Opłata audiowizualna zamiast abonamentu RTV?

W ostatnim czasie temat reformy finansowania mediów publicznych powrócił na wokandę.

118

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Opłata audiowizualna zamiast abonamentu RTV?
Opłata audiowizualna zamiast abonamentu RTV?

Dwa główne scenariusze to przekazanie środków z budżetu państwa lub wprowadzenie opłaty audiowizualnej.

Opłata audiowizualna – 108 zł rocznie od osoby?

Portal bankier.pl informuje, że już w kwietniu posłowie mogą rozpocząć debatę nad projektem opłaty audiowizualnej. Propozycja zakłada opłatę w wysokości 108 zł rocznie od każdej osoby w wieku od 26 do 75 lat. Dla porównania, abonament RTV w 2024 roku wynosi 27,30 zł miesięcznie (294,90 zł za cały rok). Jest pobierany od gospodarstwa domowego, niezależnie od liczby osób.

Wcześniej w tym roku, w kontekście dyskusji na temat zniesienia abonamentu RTV, wypowiedział się przewodniczący sejmowej komisji kultury, Bogdan Zdrojewski. Podkreślił on propozycję wprowadzenia nowej opłaty audiowizualnej, która miałaby wynosić około 9 złotych miesięcznie.

Zaznaczył jednak, że metoda jej poboru znacznie różniłaby się od obecnego systemu abonamentowego. Opłata ta miałaby być automatycznie naliczana każdemu podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) oraz podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). A także – osobom ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Opłata audiowizualna – korzyści i obawy

Choć z pozoru pomysł opłaty audiowizualnej zamiast abonamentu RTV jawi się jako korzystny dla kieszeni Polaków, niesie ze sobą pewne niuanse. Przede wszystkim, zmiana naliczania opłaty z gospodarstwa domowego na pojedyncze osoby może oznaczać wyższe koszty dla wieloosobowych rodzin. W takich przypadkach łączna kwota opłat dla wszystkich członków rodziny może przewyższyć dotychczasowy abonament.

Zwolnienie z opłat? Nie ma planów

Wiele wskazuje na to, że abonament RTV pójdzie do lamusa, a zastąpi go opłata audiowizualna. Bez względu na jej ostateczny kształt, nowa opłata ma cechować się znacznie wyższą „ściągalnością”.

Poseł Joanna Mucha zwróciła się do Ministerstwa Kultury z interpelacją, w której pytała o możliwość weryfikacji listy osób zobowiązanych do uiszczania opłat. W odpowiedzi resort poinformował, że konieczność gruntownego przemodelowania przepisów dotyczących funkcjonowania nadawców publicznych wynika m.in. z ustaleń unijnych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało:

  • Prowadzone są „prace analityczne związane z koniecznością przeprowadzenia głębokiej reformy prawa medialnego w Polsce, w tym również zmian związanych z systemem finansowania mediów publicznych”.
  • Wypracowane warianty finansowania mediów publicznych zostaną poddane konsultacjom społecznym.
  • Nie ma planów dotyczących listy osób zwolnionych z opłat na media publiczne.

„Mając zatem na uwadze projektowaną gruntowną reformę mediów publicznych, dostosowujących je do standardów europejskich, w chwili obecnej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie planuje wprowadzać częściowych zmian w systemie zwolnień od opłat abonamentowych” – napisał podsekretarz stanu Andrzej Wyrobiec.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia