Walka o Pałac Prezydencki: Złe wieści dla Szymona Hołowni

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, wyłania się obraz dynamicznej konkurencji o najwyższe stanowisko w państwie.

173

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Walka o Pałac Prezydencki: Złe wieści dla Szymona Hołowni. Co się stało z jego poparciem?
Walka o Pałac Prezydencki: Złe wieści dla Szymona Hołowni. Co się stało z jego poparciem?

Zaskakujący jest fakt, że obecny prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, zyskuje znaczące wsparcie, wyprzedzając byłego premiera Mateusza Morawieckiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Walka o Pałac Prezydencki. Rafał Trzaskowski na czele

Według danych z badania z dnia 6-7 kwietnia, gdyby wybory prezydenckie odbywały się w najbliższą niedzielę, Trzaskowski mógłby liczyć na 29% poparcia, co stanowi wzrost o 6,8 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim badaniem. Tym samym, wyraźnie wyprzedza on Mateusza Morawieckiego, który uzyskałby 22,4% głosów, notując spadek o 1,9 pkt proc. na tle poprzedniego sondażu.

Jednakże najbardziej zauważalną zmianą jest spadek poparcia dla Szymona Hołowni, marszałka Sejmu, który znalazł się na trzecim miejscu z wynikiem 17,1%. Oznacza to spadek o 7,7 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

Analizując te wyniki, można przewidzieć, że walka o Pałac Prezydencki będzie toczyła się między Trzaskowskim a kandydatem PiS. Zauważalna jest również obecność byłej premier Beaty Szydło na czwartym miejscu, chociaż zdobyła ona jedynie 8,6% poparcia.

PiS potrzebuje silnego kandydata

Dr Barbara Brodzińska-Mirowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w rozmowie z WP podkreśliła, że dla Prawa i Sprawiedliwości istotne jest wystawienie mocnego kandydata.

Zauważyła, że osiągnięcie dobrego wyniku w wyborach europejskich, podobnie jak miało to miejsce w przypadku wyborów samorządowych, może przyczynić się do unormowania emocji wewnątrz partii. Co może z kolei wpłynąć na lepsze podejście do wyborów prezydenckich.

Jednakże ekspertka zauważa, że nawet mocny kandydat PiS niekoniecznie gwarantuje zwycięstwo w drugiej turze. Wskazała przy tym na przykład wyborów warszawskich, gdzie Rafał Trzaskowski odniósł sukces. Mimo że PiS – jak mówi – potrzebuje mocnego kandydata, „nie zmienia to faktu, że ten mocny kandydat w drugiej turze i tak pewnie przegra z Trzaskowskim”. – Pokazały to wybory warszawskie.

Brodzińska: „Mocny kandydat PiS i Hołownia nie wchodzi do drugiej tury”

Co więcej, Brodzińska-Mirowska wskazała, że w przypadku mocnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości, Szymon Hołownia miałby znacznie mniejsze szanse na przejście do drugiej tury. Niemniej jednak, podkreśliła potrzebę strategicznego podejścia w kampanii wyborczej, zwracając uwagę na konieczność unikania sporów wewnętrznych, które mogłyby zaszkodzić partii.

Ekspertka dodaje, że „jeżeli mamy mocnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości, z całą pewnością Hołownia nie wchodzi do drugiej tury. To też jest sygnał dla tego kandydata, że trzeba sobie dobrze rozplanować i pomyśleć, jak strategicznie grać w następnych miesiącach”.

Podsumowując, obecna sytuacja na polskiej scenie politycznej zwiastuje zaciętą walkę o prezydenturę, z Rafałem Trzaskowskim prowadzącym w sondażach, przy równie interesującej rywalizacji o drugie miejsce między Mateuszem Morawieckim a Szymonem Hołownią.

Sondaż przeprowadzony na zlecenie Wirtualnej Polski przez United Surveys w dniach 6-7 kwietnia. Badanie zrealizowane metodą CAWI/CATI na grupie 1000 osób.

Źródło: United Surveys/ Wirtualna Polska

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia