Duda-Trump: Nowe wymagania wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego

Po zwycięstwie w wyborach, Donald Trump planuje przedstawić nowe żądania wobec państw NATO.

114

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Duda-Trump: Nowe wymagania wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego
Duda-Trump: Nowe wymagania wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego

Według informacji brytyjskiego dziennika „The Times” byłemu prezydentowi USA chodzi o zwiększenie wydatków na obronność do poziomu 3 proc. PKB, co jest ceną dalszego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w obronę Europy.

Inspiracją dla Trumpa miała być niedawna rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą, który od kilku miesięcy lobbuje wśród państw Sojuszu o podniesienie progu wydatków na obronność. Inicjatywa Dudy, polegająca na zwiększeniu progu wydatków obronnych z 2 do 3 proc. PKB, spotkała się z zainteresowaniem byłego prezydenta USA.

Trump domaga się większego zaangażowania NATO w obronność sojuszu w świetle zagrożeń ze strony Rosji i Chin. Według informacji przekazanych „The Times” przez bliskie źródło Trumpa, były prezydent USA wykazuje skłonność do przyjęcia nowego celu jako warunku kontynuacji zaangażowania w obronę Europy, w przypadku powrotu do władzy po listopadowych wyborach.

Według informatora gazety, „Myślenie (Trumpa) ewoluuje w kierunku 3 proc., zwłaszcza po rozmowie z Dudą – i to nie licząc pieniędzy dla Ukrainy”

Zwiększenie wydatków na obronę i zakończenie wojny

Wymóg zwiększenia wydatków na obronność do tego poziomu może być wyzwaniem dla wielu państw europejskich, ponieważ obecnie tylko trzy kraje NATO przekraczają poziom 3 procent PKB na obronę – Polska, USA i Grecja. Brytyjski premier – Rishi Sunak podczas wizyty w Polsce obiecał zwiększenie wydatków na obronność do 2,5 procent PKB do roku 2030.

Spotkanie Trumpa z Dudą miało również istotny wpływ na przekonanie byłego prezydenta USA do wycofania sprzeciwu wobec długo opóźnianego pakietu pomocy dla Kijowa o wartości 60 miliardów dolarów.

„The Times” twierdzi również, że Trump rzeczywiście dysponuje planem zakończenia wojny w Ukrainie, choć nie chce go ujawnić, aby nie stracić wpływu na sytuację.

W niedawnym wywiadzie dla tygodnika „Time”, Donald Trump zaznaczył, że choć zamierza wspierać Ukrainę, oczekuje również zaangażowania ze strony Europy. Podobnie wyraził się w kwestii NATO, podkreślając, że jego kontrowersyjna wypowiedź o możliwości pozostawienia Rosji swobodnej ręki była próbą negocjacji, która miała zmotywować Europę do większego zaangażowania w Sojusz.

Trump podkreślił, że nie sprzeciwia się NATO, ale oczekuje, że Europa będzie bardziej odpowiedzialna finansowo w zakresie swojej obrony.

W odniesieniu do rosnącego rosyjskiego imperializmu, prezydent Andrzej Duda zaznaczył wagę obecności Polski w NATO. Podkreślił, że Moskwa przeznacza ogromne środki na zbrojenia, co stanowi zagrożenie dla wolnego świata. Duda zaapelował o większą determinację ze strony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, ujawniając, że wysłał specjalny list do ich przywódców.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia