Norma emisji spalin Euro 7 wchodzi w życie – to już pewne

Po raz kolejny UE stara się obarczyć winą za zatrucie środowiska, transport samochodowy. Tyle, że 20% całkowitej emisji CO2 jest z winy całego transportu (statki, samoloty, kolej), a samochody odpowiedzialne są za ok. 72% zanieczyszczeń generowanych przez transport. Kiedy UE zacznie zatruwać życie pozostałym 80% zabójców powietrza?

122

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Euro 7 wchodzi w życie - na niebieskiej fladze UE, wewnątrz okręgu z dwunastu złotych gwiazd, umieszczony biały napis Euro7.

Wiadomość pochodząca z Parlamentu Europejskiego podniosła ciśnienie wielu kierowcom.  Nowe przepisy o limitach emisji z pojazdów drogowych Euro 7 stały się rzeczywistością. Przyjęty przez Radę Unii akt prawny dotyczy zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych oraz ciężarowych, ma za zadanie jeszcze bardziej obniżyć szkodliwe emisje zanieczyszczeń pochodzących ze spalin. Uwzględnia również te wytwarzane podczas ścierania się opon, oraz w trakcie hamowania. W rozporządzeniu zawarto także wymagania odnośnie trwałości akumulatorów. Euro 7 wchodzi w życie

Co nowego w Euro 7

Jeśli chodzi o wymagania stawiane przed samochodami osobowymi oraz dostawczymi, nadal będą obowiązywać limity emisji spalin zgodne z normą Euro 6, natomiast zaostrzono wymogi dotyczące emisji cząstek stałych. W przypadku samochodów ciężarowych oraz autobusów w nowym rozporządzeniu pojawiają się bardziej zaostrzone limity wielu substancji zanieczyszczających, również tych które dotychczas nie były brane pod uwagę na przykład podtlenek azotu (N₂O). 

W rozporządzeniu Euro 7, po raz pierwszy w rygorystycznych limitach emisji cząstek stałych, uwzględnione zostały również te które powstają w trakcie hamowania (pył z okładzin ciernych). Specjalnymi limitami zostały objęte dużo cięższe od spalinowych, samochody elektryczne. Nowością która pojawi się w normie Euro 7, są zapisy dotyczące  maksymalnego okresu eksploatacji wszystkich pojazdów, z uwzględnieniem ich przebiegu.

Od kiedy Euro 7 wchodzi w życie

Ponieważ Rada Unii zatwierdziła Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego Euro 7, kiedy zostanie ono podpisane przez przewodniczących Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii,  nastąpi jego publikacja w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, a zacznie on obowiązywać 20 dnia od chwili jego publikacji. Data od której będzie obowiązywało rozporządzenie, jest zróżnicowana w zależności od rodzaju pojazdu i wygląda następująco: 

  • dla nowych typów samochodów osobowych i dostawczych 30 miesięcy
  •  dla nowych samochodów osobowych i dostawczych 42 miesiące
  •  dla nowych typów autobusów oraz samochodów ciężarowych i przyczep 48 miesięcy
  •  dla nowych autobusów oraz samochodów ciężarowych i przyczep 60 miesięcy
  •  dla nowych komponentów układów oraz oddzielnych zespołów technicznych montowanych w samochodach osobowych i dostawczych 30 miesięcy
  •  dla wyżej wymienionych układów montowanych w samochodach ciężarowych autobusach oraz przyczepach 48 miesięcy

Wprowadzenie normy Euro 7, jest konsekwencją przyjętego 19 kwietnia 2023 roku przez Parlament Europejski i Radę Unii, rozporządzenia (UE) 2023/851. O zaostrzeniu norm emisji CO₂ dla nowych samochodów osobowych, oraz nowych lekkich pojazdów użytkowych. Przewidującego 100% redukcji emisji do 2035 roku zarówno dla samochodów osobowych, jak i dla samochodów dostawczych. 

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie urzędnikom UE, rozporządzenie Euro 7 zacznie obowiązywać od początku maja.

**********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia