5x większa niż Paryż, może zasilić całą Szwajcarię, to największa elektrownia solarna

5x większa niż Paryż, może zasilić całą Szwajcarię, to największa elektrownia solarna mogąca zasilić całą Szwajcarię

128

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

największa elektrownia solarna
największa elektrownia solarna powstaje w Indiach

Miliarder z branży węglowej buduje największą na świecie elektrownię czystej energii, która jest pięciokrotnie większa od Paryża. Projekt przewiduje, że elektrownia będzie widoczna z kosmosu i wytworzy wystarczająco dużo energii, by zasilić całą Szwajcarię.

Największa elektrownia solarna powstaje w Indiach

W zachodnich Indiach, na jałowej pustyni powstaje elektrownia solarna. Tam Hindusi realizują projekt przekształcający ten obszar w jedno z najważniejszych źródeł czystej energii na świecie. Za projekt odpowiada Sagar Adani, dyrektor wykonawczy Adani Green Energy Limited (AGEL). Sagar Adani w wywiadzie dla CNN przyznaje, że przestał już liczyć skalę tego przedsięwzięcia. Jego wielkość wymyka się wyobraźni.

AGEL, spółka należąca do grupy Adani Group, prowadzi budowę rozległej elektrowni słonecznej i wiatrowej w stanie Gudźarat. Jej koszt szacowany jest na 20 miliardów dolarów. Po zakończeniu, za około pięć lat, stanie się ona największym parkiem odnawialnych źródeł energii na świecie. To park zdolny dostarczać czystą energię elektryczną dla 16 milionów indyjskich gospodarstw domowych.

Khavda Renewable Energy Park jest kluczowym elementem strategii Indii zmierzającej do zmniejszenia zanieczyszczeń i osiągnięcia celów klimatycznych. Projekt zlokalizowali zaledwie 12 mil od niebezpiecznej granicy z Pakistanem. Zajmie ponad 200 mil kwadratowych i będzie największą elektrownią na planecie niezależnie od źródła energii.

elektrownia solarna OZE
wielka elektrownia solarna OZE

Hindusi mają problemy z giełdą nowojorską

Mimo trudnego roku, jaki grupa Adani przeżyła od stycznia 2023, kiedy to amerykańska firma Hindenburg Research oskarżyła ją o wieloletnie oszustwa. Plany inwestycyjne w zieloną energię nie zostały zahamowane. Adani Group odrzuciła raport jako „bezpodstawny” i „złośliwy”. Niestety nie zdołała zatrzymać gwałtownego spadku wartości na giełdzie, który obniżył wartość jej notowanych spółek o ponad 100 miliardów dolarów. Osobiste bogactwo Gautama Adaniego, głównego akcjonariusza, również mocno ucierpiało, tracąc ponad 80 miliardów dolarów w miesiąc po publikacji raportu. Mimo to, magnat odzyskał pozycję, a grupa kontynuuje inwestycje w sektor czystej energii.

Adani Group zamierza zainwestować 100 miliardów dolarów w transformację energetyczną w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Przy czym 70% inwestycji ma być przeznaczone na czystą energię. Premier Indii, Narendra Modi, zapowiedział, że odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna i wiatrowa, będą stanowić 50% zapotrzebowania energetycznego kraju do końca tej dekady.

Adani to największy podmiot od OZE w Indiach

AGEL, jako największa krajowa firma zajmująca się energią odnawialną, ma za cel dostarczenie przynajmniej 9% z zaplanowanych 500 GW mocy z paliw niekopalnych do 2030 roku. Adani podkreśla, że dla Indii nie ma innego wyboru, jak tylko podejmować działania na niewyobrażalną dotąd skalę i wielkość, biorąc pod uwagę przewidywany wzrost zapotrzebowania na energię.

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i kształtowania osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia