Chloropikryna w Ukrainie: Powrót niemieckich metod z I Wojny Światowej

Putin czuje się bezkarny i łamie konwencje międzynarodowe, nawet te podpisane przez Rosję.

138

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Chloropikryna w Ukrainie - zbliżenie na głowę żołnierza w pełnym rynsztunku. Na leśnym poligonie, ubrany w zielono-brązowy strój maskujący, ma założoną na twarz maskę przeciwgazową oraz hełm.

W środę Departament stanu USA oskarżył Rosję o pogwałcenie zakazu stosowania broni chemicznej. Według doniesień Rosjanie użyli przeciwko ukraińskim żołnierzom środka duszącego chloropikryny. Jak podkreślono nie był to pojedynczy przypadek. Okazuje się, że strona ukraińska ma udokumentowane co najmniej 1068 przypadków podobnych działań ze strony Rosji. Użycie chloropikryny miało za zadanie wyparcie sił ukraińskich z ufortyfikowanych pozycji. Chloropikryna w Ukrainie

Nie pierwszy raz Rosja użyła chloropikryny w Ukrainie

Chloropikryna jest silnie drażniącym i śmiertelnie niebezpiecznym związkiem chemicznym. Obecnie jest on wykorzystywany na przykład do tłumienia zamieszek. Sam związek chemiczny nie jest zakazany ponieważ wykorzystuje się go jako środek odkażająco-myjący oraz w celach pozoracyjnych podczas szkolenia wojskowego. Ten środek chemiczny podczas I Wojny Światowej wykorzystywali Niemcy. Mimo, że na otwartej przestrzeni gdzie chloropikryna nie może być w postaci skondensowanej i nie zabija to wywołując wymioty zmuszała zaatakowane wojsko do zdjęcia masek przeciwgazowych. W tym momencie z powodzeniem mogły zadziałać inne groźniejsze środki chemiczne.

Jednym z powszechniejszych nośników chloropikryny, są rosyjskie granaty K-51. Do złudzenia przypominają one, te używane przez policję podczas rozpędzania demonstracji. W wersji wojskowej granatu K-51 stężenie chloropikryny jest bez porównania wyższe. O ile demonstrujący cywile mogą uciec przed rozprzestrzeniającą się chmurą gazu, o tyle żołnierze tkwiący w okopach bez masek przeciwgazowych mają tylko dwa wyjścia. Wyskoczyć z okopu i trafić pod grad kul wroga,  albo pozostać w okopie i udusić się.

Użyta przez Rosjan chloropikryna znajduje się na liście substancji zakazanych przez organizacje do spraw zakupu broni chemicznej. Natomiast użycie przez Rosjan chloropikryny jako środka bojowego, jest naruszeniem konwencji o zakazie broni chemicznej. 

Sankcje USA na Rosję po użyciu chloropikryny w Ukrainie

Strona ukraińska twierdzi,  że Rosja coraz częściej używa w Ukrainie zakazanych środków bojowych, Czemu oczywiście Rosja zaprzecza. W związku z doniesieniami  Departament Stanu oświadczył też, że nakłada sankcje na trzy rosyjskie podmioty państwowe powiązane z moskiewskimi programami broni chemicznej i biologicznej, w tym na wyspecjalizowaną jednostkę wojskową, która ułatwiała użycie chloropikryny przeciwko żołnierzom ukraińskim. Sankcje nałożono także na cztery rosyjskie firmy wspierające owe trzy podmioty.

Niezależnie od tego Departament Skarbu USA nałożył sankcje na trzy podmioty i dwie osoby fizyczne zaangażowane w zakup materiałów dla rosyjskich instytutów wojskowych zaangażowanych w krajowe programy broni chemicznej i biologicznej.

Oczywiście Rosja  czuje się bezkarna i nadal używa  na froncie w Ukrainie, zarówno chloropikryny  jak i zakazanych Bomb fosforowych. Konwencję o zakazie broni chemicznej podpisała również Rosja, a prawo międzynarodowe ratyfikowane przez około 193 państwa zabrania im opracowywania bądź nabywania nowej broni.

Mogło ci umknąć: Zakazana broń Rosjan

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia