Tragiczny I kwartał sezonu motocyklowego 2024

Statystyki nie kłamią, z roku na rok na naszych drogach rośnie liczba wypadków, również tych śmiertelnych.

146

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

sezon motocyklowy - martwa motocyklistka w czarnym kombinezonie i kasku, leży na drodze obok swojego motocykla. W tle biały samochód osobowy.

Pierwszy kwartał 2024 roku za nami, a więc pora na małe podsumowanie tragicznych zdarzeń, do których doszło w tym czasie. Chociaż wszystkie służby związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, mają nadzieję na poprawy statystyk, te niezmiennie wykazują trend wzrostowy. Sezon motocyklowy

Statystyki ogólne

Zgodnie z oficjalnymi danymi statystycznymi, w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku, miało miejsce 4101 wypadków, w których śmierć poniosło 391 osób. Natomiast rannych zostało 4731 osób. Powyższe liczby jednoznacznie wskazują na 10% wzrost liczby wypadków, w tym śmiertelnych, w porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 roku. Gdzie szukać przyczyn tylu tragedii? Niewątpliwie „ciepłe” zimy, usypiają czujność wielu kierowców. Uczestnicy ruchu drogowego, często pomimo naprawdę wiosennych temperatur nadal jeżdżą na zimówkach. Samochód jest wtedy mniej przewidywalny i gorzej hamuje.

Motocykliści rozpoczęli sezon motocyklowy

Niestety liczba wypadków, w których wzięli udział motocykliści również wzrosła i to aż o 80%. Dane Komendy Głównej Policji pokazują, że dotychczas śmierć poniosło 42 motocyklistów, podczas gdy rok temu w analogicznym okresie było ich 22. Od początku roku do końca kwietnia, kierujący motocyklami uczestniczyli w 391 wypadkach, czyli o 178 więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku.

Kto ponosi winę za taki stan rzeczy? Za ponad 60% wypadków z udziałem motocyklistów, odpowiadają kierowcy samochodów. Wykonujący na drodze w sposób niebezpieczny, czyli nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, zmiany pasa ruchu, czy też lewoskręt. A ponieważ wina leży po obu stronach, również sami motocykliści podnoszą tragiczne statystyki. Wielu z nich, jest świadomych możliwości swoich maszyn i za wszelką cenę usiłują to pokazać, ale nie każdy z nich potrafi zapanować nad maszyną, która osiąga setkę w trzy sekundy. Do tego dochodzi wciskanie się między pasy ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie, „nieśmiertelni” nie wiedzą co to bezpieczna odległość i na końcu zabójcza prędkość.

Inne czynniki ryzyka

Na portalach poświęconych wszystkiemu co jest związane z motocyklami, znajdziemy szereg innych powodów wzrostu ilości wypadków z udziałem motocyklistów. Wymienia się między innymi niewystarczające szkolenie przyszłych motocyklistów, oraz fakt istnienia sporej grupy w ogóle nie posiadającej uprawnień, co okazuje się dopiero w trakcie kontroli drogowej. Od kiedy do kierowania motocyklem o pojemności skokowej do 125 ccm, wystarczy jedynie posiadać prawo jazdy kat.B oraz stosowny staż za kółkiem, sytuacja na drogach pogorszyła się. Doprowadzili do tego „motocykliści” kat.B posiadający motocykl, czasami bardzo dynamiczny oraz ZERO PRAKTYKI. Jeśli dodamy do tego tłok na drogach, stres oraz stale rosnącą liczbę zarejestrowanych pojazdów, przepis na wypadek gotowy.

Majówka 2024

Według danych Komendy Głównej Policji, w okresie od wtorku 30 kwietnia do soboty 4 maja, na drogach doszło do 346 wypadków, w których śmierć poniosły 32 osoby, z kolei 399 zostało rannych. Pomimo licznych apeli, nie maleje również liczba jeżdżących na „podwójnym” gazie, policja zatrzymała w tym czasie 1512 kierowców po alkoholu. Sezon motocyklowy

Mogłeś przegapić: Volkswagen odpuszcza Europę i skupia się na rynku chińskim?

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia