W środę 10 kwietnia, w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad paktem migracyjnym. Po przeliczeniu okazało się, że PE przyjął rozporządzenie większością 301 głosów, 46 posłów wstrzymało się od głosu. 272 deputowanych głosowało przeciw (pośród nich znaleźli się Europosłowie PiS, PO i PSL). W gronie głosujących za lub wstrzymujących się od głosu, byli przedstawiciele Nowej Lewicy i Róża Thun Europosłanka Polski 2050. Premier Tusk mówi NIE
Przymusowy Pakt Migracyjny
Aby przyjęty przez Parlament Europejski pakt migracyjny mógł obowiązywać, musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Radę Unii. Pierwsze prace nad reformą podjęto w 2016 roku, jednak postulowana wtedy przez Komisję Europejską przymusowa relokacja migrantów, spotkała się ze sprzeciwem państw członkowskich. Przegłosowany wczoraj pakt, uwzględnia dwa sposoby wsparcia dla krajów ogarniętych zjawiskiem masowej migracji.
Pierwszy, budzący największy sprzeciw, sposób to „dobrowolna solidarność”. Zgodnie z rozporządzeniem ws. zarządzania migracją i azylem, oznaczająca obowiązek corocznego, rozlokowania 30 tys. migrantów.
Drugi sposób, pozwalający uniknąć obowiązkowego przyjęcia migrantów, to zapłata 20 tys. euro za każdego nie przyjętego, lub udział państwa członkowskiego w operacjach na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej.
Bez względu na decyzję Rady Unii, premier Tusk mówi NIE
Po przyjęciu przez PE paktu migracyjnego, w trakcie konferencji prasowej w Sejmie, premier Donald Tusk powiedział – „Obejrzymy jeszcze dokładnie jak to głosowanie wyglądało. Ale też żebyście nie mieli wątpliwości – Polska nie zgodzi się na mechanizm relokacji tak, czy inaczej”. Dodał także – „Zobaczymy, jaka będzie ostateczna wersja tego paktu, ja mam pewne możliwości, czy zdolności budowania pewnych sojuszy i z całą pewnością mechanizm relokacji, albo płacenia za to, że nie przyjęło się (migrantów), ten mechanizm Polski nie będzie dotyczył”.
Na zakończenie swojego wystąpienia szef polskiego rządu zapewnił, iż – „nawet jeśli ten pakt wejdzie w życie w mniej więcej takim kształcie, w jakim był dzisiaj głosowany w parlamencie, my Polskę ochronimy przed mechanizmem relokacji”.
**********
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org
Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.