Kotula podała sposób na aborcję. Rzecznik Izby Lekarskiej: „Lekarz za taką wypowiedź miałby sprawę w prokuraturze”

Wypowiedź minister ds. równości Katarzyny Kotuli z partii Lewica, dotycząca przerwania ciąży wywołała burzę w Sejmie i mediach społecznościowych.

162

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Katarzyna Kotula podała sposób na aborcję.
Katarzyna Kotula podała sposób na aborcję.

W trakcie debaty na temat aborcji Kotula opisała, jak samodzielnie można przerwać ciążę przy pomocy środków farmakologicznych. Jej słowa wywołały gorące dyskusje na temat legalności, etyki i konsekwencji takich działań.

Kotula podała sposób na aborcję

„Instrukcja jak przerwać ciążę zostanie za chwilę umieszczona na moim Facebooku, Instagramie i Twitterze. Po to, abyście – do czasu kiedy nie zmienimy tego barbarzyńskiego prawa – wiedziały, jak można tę ciążę przerwać bezpiecznie – mówiła Kotula. I dodała, że „każdego dnia 100-130 kobiet zażywa te tabletki, żeby przerwać ciążę”

W swojej wypowiedzi minister Kotula określiła aborcję jako „zwykłe świadczenie medyczne” i podkreśliła, że obecnie medycyna daje możliwość przeprowadzenia aborcji farmakologicznej. Wraz z tymi słowami zapowiedziała udostępnienie instrukcji na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Rzecznik NIL: „Lekarz miałby sprawę w prokuraturze”

Jednakże, głosy krytyki niezwłocznie się pojawiły, zarzucając ministrze nielegalne i nieetyczne zachowanie. Z kolei Naczelna Izba Lekarska (NIL) nie odniosła się bezpośrednio do wypowiedzi Kotuli, choć rzecznik Izby Jakub Kosikowski podkreślił, że gdyby podobne słowa padły z ust lekarza, najprawdopodobniej doprowadziłyby do konsekwencji prawnych.

„Gdyby to powiedział lekarz, to miałaby za taką wypowiedź pion odpowiedzialności zawodowej i sprawę w prokuraturze” – stwierdził. Zaznaczył jednak, że zachowanie posłów ocenia komisja etyki poselskiej.

Leszczyna: „Ruzumiem determinację”

Wypowiedzi minister Kotuli spotkały się również z reakcją ze strony ministerstwa zdrowia, którą wyraziła minister Izabela Leszczyna, oceniając tweet Kotuli jako dowód na „chorą sytuację” w kraju.

„Ja bym pewnie takiego tweeta nie umieściła, bo zgodnie z prawem aborcja w Polsce jest wciąż nielegalna z wyjątkiem dwóch przypadków, które zostały pozostawione w ustawie, ale rozumiem determinację pani ministry” – broniła postawy Kotuli, Leszczyna.

Zaznaczyła przy tym, że „w gruncie rzeczy pani ministra powiedziała coś, co jest dostępną wiedzą w internecie, nie powiedziała niczego nowego, ani nie powiedziała 'zadzwońcie do mnie, to wam sprzedam tabletkę'”. 

Warto zaznaczyć, że w Polsce aborcja jest nadal nielegalna, z wyjątkiem dwóch przypadków dopuszczonych przez ustawę. Art. 152 kodeksu karnego precyzuje konsekwencje prawnokarne dla osób, które przerwują ciążę z naruszeniem przepisów ustawy.

Aktualnie zatem przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy:

  • ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
  • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Stanowi o tym art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia