Kosmiczny tydzień: Starliner, Starlinki i chińskie tajemnice

135

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kosmiczny tydzień: Starliner, Starlinki i chińskie tajemnice. Na zdjęciu kapsuła Starliner.
Kosmiczny tydzień: Starliner, Starlinki i chińskie tajemnice. Na zdjęciu kapsuła Starliner.

W nadchodzącym tygodniu kosmos znów będzie tętnić życiem! SpaceX planuje trzy starty satelitów Starlink, a Boeing wyśle w kosmos swoją długo wyczekiwaną kapsułę Starliner z załogą astronautów NASA. Chiny również nie pozostają w tyle i szykują dwa tajemnicze loty rakietowe.

Kosmiczny tydzień. Starliner w końcu rusza w kosmos

Po latach opóźnień i problemów technicznych, kapsuła Starliner firmy Boeing ma wreszcie odbyć swój pierwszy lot załogowy. Start zaplanowano na poniedziałek 6 maja o godzinie 22:34 (wtorek rano czasu polskiego) z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Na pokładzie znajdą się astronauci NASA Barry Wilmore i Sunita Williams, którzy spędzą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) około 7 dni.

Tłum. „Boeing jest o krok od rozpoczęcia swojej pierwszej załogowej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną przy użyciu statku kosmicznego Starliner. Astronauci NASA Butch Wilmore i Suni Williams mają wystartować na szczycie rakiety Atlas V w poniedziałek, 6 maja, o godzinie 22:34”.

Jeśli misja przebiegnie pomyślnie, Starliner zostanie certyfikowany do regularnych lotów załogowych na ISS, stając się konkurencją dla Dragonów SpaceX. Kapsułę wyniesie na orbitę rakieta Atlas V firmy United Launch Alliance.

SpaceX wysyła kolejną partię Starlinków

Firma SpaceX nie zwalnia tempa i w nadchodzącym tygodniu planuje aż trzy misje wystrzelenia satelitów Starlink. Pierwszy start odbędzie się już w poniedziałek 6 maja ze Space Launch Complex 40 (SLC-40) na Florydzie. Rakieta Falcon 9 wyniesie na orbitę kolejną partię szybkich satelitów internetowych Starlink V2 Mini – szacuje się, że wyniesie ich około 20.

Kolejny start Falcona 9 ze Starlinkami zaplanowano na 7 maja. Tym razem rakieta wystartuje z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego, położonego niedaleko SLC-40. Warto wspomnieć, że właśnie z tego miejsca odbyły się pierwsze loty Dragonów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Na koniec, 8 maja z bazy Sił Kosmicznych USA w Vandenberg w Kalifornii wystartuje kolejna misja Starlinków nowej generacji.

Falcon 9 Fot. Space X/X

Intensywny tydzień SpaceX to kolejny krok w budowaniu globalnej sieci szerokopasmowego internetu Starlink. Firma dąży do zapewnienia dostępu do internetu w każdym zakątku globu, a misje te są kluczowe dla realizacji tego celu.

Tajemnicze loty z Chin

Chińska Korporacja Nauki i Technologii Lotniczej i Kosmicznej (CASC) odgrywa kluczową rolę w rosnącym zaangażowaniu Chin w eksplorację kosmosu. W nadchodzącym tygodniu CASC będzie odpowiedzialna za dwa tajemnicze starty rakietowe, co podkreśla jej znaczenie w chińskim programie kosmicznym.

Pierwszy odbędzie się we wtorek 7 maja, z Centrum Wystrzeliwania Satelitów Taiyuan. Rakieta Długi Marsz 6C wyniesie na orbitę ładunek o masie 2400 kg, którego szczegóły nie są jednak znane.

Drugi start nastąpi w czwartek 9 maja, również z Centrum Wystrzeliwania Satelitów Taiyuan. Tym razem rakieta Długi Marsz 3B/YZ–1 wyniesie ładunek o masie do 12 000 kg na niską orbitę okołoziemską lub 5550 kg na orbitę geostacjonarną.

Podobnie jak w przypadku pierwszego startu, cel misji jest owiany tajemnicą.

Start rakiety Długi Marsz 3B Fot. Wikipedia

Oprócz nadchodzących startów, CASC aktywnie pracuje nad rozwojem rakiet wielokrotnego użytku, wzorując się na technologii Falcon 9 firmy SpaceX. Chociaż pierwsze testy tego typu systemów w Chinach przeprowadzają już inne firmy, takie jak ExPace, zaangażowanie CASC w tę dziedzinę pokazuje ambicje Chin, by stać się liderem w dziedzinie kosmicznej technologii wielokrotnego użytku.

Najbliższy tydzień zapowiada się niezwykle interesująco dla miłośników kosmosu. Obserwujmy z uwagą kolejne kroki w podboju kosmicznej przestrzeni!

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia