Brytyjski laser DragonFire vs. rosyjskie drony w Ukrainie

Pomysł niewątpliwie świetny, tyle że problemem mogą być źródła zasilania, zaciekle atakowane przez Rosjan

139

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

rosyjskie drony - zamontowany na pokładzie okrętu Royal Navy laser bojowy. Ma kształt leżącego walca z którego boku, wystaje szklany obiektyw.

Według sekretarza obrony Granta Shappsa, DragonFire, brytyjska broń laserowa o dużej mocy może zostać wysłana na Ukrainę, aby skutecznie zwalczać rosyjskie drony

Zgodnie z planami, DragonFire ma wejść do użytku, do 2027 roku. Natomiast Grant Shapps oświadczył, że chciałby przyspieszyć produkcję i udostępnić ją wcześniej. Tym bardziej, że w styczniu odbył się udany test, użycia lasera przeciwko celowi powietrznemu. Pierwotne kalkulacje mówiły, iż DragonFire osiągnie status operacyjny do 2032 roku. Ale dzięki nowym reformom mającym na celu przyspieszenie rządowych zakupów broni, ma on być gotowy pięć lat wcześniej.

Angielski „patent” na rosyjskie drony

W trakcie spotkania z dziennikarzami, w ośrodku badań wojskowych Porton Down koło Salisbury, sekretarz obrony powiedział, że chciałby jeszcze bardziej przyspieszyć gotowość DragonFire. Stwierdził – “Powiedzmy, że nie musi być w 100% doskonały, aby Ukraińcy mogli go otrzymać”. Ministerstwo Obrony (MoD) uważa, że przyspieszenie harmonogramu prac jest odpowiedzią na “szybko zmieniające się środowisko zagrożeń” z jakim boryka się Wielka Brytania. Grant Shapps poinformował, że DragonFire – “Zaprojektowano tak, aby nie czekać, aż osiągniemy 99,9% perfekcji przed wprowadzeniem go na pole walki, ale aby osiągnąć mniej więcej 70% i wtedy wypuścić go na zewnątrz, a potem rozwijać go stamtąd”. Niestety rok 2027 jest nadal obowiązujący. Broń jest na tyle precyzyjna, że z odległości kilometra może trafić w cel o średnicy ok. 22 mm. Brytyjczycy mają nadzieję, że stosowanie nowej broni stanie się tanią alternatywą dla pocisków, używanych przy zwalczaniu np. dronów.

Styczniowy test broni przeprowadzono na poligonie Hebrides Range MoD w Szkocji i został okrzyknięty “ważnym krokiem” we wdrożeniu do służby broni laserowej kierowanej energią (LDEW-s). Największą zaletą lasera są koszty i teoretycznie “nieograniczony magazynek” amunicji, oczywiście o ile posiada on niezawodne źródło zasilania. Z kolei dużą wadą jest to, że w przeciwieństwie do większości pocisków używanych obecnie pocisków, lasery mogą zwalczać wyłącznie cele będące w zasięgu wzroku. Stany Zjednoczone, od dziesięcioleci testują broń laserową, zamontowaną na kilku okrętach wojennych gdzie przechodzą próby i są oceniane. Wielka Brytania ambitnie dąży do tego, aby zrobić to samo do 2027 roku, co może się udać, ale laserów jeszcze przetestowano w warunkach bojowych. Amerykańskie okręty wojenne, obecne na Morzu Czerwonym wciąż zestrzeliwują drony Houthi za pomocą konwencjonalnych pocisków.

Ukraina ma dużo pilniejsze potrzeby niż DragonFire

Możliwość dostarczenia walczącej Ukrainie brytyjskich laserów do zwalczania rosyjskich dronów, brzmi bardzo optymistycznie, ale na froncie są większe potrzeby. Ukraina pilnie potrzebuje amunicji, oraz sprawdzonych w boju mobilnych systemów obrony powietrznej.

W chwili obecnej, kiedy Rosja zintensyfikowała ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną, potrzebujące źródła zasilania lasery, nie rozwiążą potrzeb Ukrainy. LDEW-s używają wiązki światła o dużej mocy, uderzając z prędkością światła, przecinają swój cel. Jako broń liniowa, może atakować każdy widoczny cel, który jest wystarczająco blisko. Obecnie zasięg systemu DragonFire jest tajny. Niejednokrotnie używane do zwalczania dronów pociski, są znacznie droższe niż niszczone przez nie obiekty.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że 10-sekundowy wystrzał systemu DragonFire, jest kosztowo porównywalny do używania zwykłego grzejnika przez godzinę, przy czym koszt eksploatacji jest zwykle mniejszy niż 50 zł za strzał.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia