Facebook usunął treści z profilu Muzeum Auschwitz. Gawkowski: „To skandal”

System moderacji Facebooka — należącego do koncernu Meta — usunął kilkanaście postów z profilu Muzeum Auschwitz.

126

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Facebook usunął treści z profilu Muzeum Auschwitz.
Facebook usunął treści z profilu Muzeum Auschwitz.

Muzeum Auschwitz-Birkenau wyraża głębokie zaniepokojenie i dezaprobatę wobec niedawnych działań platformy społecznościowej Facebook, które doprowadziły do usunięcia kilkunastu treści upamiętniających ofiary Holocaustu z profilu Muzeum.

Facebook usunął treści z profilu Muzeum Auschwitz

Treści te, mające na celu oddanie hołdu pamięci ofiar, zostały usunięte w sposób nieuzasadniony, pod zarzutami naruszania standardów społeczności Facebooka. Włączając w to oskarżenia o „nagość i aktywność seksualną dorosłych”, „nękanie i molestowanie”, „mowę nienawiści” oraz „podżeganie do przemocy”. Wśród treści, które padły ofiarą tej moderacji, znalazł się również wpis upamiętniający los żydowskich dzieci z sierocińca w Izieu.

Muzeum Auschwitz-Birkenau uważa te działania za niedopuszczalne i niezrozumiałe. Zwłaszcza, biorąc pod uwagę długoletnią współpracę z platformą Facebook, w ramach której podobne treści były udostępniane bez żadnych problemów. Fakt, że zostały one nagle usunięte, budzi poważne wątpliwości co do skuteczności i uczciwości systemów moderacji treści na tej platformie.

Ten incydent nie tylko podważa ważną pracę Muzeum Auschwitz-Birkenau w zakresie edukacji i pamięci historycznej, ale także jest obraźliwy dla pamięci ofiar Holocaustu oraz dla ich rodzin i społeczności, którym staramy się oddać należny szacunek i uhonorować ich dziedzictwo.

Minister Gawkowski: „To skandal i jaskrawy przykład problemów z moderacją treści”

Minister cyfryzacji nie pozostał obojętny na zaistniałą sytuację. W swoim poście na platformie X ostro zareagował na zaistniałe wydarzenia. „Ukrywanie postów upamiętniających ofiary obozu Auschwitz to skandal i jaskrawy przykład problemów związanych z automatyczną moderacją treści. Żądamy od Meta wyjaśnienia przyczyn zaistniałej sytuacji”.

Muzeum Auschwitz-Birkenau wzywa platformę Facebook do natychmiastowego przywrócenia usuniętych treści oraz udzielenia wyjaśnień w sprawie tego incydentu. Ponadto, apeluje o przeprowadzenie przeglądu i ulepszenie systemów moderacji treści, aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia