Dziś obchodzimy 14 rocznicę tragedii smoleńskiej.

W środę, 10 kwietnia, stolica oraz Kraków staną się miejscami uroczystych obchodów 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Poranek będzie naznaczony momentem skupienia, gdy prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przed sarkofagiem Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie na Wawelu. W tym symbolicznym akcie pamięci uczestniczyć będą liczni przedstawiciele władz oraz społeczeństwa.

137

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kolejna awantura przy pomniku Smoleńskim
Obchody 14. rocznicy tragedii smoleńskiej. Politycy różnych opcji zaplanowali różnorodne formy upamiętnienia ofiar.

Dziś obchodzimy 14. rocznicę tragedii smoleńskiej, która wstrząsnęła Polską. W tej uroczystej chwili politycy różnych opcji zaplanowali różnorodne formy upamiętnienia ofiar. Partia Prawo i Sprawiedliwość przewiduje apel pamięci oraz organizację marszu, którego kulminacyjnym momentem będzie przemówienie Jarosława Kaczyńskiego. Prezydent Andrzej Duda planuje złożenie wieńców, między innymi na Wawelu, przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich. Natomiast marszałkowie Sejmu i Senatu, minister obrony oraz prezydent Warszawy wezmą udział w uroczystościach na cmentarzu Powązkowskim. Każda z tych inicjatyw ma na celu uczczenie pamięci tych, którzy stracili życie w tragicznym wypadku lotniczym.

W ramach tych wydarzeń zaplanowano msze, apel pamięci oraz marsz, a także przemówienie prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Rozpoczęcie obchodów nastąpi o godzinie 8:00 od mszy w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. O godzinie 8:41 przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się Apel Pamięci, po którym nastąpi kolejna msza w intencji ofiar o godzinie 19:00 w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

Na zakończenie obchodów, o godzinie 20:00, zaplanowano Marsz Pamięci z Bazyliki Archikatedralnej do Pałacu Prezydenckiego. O godzinie 21:00 uroczystości zostaną zwieńczone przemówieniem prezesa PiS. Te wszystkie działania mają na celu oddanie hołdu pamięci ofiar tragicznego wydarzenia sprzed czternastu lat.

Marszałkowie Sejmu i Senatu również uczczą pamięć ofiar.

Rocznicę katastrofy smoleńskiej uczcą także najwyżsi rangą politycy. O godzinie 8:20 Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska wezmą udział w uroczystości na warszawskich Powązkach. Po tej ceremonii, około godziny 9:25, złożą w Sejmie wieńce przed tablicami upamiętniającymi Lecha Kaczyńskiego, byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego oraz inne osoby, posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Marszałek Senatu, Małgorzata Kidawa-Błońska, o godzinie 9:40 złoży także w Senacie wieniec pod tablicą upamiętniającą byłą wicemarszałek Senatu Krystynę Bochenek. Władysław Kosiniak-Kamysz, o godzinie 7:30, weźmie udział w uroczystościach przed budynkiem Ministerstwa Obrony. Następnie udział weźmie w uroczystościach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, aby oddać hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, także weźmie udział w uroczystościach na Powązkach. Jak na razie, brak jest informacji z Kancelarii Premiera co do ewentualnego udziału premiera Donalda Tuska w uroczystościach na Powązkach.

Plan upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej przez Andrzeja Dudę:

  1. Godzina 8:50: Złożenie wieńców przed sarkofagiem Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie na Wawelu w Krakowie.
  2. Godzina 12:40: Złożenie wieńców przy grobach ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Józefa Jońca, ks. Zdzisława Króla, ks. Andrzeja Kwaśnika oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
  3. Godzina 14:00: Złożenie wieńców przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na grobach ofiar katastrofy na Powązkach w Warszawie.
  4. Godzina 15:15: Złożenie wieńców przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej i pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego na placu Piłsudskiego w Warszawie.
  5. Godzina 15:40: Złożenie wieńca pod tablicą poświęconą prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
  6. Godzina 19:00: Udział pary prezydenckiej w mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia