Historia zamieszkania ziem polskich. Najstarsze ślady obecności hominidów na ziemiach polskich pochodzą z okresu, w którym nastąpiło drugie przeniknięcie ich do Europy, ok. 700–500 tys. lat temu. Przypuszcza się, że ślady odnalezione w okolicach Trzebnicy pochodzą sprzed 500 tys. lat. Są to narzędzia krzemienne, które świadczą o tym, że ludzie już wtedy zamieszkiwali tereny dzisiejszej Polski. W okresie paleolitu, czyli od około 2,5 mln lat temu do około 10 tys. lat temu, ludzie żyli na ziemiach polskich w niewielkich grupach. Zajmowali się głównie zbieractwem i łowiectwem. Pierwsze ślady neolitu, czyli okresu, w którym ludzie zaczęli uprawiać ziemię i hodować zwierzęta, pochodzą z około 6500 lat p.n.e. W okresie neolitu na ziemiach polskich zamieszkiwały ludy rolnicze i pasterskie. Budowali oni pierwsze wsie i osady. W tym okresie pojawiły się również pierwsze osadnictwo miejskie.
Historia zamieszkania ziem polskich – okres brązu i żelaza
W okresie brązu, czyli od około 2200 lat p.n.e. do około 800 lat p.n.e., na ziemiach polskich rozwinęła się metalurgia. Ludzie zaczęli wytwarzać narzędzia i broń z brązu. W okresie żelaza, czyli od około 800 lat p.n.e. do około 500 lat n.e., na ziemiach polskich pojawiły się ludy celtyckie i germańskie. Około 500 roku n.e. na ziemiach polskich pojawiły się Słowianie. To oni stworzyli pierwsze państwa słowiańskie, w tym państwo polskie.
Historia zamieszkania ziem polskich – Słowianie
Słowianie to grupa etniczna, która zamieszkuje Europę Środkową, Wschodnią i Południową. Szacuje się, że obecnie na świecie żyje około 300 milionów Słowian, z czego około 200 milionów w Europie. Istnieje wiele teorii na temat pochodzenia Słowian. Najczęściej przyjmuje się, że ich praojczyzna znajdowała się w dorzeczu Dniepru, na terenie dzisiejszej Ukrainy. W VI wieku n.e. Słowianie zaczęli rozprzestrzeniać się na zachód i południe, zajmując tereny dzisiejszej Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Austrii, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Chorwacji, Słowenii, Macedonii Północnej, Ukrainy, Białorusi i Rosji.
Historia zamieszkania ziem polskich – Słowianie
Słowianie wytworzyli bogatą kulturę, która przejawiała się w sztuce, muzyce, literaturze i religii. Słowianie byli politeistami, a ich religia oparta była na kulcie sił natury. W IX wieku n.e. wielu Słowian przyjęło chrześcijaństwo, które stało się dominującą religią w tej części Europy. W średniowieczu Słowianie stworzyli wiele potężnych państw, takich jak Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Serbia i Chorwacja. Te państwa odegrały ważną rolę w historii Europy. Współcześnie Słowianie zamieszkują wiele różnych państw. Większość z nich żyje w państwach, w których są większością, ale są też Słowianie, którzy żyją w państwach, w których są mniejszością. Słowianie są grupą etniczną o bogatej historii i kulturze. Ich wpływ na rozwój Europy jest nieoceniony.
Do najważniejszych grup Słowian należą:
- Słowianie zachodni: Polacy, Czesi, Słowacy, Serbołużyczanie
- Słowianie południowi: Serbowie, Chorwaci, Słoweńcy, Macedończycy, Bułgarzy
- Słowianie wschodni: Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Rusini, Polacy Podlasia
Podsumowując, ludzie pojawili się na ziemiach polskich już ok. 500 tys. lat temu. Przez kolejne tysiące lat ich kultura i gospodarka rozwijały się, aż do powstania pierwszego państwa polskiego w 966 roku.
Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o ułaskawieniach w II RP
Warto też zerknąć na rewanżowe spotkanie z Austrią Wiedeń