W nadchodzącym tygodniu kosmos znów będzie tętnić życiem! SpaceX planuje trzy starty satelitów Starlink, a Boeing wyśle w kosmos swoją długo wyczekiwaną kapsułę Starliner z załogą astronautów NASA. Chiny również nie pozostają w tyle i szykują dwa tajemnicze loty rakietowe.
Kosmiczny tydzień. Starliner w końcu rusza w kosmos
Po latach opóźnień i problemów technicznych, kapsuła Starliner firmy Boeing ma wreszcie odbyć swój pierwszy lot załogowy. Start zaplanowano na poniedziałek 6 maja o godzinie 22:34 (wtorek rano czasu polskiego) z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Na pokładzie znajdą się astronauci NASA Barry Wilmore i Sunita Williams, którzy spędzą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) około 7 dni.
Jeśli misja przebiegnie pomyślnie, Starliner zostanie certyfikowany do regularnych lotów załogowych na ISS, stając się konkurencją dla Dragonów SpaceX. Kapsułę wyniesie na orbitę rakieta Atlas V firmy United Launch Alliance.
SpaceX wysyła kolejną partię Starlinków
Firma SpaceX nie zwalnia tempa i w nadchodzącym tygodniu planuje aż trzy misje wystrzelenia satelitów Starlink. Pierwszy start odbędzie się już w poniedziałek 6 maja ze Space Launch Complex 40 (SLC-40) na Florydzie. Rakieta Falcon 9 wyniesie na orbitę kolejną partię szybkich satelitów internetowych Starlink V2 Mini – szacuje się, że wyniesie ich około 20.
Kolejny start Falcona 9 ze Starlinkami zaplanowano na 7 maja. Tym razem rakieta wystartuje z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego, położonego niedaleko SLC-40. Warto wspomnieć, że właśnie z tego miejsca odbyły się pierwsze loty Dragonów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
Na koniec, 8 maja z bazy Sił Kosmicznych USA w Vandenberg w Kalifornii wystartuje kolejna misja Starlinków nowej generacji.
Intensywny tydzień SpaceX to kolejny krok w budowaniu globalnej sieci szerokopasmowego internetu Starlink. Firma dąży do zapewnienia dostępu do internetu w każdym zakątku globu, a misje te są kluczowe dla realizacji tego celu.
Tajemnicze loty z Chin
Chińska Korporacja Nauki i Technologii Lotniczej i Kosmicznej (CASC) odgrywa kluczową rolę w rosnącym zaangażowaniu Chin w eksplorację kosmosu. W nadchodzącym tygodniu CASC będzie odpowiedzialna za dwa tajemnicze starty rakietowe, co podkreśla jej znaczenie w chińskim programie kosmicznym.
Pierwszy odbędzie się we wtorek 7 maja, z Centrum Wystrzeliwania Satelitów Taiyuan. Rakieta Długi Marsz 6C wyniesie na orbitę ładunek o masie 2400 kg, którego szczegóły nie są jednak znane.
Drugi start nastąpi w czwartek 9 maja, również z Centrum Wystrzeliwania Satelitów Taiyuan. Tym razem rakieta Długi Marsz 3B/YZ–1 wyniesie ładunek o masie do 12 000 kg na niską orbitę okołoziemską lub 5550 kg na orbitę geostacjonarną.
Podobnie jak w przypadku pierwszego startu, cel misji jest owiany tajemnicą.
Oprócz nadchodzących startów, CASC aktywnie pracuje nad rozwojem rakiet wielokrotnego użytku, wzorując się na technologii Falcon 9 firmy SpaceX. Chociaż pierwsze testy tego typu systemów w Chinach przeprowadzają już inne firmy, takie jak ExPace, zaangażowanie CASC w tę dziedzinę pokazuje ambicje Chin, by stać się liderem w dziedzinie kosmicznej technologii wielokrotnego użytku.
Najbliższy tydzień zapowiada się niezwykle interesująco dla miłośników kosmosu. Obserwujmy z uwagą kolejne kroki w podboju kosmicznej przestrzeni!
Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org
Drogi Czytelniku!
Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!
Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż