Nocne widowisko na niebie – nie przegap Eta Akwarydów!

Dzisiaj noc spadających gwiazd - warto wytrwać i obserwować wyjątkowe zjawisko

112

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

eta akwarydy nocne widowisko na niebie
eta akwarydy nocne widowisko na niebie

Dziś czeka na nas nocne widowisko na niebie. Chodzi o spadające zjawiskowe Eta Akwarydy – odłamki słynnej komety Halleya.

Już tej nocy, z niedzieli na poniedziałek (5/6 maja), czeka nas niezwykłe zjawisko astronomiczne – maksimum roju meteorów Eta Akwarydy. Te „spadające gwiazdy”, słynące z długich, efektownych smug, będą najlepiej widoczne około godziny 2:00 w nocy. O tym, że warto je oglądać, przekonuje Adam Hurcewicz – autor bloga „O kosmosie i astronautyce”. Eta Akwarydy można obserwować na na niebie od 19 Kwietnia do 28 Maja, jednak właśnie tej nocy są najbardziej widoczne.

Tegoroczne maksimum zapowiada się wyjątkowo imponująco – specjaliści przewidują nawet do 60 meteorów na godzinę! Niestety, widowisko będzie krótkotrwałe. Niebo rozjaśni się z nadejściem świtu, a meteory poruszają się z dużą prędkością (66 km/s), co utrudnia ich obserwację. Mimo to, warto wytrwać. Adam Hurcewicz, pasjonat astronomii, zapewnia, że „Eta Akwarydy wyglądają obłędnie”, a ich długie smugi, niczym świetliste ogony komety Halley’a, przecinające nocne niebo zrobią na nas duże wrażenie.

Jak oglądać nocne widowisko na niebie?

Aby w pełni doświadczyć tego kosmicznego spektaklu, warto wybrać się z dala od miejskich świateł. Zabierz ze sobą koc, termos z ciepłym napojem i odrobinę cierpliwości – niezapomniane wrażenia z pewnością wynagrodzą wysiłek. Pamiętajcie, że do obserwacji meteorów nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Wystarczy kawałek czystego nieba, odrobina cierpliwości i otwarta na kosmiczne cuda wyobraźnia.

Jeśli nie uda wam się zaobserwować Eta Akwarydów, nie traćcie nadziei! Wiosna i lato to prawdziwy sezon na podziwianie nocnego nieba. W kwietniu można było oglądać Lirydy i Puppidy, a w czerwcu nadchodzą Bursztyny. Warto również zwrócić uwagę na Perseidy, których maksimum przypada na 10 sierpnia – to prawdziwa gratka dla miłośników astronomii! Warto zatem w ciepłe noce wybrać się za miasto i obserwować kosmiczne widowiska.

Co warto wiedzieć o meteorach?

Nocne widowisko na niebie to spadające meteory, które potocznie nazywamy spadającymi gwiazdami. Należy pamiętać, że to nie gwiazdy, a drobne odłamki kosmicznych skał, pyłu i lodu, czyli meteoroidy. Krążą one wokół Słońca po określonych orbitach, a gdy ich trasa przecina orbitę Ziemi, wpadają w ziemską atmosferę. Na wysokości około 80-100 km nad powierzchnią Ziemi meteoroidy napotykają silny opór powietrza. To tarcie powoduje gwałtowny wzrost temperatury, co prowadzi do rozgrzania się i jonizacji cząsteczek meteoroidu, a także do emisji światła i ciepła. To właśnie to zjawisko widzimy jako smugę świetlną na niebie – meteor.

Większość meteoroidów jest bardzo mała, wielkości ziarenka piasku lub żwirku. Dlatego spalają się one całkowicie w atmosferze, nie docierając do powierzchni Ziemi. Nieliczne, większe obiekty, mogą przetrwać przelot przez atmosferę i uderzyć w Ziemię jako meteoryty. Obserwacja meteorów to fascynujące hobby, dostępne dla każdego. Wystarczy wybrać bezchmurną noc, z dala od miejskich świateł, i uzbroić się w cierpliwość. Nagrodą może być niezapomniany widok „spadających gwiazd”!

Przeczytaj też o tym, że NASA szuka pomocników do misji na Marsa.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia