Dziś czeka na nas nocne widowisko na niebie. Chodzi o spadające zjawiskowe Eta Akwarydy – odłamki słynnej komety Halleya.
Już tej nocy, z niedzieli na poniedziałek (5/6 maja), czeka nas niezwykłe zjawisko astronomiczne – maksimum roju meteorów Eta Akwarydy. Te „spadające gwiazdy”, słynące z długich, efektownych smug, będą najlepiej widoczne około godziny 2:00 w nocy. O tym, że warto je oglądać, przekonuje Adam Hurcewicz – autor bloga „O kosmosie i astronautyce”. Eta Akwarydy można obserwować na na niebie od 19 Kwietnia do 28 Maja, jednak właśnie tej nocy są najbardziej widoczne.
Tegoroczne maksimum zapowiada się wyjątkowo imponująco – specjaliści przewidują nawet do 60 meteorów na godzinę! Niestety, widowisko będzie krótkotrwałe. Niebo rozjaśni się z nadejściem świtu, a meteory poruszają się z dużą prędkością (66 km/s), co utrudnia ich obserwację. Mimo to, warto wytrwać. Adam Hurcewicz, pasjonat astronomii, zapewnia, że „Eta Akwarydy wyglądają obłędnie”, a ich długie smugi, niczym świetliste ogony komety Halley’a, przecinające nocne niebo zrobią na nas duże wrażenie.
Jak oglądać nocne widowisko na niebie?
Aby w pełni doświadczyć tego kosmicznego spektaklu, warto wybrać się z dala od miejskich świateł. Zabierz ze sobą koc, termos z ciepłym napojem i odrobinę cierpliwości – niezapomniane wrażenia z pewnością wynagrodzą wysiłek. Pamiętajcie, że do obserwacji meteorów nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Wystarczy kawałek czystego nieba, odrobina cierpliwości i otwarta na kosmiczne cuda wyobraźnia.
Jeśli nie uda wam się zaobserwować Eta Akwarydów, nie traćcie nadziei! Wiosna i lato to prawdziwy sezon na podziwianie nocnego nieba. W kwietniu można było oglądać Lirydy i Puppidy, a w czerwcu nadchodzą Bursztyny. Warto również zwrócić uwagę na Perseidy, których maksimum przypada na 10 sierpnia – to prawdziwa gratka dla miłośników astronomii! Warto zatem w ciepłe noce wybrać się za miasto i obserwować kosmiczne widowiska.
Co warto wiedzieć o meteorach?
Nocne widowisko na niebie to spadające meteory, które potocznie nazywamy spadającymi gwiazdami. Należy pamiętać, że to nie gwiazdy, a drobne odłamki kosmicznych skał, pyłu i lodu, czyli meteoroidy. Krążą one wokół Słońca po określonych orbitach, a gdy ich trasa przecina orbitę Ziemi, wpadają w ziemską atmosferę. Na wysokości około 80-100 km nad powierzchnią Ziemi meteoroidy napotykają silny opór powietrza. To tarcie powoduje gwałtowny wzrost temperatury, co prowadzi do rozgrzania się i jonizacji cząsteczek meteoroidu, a także do emisji światła i ciepła. To właśnie to zjawisko widzimy jako smugę świetlną na niebie – meteor.
Większość meteoroidów jest bardzo mała, wielkości ziarenka piasku lub żwirku. Dlatego spalają się one całkowicie w atmosferze, nie docierając do powierzchni Ziemi. Nieliczne, większe obiekty, mogą przetrwać przelot przez atmosferę i uderzyć w Ziemię jako meteoryty. Obserwacja meteorów to fascynujące hobby, dostępne dla każdego. Wystarczy wybrać bezchmurną noc, z dala od miejskich świateł, i uzbroić się w cierpliwość. Nagrodą może być niezapomniany widok „spadających gwiazd”!
Przeczytaj też o tym, że NASA szuka pomocników do misji na Marsa.
Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.