Wyniki wyborów samorządowych 2024 dane: Kluczowe fakty i analiza wyników (aktualizacja)

Polskie wybory samorządowe 2024 przyniosły wiele niespodzianek i refleksji! PiS liderem kraju, ale traci sejmiki, Trzaskowski triumfuje w Warszawie, a frekwencja wzbudza dyskusje. Co mówią liderzy partyjni? Jak głosowali Polacy?

190

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wybory samorządowe 2024 wyniki
wybory samorządowe 2024. PKW ma dane z 95% komisji.

Dziesiąty kwietnia 2024 roku oznaczał dla Polski decydujący moment – dzień wyborów samorządowych, który pozostawił wiele pytań i refleksji w środowisku politycznym. Poniżej przekazujemy najświeższe informacje na temat przebiegu i wyników tych wyborów, analizując najważniejsze aspekty oraz reakcje ze strony partii politycznych. Wyniki wyborów samorządowych 2024: Kluczowe fakty i analiza wyników.

Wyniki wyborów samorządowych 2024: Kluczowe fakty i analiza wyników

Według wyników exit poll pracowni Ipsos, Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło 33,7% poparcia w wyborach do sejmików wojewódzkich, tracąc jednak pozycję lidera w sześciu województwach. Koalicja Obywatelska zwyciężyła w dziesięciu województwach. Frekwencja wyniosła 51,5%. Największa była na wsi 54% najmniejsza w miastach od 50 do 200 tys. mieszkańców 46,6 %

Wyniki w największych miastach
W Warszawie dominację uzyskał Rafał Trzaskowski, a w Krakowie zwyciężył poseł Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski. Wybory w Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie wymagają dogrywki.

Bydgoszcz – R. Bruski 53,5, Ł Schreiber – 28,72, Gdańsk to nokaut obecnej prezydent A. Dulkiewicz 62,3%, prezydentem Katowic będzie Marcin Krupa 62,43%. Sensacją można nazwać przegraną prezydenta Szczurka w Gdyni. Nie wszedł nawet do 2 tury.

Frekwencja wyborcza
Frekwencja wyniosła 51,5%, co stanowi spadek w porównaniu do poprzednich wyborów samorządowych. Najwyższa frekwencja odnotowana została w województwie mazowieckim, a najniższa w województwie śląskim. Zadziwiać in minus może warszawski Wilanów który zawsze był na czele najlepszej frekwencji – około 80%, w 2023 to było rekordowe 91% w tym roku to ok 50%

Przebieg głosowania i ogłoszenie wyników

Przewodniczący PKW, Sylwester Marciniak, zapewnił, że głosowanie odbyło się bez poważnych incydentów, ale datę ogłoszenia oficjalnych wyników uzależniono od pracy komisji wyborczych.

Reakcje liderów partyjnych
Jarosław Kaczyński po dziewiątym zwycięstwie podkreślił potrzebę kontynuacji pracy. Donald Tusk z Koalicji Obywatelskiej podkreślił sukces demokratyczny. Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL zauważył, że Koalicja 15 października nie istnieje bez Trzeciej Drogi. Magdalena Biejat z Lewicy podkreśliła sukces kampanii, podczas gdy Krzysztof Bosak z Konfederacji zaznaczył trudności wyborów samorządowych dla ich środowiska.

Podział głosów według obszarów

PiS zyskało poparcie na wsi, ale straciło w miastach, nawet w tych o mniejszej liczbie mieszkańców. Wyborcy z wyższym wykształceniem preferowali Koalicję Obywatelską, podczas gdy osoby z podstawowym wykształceniem głosowały na PiS.

Na wsiach na PIS głosowało 43,2%, druga jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 20,6 % potem kolejno Trzecia Droga 15,5, Konfederacja 8,9% Lewica 4.9%. Pora na miasta powyżej 500 tys. tu sytuacja jest odmienna KO – 48%, PIS 20.0% Lewica 13,2, Trzecia Droga 9,4 Konfederacja 5,6%.

Jeżeli chodzi o samych rolników sytuacja jest inna, mimo informacji o Zielonym Ładzie i poczynaniach komisarza J. Wojciechowskiego wygrywa PIS 57,3, na drugim miejscu Trzecia Droga 15,1% KO – 9,6%, Konfederacja 9,3% Lewica 3,4%.

Analiza zagraniczna

Media międzynarodowe postrzegają te wybory jako test dla koalicyjnego rządu Tuska oraz próbę sił dla Koalicji Obywatelskiej.

Wybory samorządowe 2024 pozostawiły Polskę z mieszanką reakcji i oczekiwań na przyszłość. Podział głosów, analiza frekwencji oraz komentarze liderów politycznych rzucają światło na aktualny stan polityki w kraju oraz kierunek, w którym może zmierzać. Ostateczne wyniki, gdy zostaną ogłoszone, będą miały znaczący wpływ na dalszy bieg wydarzeń w Polsce.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia