Lotnisko Chopina w Warszawie zostanie rozbudowane. CPK ruszy później niż planowano

Polskie Porty Lotnicze (PPL) ogłosiły rozbudowę Lotniska Chopina w Warszawie. Przepustowość portu zwiększy się do 30 milionów pasażerów rocznie do 2029 roku. Inwestycja ma na celu zwiększenie komfortu podróży i dostosowanie lotniska do rosnącego ruchu lotniczego.

154

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Lotnisko Chopina w Warszawie zostanie rozbudowane. CPK ruszy później niż planowano
Lotnisko Chopina w Warszawie zostanie rozbudowane. CPK ruszy później niż planowano

Lotnisko Chopina w Warszawie przejdzie gruntowną modernizację, która zwiększy jego przepustowość do 30 milionów pasażerów rocznie do 2029 roku. Inwestycja opiera się na wstępnej koncepcji firmy Arup i obejmuje szereg kluczowych zmian:

  • Przedłużenie pirsu południowego w kierunku dawnego terminalu Etiuda, co zwiększy liczbę bramek w strefie Schengen.
  • Przebudowę pirsu północnego, zmodernizuje strefę non-Schengen i poprawi komfort podróży.
  • Budowę nowego procesora sortowni bagażu, usprawniając obsługę i skracając czas oczekiwania.
  • Adaptację większej liczby rękawów do obsługi samolotów szerokokadłubowych, ułatwiając podróże interkontynentalne.
  • Modernizację płyt postojowych i zakup nowych urządzeń do skanowania bagażu, co znacząco poprawi przepustowość kontroli bezpieczeństwa.

Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na 2026 rok, a całkowite oddanie inwestycji do użytku nastąpi w sezonie letnim 2029 roku. Oczekuje się, że pełna amortyzacja inwestycji nastąpi w 2035 roku, a dodatkowy zysk wyniesie około 900 tys. zł rocznie.

„Z wielką radością przyjmuję wszystkie informacje o rozszerzeniu, o rozbudowie dostępności hubowej w Warszawie. To jest bardzo dobra informacja. LOT jest przewoźnikiem hubowym i potrzebuje zwiększonej przepustowości w obliczu swoich planów rozwojowych” – powiedział podczas spotkania prasowego prezes PLL LOT Michał Fijoł.

CPK z opóźnieniem

Pierwotnie zakładano, że Centralny Port Komunikacyjny (CPK) zostanie oddany do użytku w 2028 roku. Jednakże, jak ogłosiły Polskie Porty Lotnicze (PPL), realny termin uruchomienia lotniska przesunięto na 2035 rok. PPL podkreślają, że poprzednia data (2028 r.) była optymistyczną prognozą. Według PPL nie uwzględniała ona w pełni wszystkich wyzwań, jakie wiążą się z realizacją tego przedsięwzięcia.

„Musimy zacząć już dzisiaj, żebyśmy w 2029 roku mogli powiedzieć, że zakończyliśmy inwestycję. Do 2034/2035 roku jesteśmy w stanie zapewnić niezbędną przepustowość na Mazowszu. Do czasu przeniesienia całego ruchu z Lotniska Chopina na nowe lotnisko centralne” – powiedział w rozmowie z dziennikarzami wiceminister MFiPR, pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek.

Plany na Modlin i Radom

Maciej Lasek przyznał również, że rząd planuje rozbudowę Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zapowiedział także starania, aby utrzymać ruch na lotnisku Warszawa-Radom.

„Mamy plany rozbudowy lotniska w Modlinie do 10 mln pasażerów przy dobrej infrastrukturze terminalowej. Dodatkowo w Modlinie za chwileczkę będzie już dociągnięta kolej i bardzo dobry dojazd trzypasmową drogą w standardzie S. W związku z tym to będzie świetne uzupełnienie dzisiaj – dla Lotniska Chopina, a w przyszłości dla nowego lotniska centralnego w Baranowie” – stwierdził Lasek.

„Będziemy starali się zrobić, co w naszej mocy, żeby zachęcić jak najwięcej linii lotniczych lub touroperatorów do korzystania z tego lotniska” – dodał, odnosząc się do otwartego rok temu portu lotniczego w Radomiu.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia