Historia zamieszkania ziem polskich

Historia zamieszkania ziem polskich

153

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Historia zamieszkania ziem polskich
Historia zamieszkania ziem polskich

Historia zamieszkania ziem polskich. Najstarsze ślady obecności hominidów na ziemiach polskich pochodzą z okresu, w którym nastąpiło drugie przeniknięcie ich do Europy, ok. 700–500 tys. lat temu. Przypuszcza się, że ślady odnalezione w okolicach Trzebnicy pochodzą sprzed 500 tys. lat. Są to narzędzia krzemienne, które świadczą o tym, że ludzie już wtedy zamieszkiwali tereny dzisiejszej Polski. W okresie paleolitu, czyli od około 2,5 mln lat temu do około 10 tys. lat temu, ludzie żyli na ziemiach polskich w niewielkich grupach. Zajmowali się głównie zbieractwem i łowiectwem. Pierwsze ślady neolitu, czyli okresu, w którym ludzie zaczęli uprawiać ziemię i hodować zwierzęta, pochodzą z około 6500 lat p.n.e. W okresie neolitu na ziemiach polskich zamieszkiwały ludy rolnicze i pasterskie. Budowali oni pierwsze wsie i osady. W tym okresie pojawiły się również pierwsze osadnictwo miejskie.

Historia zamieszkania ziem polskich – okres brązu i żelaza

W okresie brązu, czyli od około 2200 lat p.n.e. do około 800 lat p.n.e., na ziemiach polskich rozwinęła się metalurgia. Ludzie zaczęli wytwarzać narzędzia i broń z brązu. W okresie żelaza, czyli od około 800 lat p.n.e. do około 500 lat n.e., na ziemiach polskich pojawiły się ludy celtyckie i germańskie. Około 500 roku n.e. na ziemiach polskich pojawiły się Słowianie. To oni stworzyli pierwsze państwa słowiańskie, w tym państwo polskie.

Historia zamieszkania ziem polskich – Słowianie

Słowianie to grupa etniczna, która zamieszkuje Europę Środkową, Wschodnią i Południową. Szacuje się, że obecnie na świecie żyje około 300 milionów Słowian, z czego około 200 milionów w Europie. Istnieje wiele teorii na temat pochodzenia Słowian. Najczęściej przyjmuje się, że ich praojczyzna znajdowała się w dorzeczu Dniepru, na terenie dzisiejszej Ukrainy. W VI wieku n.e. Słowianie zaczęli rozprzestrzeniać się na zachód i południe, zajmując tereny dzisiejszej Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Austrii, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Chorwacji, Słowenii, Macedonii Północnej, Ukrainy, Białorusi i Rosji.

Historia zamieszkania ziem polskich – Słowianie

Słowianie wytworzyli bogatą kulturę, która przejawiała się w sztuce, muzyce, literaturze i religii. Słowianie byli politeistami, a ich religia oparta była na kulcie sił natury. W IX wieku n.e. wielu Słowian przyjęło chrześcijaństwo, które stało się dominującą religią w tej części Europy. W średniowieczu Słowianie stworzyli wiele potężnych państw, takich jak Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Serbia i Chorwacja. Te państwa odegrały ważną rolę w historii Europy. Współcześnie Słowianie zamieszkują wiele różnych państw. Większość z nich żyje w państwach, w których są większością, ale są też Słowianie, którzy żyją w państwach, w których są mniejszością. Słowianie są grupą etniczną o bogatej historii i kulturze. Ich wpływ na rozwój Europy jest nieoceniony.

Do najważniejszych grup Słowian należą:

  • Słowianie zachodni: Polacy, Czesi, Słowacy, Serbołużyczanie
  • Słowianie południowi: Serbowie, Chorwaci, Słoweńcy, Macedończycy, Bułgarzy
  • Słowianie wschodni: Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Rusini, Polacy Podlasia

Podsumowując, ludzie pojawili się na ziemiach polskich już ok. 500 tys. lat temu. Przez kolejne tysiące lat ich kultura i gospodarka rozwijały się, aż do powstania pierwszego państwa polskiego w 966 roku.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o ułaskawieniach w II RP

Warto też zerknąć na rewanżowe spotkanie z Austrią Wiedeń

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia