Polska 28 kwietnia – co wydarzyło się tego dnia?

Wydarzenia z 28 kwietnia. Ordynacja obrony kresów, powstanie polskiego portu w Pucku, emisja złotego polskiego, kontrowersyjne działania Grupy Operacyjnej „Wisła” i wiele innych.

136

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

W dniu 28 kwietnia weszła w życie ustawa przywracająca Święto Narodowe Trzeciego Maja. Co było ważnym wyrazem patriotyzmu i tożsamości narodowej.


Tego dnia Zygmunt Stary wydał w Toruniu ordynację obrony kresów, co było ważnym krokiem w organizacji obrony granic kraju. W Pucku założono pierwszy polski port wojenny, co miało strategiczne znaczenie dla sił morskich. Bank Polski SA rozpoczął emisję nowej waluty – złotego polskiego, co było istotnym krokiem w stabilizacji gospodarczej kraju. Jednocześnie Grupa Operacyjna „Wisła” rozpoczęła kontrowersyjne działania wysiedlania ludności ukraińskiej, co miało dalekosiężne konsekwencje społeczne i polityczne. Najwyższy Sąd Wojskowy uchylił wyroki w tzw. procesie generałów, co wywołało dyskusje na temat sprawiedliwości w wymiarze sprawiedliwości wojskowej.

Warto również wspomnieć, że w tym dniu weszła w życie ustawa przywracająca Święto Narodowe Trzeciego Maja. Co było ważnym wyrazem patriotyzmu i tożsamości narodowej. Wśród urodzonych tego dnia znaleźli się także znani Polacy, tak jak Piotr Bieńkowski, Stanisław Lorentz, Jan Sztaudynger czy Wanda Warska. Nie zabrakło również postaci o międzynarodowym znaczeniu, jak Oskar Schindler czy Daniel Passent. Niestety, tego dnia również odeszli niektórzy wybitni przedstawiciele społeczności. Wśród nich znaleźli się Antonio Corazzi. Stanisław Sielański, Jan Rzepecki, Stefania Grodzieńska oraz Karol Modzelewski, których wkład w rozwój kraju czy kulturę był znaczący.

W dniu tym wiele istotnych wydarzeń miało miejsce w historii Polski.

1342 – Odbyła się uroczysta konsekracja prezbiterium budowanej we Fromborku katedry.

1512 – W bitwie pod Wiśniowcem wojska polsko-litewskie, dowodzone przez hetmanów Mikołaja Kamienieckiego i Konstantego Ostrogskiego, pokonały Tatarów.

1520 – Król Zygmunt Stary wydał w Toruniu ordynację obrony kresów, która dotyczyła rozmieszczenia oddziałów obrony potocznej. Broniących południowo-wschodnich granic Rzeczypospolitej, zwłaszcza przed najazdami tatarskimi.

1848 – Powstanie poznańskie: w bitwie pod Grodziskiem Wielkopolskim polscy kosynierzy przegrali bitwę z Prusakami; w tym samym dniu po walce dwudziestu mieszkańców miasta zostało zamordowanych przez pruskich żołnierzy.

1865 – W Romanówce niedaleko Brodów urodził się Piotr Bieńkowski, archeolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, organizator pierwszej w Polsce katedry archeologii klasycznej.

1877 – We Florencji zmarł Antonio Corazzi, architekt, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli późnego klasycyzmu; działając w Warszawie zaprojektował i zrealizował m.in. Pałac Staszica, Pałac Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu oraz budynek Teatru Wielkiego.

1899 – W Radomiu urodził się Stanisław Lorentz, historyk sztuki, muzeolog, wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie (1935-82).

1904 – W Krakowie urodził się Jan Sztaudynger, poeta, fraszkopisarz, satyryk, tłumacz literatury niemieckiej oraz redaktor pism poświęconych lalkarstwu.

1908 – W Svitavach na Morawach urodził się Oskar Schindler. Niemiecki przemysłowiec; podczas II wojny światowej uratował przed zagładą ponad tysiąc pracujących u niego Żydów; po wojnie otrzymał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata; jego grób znajduje się na górze Syjon w Jerozolimie.

1920 – Założono pierwszy polski port wojenny w Pucku, którego struktury przeniesiono później do Gdyni.

1924 – W Warszawie otwarto Bank Polski SA, który rozpoczął emisję nowej waluty – złotego polskiego.

1928 – W Warszawie urodziła się Mirosława Dubrawska, aktorka.

1932 – W Poznaniu urodziła się Wanda Warska, piosenkarka, wokalistka jazzowa.

1934 – W Warszawie odbyła się uroczystość otwarcia nowego cywilnego lotniska na Okęciu; wcześniej samoloty lądowały na aerodromie na Polach Mokotowskich.

1936 – Premiera filmu „Za grzechy” („Ał chet”) w reżyserii Aleksandra Martena.

1936 – Sejm RP uchwalił obowiązujące do dzisiaj ustawy: Prawo wekslowe i Prawo czekowe.

1938 – W Stanisławowie urodził się Daniel Passent, dziennikarz, publicysta. Od 1958 r. związany z tygodnikiem „Polityka”; w latach 1997-2001 ambasador RP w Chile.

1939 – W przemówieniu wygłoszonym w Reichstagu Adolf Hitler wypowiedział polsko-niemiecką deklarację o nieagresji z 1934 r. oraz brytyjsko-niemiecki układ o ograniczeniu zbrojeń morskich z 1935 r.

1943 – Do Katynia na zaproszenie władz niemieckich przybyła grupa międzynarodowych ekspertów medycyny sądowej i kryminologii, pod przewodnictwem dr. Ferenca Orsosa.

1943 – Ogłoszona została informacja o tworzeniu Dywizji SS-Galizien; zgłosiły się do niej tysiące ukraińskich ochotników. Jednostka ta uczestniczyła w masakrach polskiej ludności. 28 lutego 1944 r., złożony z ukraińskich ochotników do dywizji SS Galizien 4 pułk policji SS. Dokonał pacyfikacji Huty Pieniackiej niedaleko Lwowa, mordując 850-900 osób.

1945 – O godzinie 14:15 wyznaczony przez rząd tymczasowy urbanista Piotr Zaremba przejął od dowódców sowieckich administrację w zajętym dwa dni wcześniej Szczecinie i został pierwszym polskim prezydentem miasta.

1946 – Krajowa Rada Narodowa uchwaliła ustawę o obywatelstwie państwa polskiego oraz narodowości polskiej ludności mieszkającej na Ziemiach Odzyskanych. Ustawa przyznawała polskie obywatelstwo wszystkim Polakom zamieszkującym ten obszar przed 1 stycznia 1945 r.

1947 – Grupa Operacyjna „Wisła” rozpoczęła wysiedlanie ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski; w ciągu trzech miesięcy na tzw. Ziemie Zachodnie i Północne przymusowo przesiedlono ponad 140 tys. Ukraińców.

1951 – Prezydium Rządu powołało Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

1952 – Najwyższy Sąd Wojskowy wydał wyrok w tzw. sprawie kierownictwa konspiracji wojskowej; oskarżonymi byli płk Franciszek Skibiński oraz czterej inni oficerowie. Wszyscy oni w wyniku brutalnych metod śledztwa „przyznali się do winy” i skazani zostali na karę śmierci.

1955 – W Nowym Jorku zmarł Stanisław Sielański, aktor, artysta kabaretowy; wystąpił m.in. w filmach „Manewry miłosne”, „Pan Twardowski”, „Dorożkarz nr 13”, „Książątko”, „Trójka hultajska”, „Królowa przedmieścia” i „Szczęśliwa trzynastka”.

1956 – Komunikat o uchyleniu przez Najwyższy Sąd Wojskowy wyroków w tzw. procesie generałów; skazani zostali zrehabilitowani.

1976 – Na zjeździe w Warszawie ZMS i ZSMW powołały „wspólną organizację młodzieży pracującej” – Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej (ZSMP).

1976 – Premiera filmu „W środku lata” w reżyserii Feliksa Falka.

1981 – Masowiec SS Sołdek. Pierwszy po II wojnie światowej statek zbudowany całkowicie w Polsce, został przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

1983 – W Warszawie zmarł płk Jan Rzepecki, szef Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, komendant Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W 1945 roku aresztowany w Łodzi ujawnił Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego nazwiska podwładnych. Ulegając fałszywym zapewnieniom, że ludzie ci nie będą represjonowani. 3 lutego 1947 roku został skazany na 8 lat więzienia, ale kilka dni później odzyskał wolność, ułaskawiony przez prezydenta Bolesława Bieruta.

1989 – Pierwsza audycja Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Polskim Radiu.

1990 – Weszła w życie ustawa znosząca obchodzone 22 lipca Narodowe Święto Odrodzenia Polski i przywracająca Święto Narodowe Trzeciego Maja.

1995 – W Bonn minister spraw zagranicznych RP Władysław Bartoszewski z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej wygłosił przemówienie na uroczystym posiedzeniu obu izb parlamentu RFN.

2010 – W Skolimowie zmarła Stefania Grodzieńska, pisarka, aktorka estradowa, tancerka, satyryk.

2012 – W Słubicach zmierzono rekordową w historii Polski temperaturę w kwietniu (+31,6 °C).

2019 – W Warszawie zmarł Karol Modzelewski, historyk mediewista, dysydent, więzień polityczny, jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL, więzień polityczny, kawaler Orderu Orła Białego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia