Rosyjska policja brutalnie potraktowała rodzinę kirgiskiego dyplomaty

Wczoraj doszło do skandalicznego incydentu w Moskwie, gdzie rosyjska policja wtargnęła do domu dyplomaty Kirgistanu i agresywnie zachowywała się wobec domowników.

110

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rosyjska policja brutalnie potraktowała rodzinę kirgiskiego dyplomaty
Rosyjska policja brutalnie potraktowała rodzinę kirgiskiego dyplomaty

Według doniesień, funkcjonariusze włamali się do mieszkania radcy ambasady Kirgistanu, Manasa Żoldoszbekowa, wyłamując zamek i uszkadzając drzwi. Następnie żądali od dyplomaty i jego rodziny okazania dokumentów potwierdzających legalny pobyt na terenie Rosji.

Rosyjska policja pobiła żonę dyplomaty

W trakcie interwencji żona dyplomaty została pobita, a jego małoletnie dzieci zastraszone. Jak donosi portal Arbat Media, nawet po okazaniu paszportów i legitymacji dyplomatycznych, policjanci nie ustali i nadal agresywnie żądali dokumentów.

Do sprawy natychmiast odniósł się deputowany kirgiskiego parlamentu, Dastan Bekeszew. „Jeśli tak traktują pracowników ambasady, to nawet nie mogę sobie wyobrazić, co robią z obywatelami, którzy nie mają immunitetu. Najwyraźniej rosyjska policja oszalała” – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kirgistanu wyraziło zaniepokojenie tym incydentem i złożyło oficjalny protest stronie rosyjskiej. MSZ Rosji wyraziło ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji i zapowiedziało przeprowadzenie dochodzenia.

Konwencja Wiedeńska naruszona

Działania rosyjskiej policji stanowią rażące naruszenie postanowień Konwencji Wiedeńskiej z 1961 r. „O stosunkach dyplomatycznych”, która gwarantuje członkom personelu dyplomatycznego i ich rodzinom nietykalność osoby i mienia.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kirgistanu podkreśliło, że tego typu działania organów ścigania Federacji Rosyjskiej wobec dyplomatów są niedopuszczalne i wymagają dokładnego śledztwa oraz ukarania sprawców.

Incydent budzi poważne obawy o bezpieczeństwo dyplomatów i ich rodzin w Rosji. Międzynarodowa społeczność z uwagą obserwuje rozwój sytuacji i oczekuje od strony rosyjskiej rzetelnego wyjaśnienia sprawy oraz podjęcia kroków mających na celu zapobieganie podobnym incydentom w przyszłości.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia