – „W ciągu dwóch miesięcy codziennych testów SpaceX nie otrzymała żadnych powiadomień o szkodliwych zakłóceniach od użytkowników w paśmie, poza pasmem lub użytkowników transgranicznych i nie ma powodu, aby sądzić, że takie zakłócenia wystąpiły”.

Śmiało można stwierdzić, że pomysł na tego typu połączenia internetowe jest w zasadzie jedyną możliwą opcją, dla terenów będących poza zasięgiem istniejącej już infrastruktury, oraz tych miejsc gdzie nie ma szans by taka infrastruktura powstała. Ale czy ma on sens na terenach wysokorozwiniętych, posiadających infrastrukturę pozwalającą na ogromne transfery danych?

Przypomnijmy, że już internet domowy LTE może działać z prędkością do 300 MB/s, a w przypadku agregacji pasm LTE+ wartość ta wynosi nawet 600 MB/s.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia