Przewodnicy Regionów: Prezydenci Miast Wojewódzkich, Katowice, Lublin.

Nowi prezydenci miast wojewódzkich w Polsce wzbudzają nadzieję na dynamiczny rozwój i lepszą przyszłość. Od Katowic po Lublin, ci liderzy reprezentują różnorodne środowiska, doświadczenia i aspiracje.

125

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Prezydenci Miast Wojewódzkich
Prezydenci Miast Wojewódzkich Krzysztof Żuk ( lublin eu)

W wyborach samorządowych 2024 roku Polacy wybrali nowych prezydentów miast wojewódzkich, którzy stanowią fundament lokalnej administracji i rozwoju. Ta elekcja odzwierciedla zmieniające się krajobrazy polityczne i społeczne, wprowadzając świeże oblicza do zarządzania kluczowymi ośrodkami regionalnymi. Nowi przywódcy mają przed sobą wyzwania adaptacji do potrzeb mieszkańców, zarządzania zasobami, jak również promocji rozwoju gospodarczego i kulturalnego. Ich decyzje będą miały wpływ na jakość życia setek tysięcy ludzi. Warto przyjrzeć się ich profilom, doświadczeniom i obietnicom wyborczym, aby zrozumieć, w jakim kierunku będą prowadzić swoje miasta. Przyszłość tych regionów zależy w dużej mierze od zdolności i determinacji nowych-starych prezydentów do skutecznego zarządzania oraz realizacji ambitnych planów rozwojowych. Oto kolejna odsłona sylwetek tych liderów oraz perspektywy, jakie przed nimi stoją. Zapoznaj się z poprzednim artykułem. Przewodnicy Regionów: Prezydenci Miast Wojewódzkich.

Przewodnicy Regionów: Prezydenci Miast Wojewódzkich. Katowice, Marcin Krupa – 62,43%

Marcin Krupa, prezydent Katowic, to postać niezwykle zasłużona dla rozwoju miasta, łącząca w sobie pasję do lokalnej społeczności z doświadczeniem i zaangażowaniem w działania na rzecz jej dobra. Jego sylwetka ukazuje nie tylko polityczną drogę, ale także osobiste zainteresowania i wartości, które kształtują jego codzienność.

Początki: Pasje i Wspomnienia

Od najmłodszych lat, Marcin Krupa związany był z Katowicami. To tutaj odkrywał swoje pasje, zarówno muzyczne, jak i motoryzacyjne. Już w szkole podstawowej angażował się w działania, które później zaważyły na jego życiowej ścieżce. Przez lata wspominał z sentymentem swoje początki, wypełnione muzyką, przyjaźnią i motoryzacją. To wtedy zaczęły kiełkować jego aspiracje oraz idea współtworzenia lepszego świata dla mieszkańców Katowic.
Studia na Politechnice Śląskiej i obrona doktoratu to kolejne kroki w drodze Marcin Krupy do pełnienia odpowiedzialnych funkcji w samorządzie. Już w czasie nauki angażował się w życie społeczne, co doprowadziło go do zostania radnym, a później wiceprezydentem Katowic. W roku 2014 oraz 2018 obywatele Katowic powierzyli mu funkcję prezydenta, co stanowiło zarówno zaszczyt, jak i wyzwanie, którego podjął się z determinacją.

Ostatnie lata przyniosły Marcinowi Krupie nie tylko rozwój lokalnej społeczności, ale także międzynarodowe uznanie. Jego zaangażowanie w prace Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz udział w Globalnym Parlamencie Burmistrzów przyczyniły się do promocji Katowic na arenie międzynarodowej. Współpraca z ONZ oraz uczelniami wyższymi zaowocowała prestiżowymi tytułami i wydarzeniami, które ugruntowały pozycję miasta na mapie świata.

Człowiek Marcin Krupa

Marcin Krupa to nie tylko prezydent, lecz także szczęśliwy mąż i ojciec. Jego życie prywatne wypełnione jest miłością do rodziny i pasjami, które pochłaniają go w wolnych chwilach. Muzyka, jazda na Harleyu, ponadto rajdy samochodowe oraz nurkowanie stanowią uzupełnienie jego codzienności, obok wymagającej pracy na rzecz miasta.

Lublin Krzysztof Żuk – 57,49%

Krzysztof Jan Żuk to polski ekonomista i samorządowiec, urodzony 21 czerwca 1957 roku w Krasnymstawie. Obecnie pełni funkcję prezydenta Lublina, do której został wybrany 13 grudnia 2010 roku.
Żuk ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Świdniku. Następnie kontynuował swoją edukację na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej, gdzie w 1990 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Jego praca doktorska nosiła tytuł „Formy własności środków produkcji w gospodarce polskiej i ich społeczno-ekonomiczne funkcje”. Po ukończeniu studiów, Żuk rozpoczął karierę akademicką jako adiunkt w Zakładzie Finansów Podmiotów Gospodarczych na Wydziale Ekonomicznym UMCS oraz w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji. Ponadto, współpracował z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową.

Kariera polityczna

Już w latach 90., Żuk zaangażował się w politykę lokalną. W latach 1990–1996 pełnił funkcję przewodniczącego rady miejskiej w Świdniku. Następnie, w 1996 roku został dyrektorem lubelskiej delegatury Ministra Skarbu Państwa. Jego aktywność w życiu politycznym zaowocowała m.in. funkcją podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w latach 2007–2009.
W 2009 roku powrócił do samorządowej pracy, zostając zastępcą prezydenta Lublina. Jako członek Platformy Obywatelskiej od 2010 roku, Żuk objął urząd prezydenta Lublina, który sprawuje nieprzerwanie od tego czasu. W 2014 roku został wybrany na drugą kadencję, uzyskując ponad 60% głosów już w pierwszej turze. Jego skuteczność w zarządzaniu miastem została doceniona również przez mieszkańców podczas kolejnych wyborów w 2018 roku, gdy Żuk został ponownie wybrany na stanowisko prezydenta Lublina, otrzymując ponad 62% głosów w pierwszej turze.

Kontrowersje

Jego kariera polityczna nie była jednak pozbawiona kontrowersji. W listopadzie 2016 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne wnioskowało o wygaśnięcie mandatu prezydenta, zwracając uwagę na jednoczesne zasiadanie w radzie nadzorczej PZU Życie w latach 2014–2016. W odpowiedzi, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wygasił mandat prezydencki Krzysztofa Żuka w lutym 2017 roku. Decyzja ta została później potwierdzona przez Naczelny Sąd Administracyjny w 2019 roku. Krzysztof Żuk jest żonaty i ma dzieci.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia