Nintendo czy Pegasus, Giertych składa zawiadomienie do prokuratury

94

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Giertych i zawiadomienie do prokuratury w sprawie Pegasusa
Komentarz posła Romana Giertycha. Polityk ocenia wynik PIS-u

W mrocznych korytarzach władzy rozgrywa się dramat godny największych thrillerów politycznych. Roman Giertych, były wicepremier, ogłosił dzisiaj na platformie X, że złożył zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o popełnienie zbrodni szpiegostwa przez osoby używające programu Pegasus oraz te, które im w tym pomagały.

Nintendo i Pegasus latami walczyły o prymat, u nas zwyciężył Pegasus

W głębi tej mrocznej afery tkwi narzędzie – Pegasus. System inwigilacji tak potężny, że zdolny jest przejąć całkowitą kontrolę nad telefonem komórkowym, odsłaniając najskrytsze sekrety jego użytkownika.

Prawdziwym szokiem jest fakt, że nawet w ławach parlamentarnych zasiadają ofiary tego systemu. Giertych, przywołując słowa Prokuratora Generalnego, maluje ponury obraz narzędzia, które „zmienia reguły gry” w polityce. Ci, którzy posiadają dostęp do informacji z Pegasusa, zdolni są do manipulacji, zastraszenia i prowadzenia kampanii nienawiści przeciwko swoim oponentom.

Giertych wyjaśnił również, że Pegasus to nie tylko narzędzie polskie. System, działający na licencji izraelskiej firmy, umożliwia przekazywanie danych poza granice Polski. To budzi poważne obawy o suwerenność narodową i prywatność obywateli.

W lutym, Giertych sam stał się ofiarą tego systemu. W swoim zawiadomieniu do prokuratury, zawarł wniosek o uznanie za pokrzywdzonych wszystkich swoich klientów. Tych którzy padli ofiarą inwigilacji, gdy reprezentował ich jako adwokat. Wśród nich znaleźli się znaczące postaci polskiej sceny politycznej, takie jak Donald Tusk czy Radosław Sikorski.

to możliwość wycieku informacji poza Polskę i to jest sens zawiadomienia do prokuratury

„Dzisiaj składam zawiadomienie w sprawie podsłuchiwania mnie programem Pegasus.” To ogłosił Giertych, wyrażając determinację w obronie praw swoich klientów i własnej prywatności. Jego działania rzucają światło na ciemne zakamarki nadużyć władzy, gdzie technologia staje się bronią przeciwko wolności i demokracji.

Pegasus to zaawansowany system szpiegowski stworzony przez izraelską firmę NSO Group, który zyskał międzynarodową sławę jako narzędzie umożliwiające głęboką inwigilację. Oprogramowanie to pozwala na zdalny dostęp do smartfonów, umożliwiając przejęcie kontroli nad urządzeniami oraz dostęp do danych. Takich danych jak wiadomości, e-maile, a także aktywowanie mikrofonu i kamery bez wiedzy użytkownika.

To był system antyterrorystyczny a co się stało?

Pegasus początkowo był sprzedawany rządom i służbom bezpieczeństwa jako narzędzie do walki z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną. Jednak z biegiem czasu ujawniono, że oprogramowanie było wykorzystywane do celów znacznie bardziej kontrowersyjnych, w tym do szpiegowania dziennikarzy, działaczy praw człowieka, polityków oraz innych osób uznawanych za zagrożenie dla różnych reżimów na całym świecie.

Afera związana z wykorzystaniem Pegasusa wybucha na szeroką skalę w 2021 roku, kiedy to śledztwo prowadzone przez konsorcjum międzynarodowych mediów ujawniła, że oprogramowanie to jest wykorzystywane do inwigilacji setek osób w ponad 50 krajach. Wywołało to globalne oburzenie i dyskusje na temat etyki oraz legalności wykorzystywania narzędzi inwigilacyjnych, a także ich wpływu na prywatność i prawa obywatelskie.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i kształtowania osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia