W mediach pojawiła się informacja o zintensyfikowaniu działań Volkswagena na rynku chińskim oraz poszerzeniu oferty produkcyjnej o kolejne modele skierowane do chińskiego odbiorcy, a szczególnie młodych. Volkswagen odpuszcza Europę
Czemu Volkswagen odpuszcza Europę?
Niemiecka marka czuje się dobrze zadomowiona w Chinach, warto przypomnieć iż 40 lat temu Volkswagen był pierwszym zachodnim koncernem, który podpisał kontrakt na możliwość produkowania samochodów w Szanghaju. W ramach planowanych działań Volkswagen zakłada wprowadzenie do 2030 roku, 30 nowych modeli skierowanych do chińskiego klienta.
Nowe modele już na etapie projektowania mają uwzględniać potrzeby lokalnego odbiorcy, którego gust będzie decydował o designie nowych modeli. Naturalnie w gamie nowo powstałych samochodów nie zabraknie tych z napędem elektrycznym. Aby przyspieszyć cały proces, wezmą w nim również udział kontrahenci z Chin.
Jedną z nowinek za Wielkim Murem, będzie zaprezentowany na odbywających się właśnie targach Auto China 2024 koncept ID. CODE, który reprezentuje styl przyszłych modeli powstających specjalnie na chiński rynek. Jak powiedział dyrektor generalny marki Volkswagen, Thomas Schäfer – „ ID. CODE daje pierwszy pogląd na przyszłość VW w Chinach: z nowym designem, nowym standardem technologicznym i całościowym doświadczeniem marki – specjalnie zorientowanym na potrzeby i życzenia naszych chińskich klientów. Razem z naszymi chińskimi partnerami rozpoczynamy nową erę mobilności w Chinach”.
Plan rozwoju Volkswagena w Chinach, przewiduje również wypuszczenie do roku 2030, 6 modeli samochodów wyposażonych w napęd hybrydowy oraz 12 modeli spalinowych.
Volkswagen w Chinach
Obecna na drogach od 2020 roku rodzina VW ID, ma powiększyć się do 16 modeli. Przy czym 5 z nich to przedstawiciele submarki ID.UX, którą stworzono specjalnie na rynek chiński. Większość z zapowiadanych nowości marki, zostanie zbudowana na własnych platformach MEB i MQB. Pojawi się także nowa platforma dla samochodów elektrycznych, opracowano ją w kooperacji Volkswagena z chińską firmą Xpeng. Zostanie ona wykorzystana do budowy dwóch nowych modeli klasy średniej.
CEA (China Electrical Architecture), platforma opracowana z firmą Xpeng w porównaniu z volkswagenowską MEB, pozwoli obniżyć cenę zeroemisyjnych produktów Volkswagena o ok. 40%. MEB stosuje się obecnie w modelach Volkswagen ID. Buzz, Volkswagen ID.3, Volkswagen ID.5, Cupra Born, Audi Q4 e-tron.
Nowa płyta podłogowa CEA, zadebiutuje najpierw na rynku chińskim w 2026 roku.
Niewątpliwie podejmowane przez niemieckiego producenta wysiłki, są próbą polepszenia sytuacji marki w Państwie Środka. Dwa lata temu Volkswagen utracił swoją dominującą pozycję w Chinach, na rzecz miejscowego giganta BYD (Build Your Dreams), w wyniku czego niemiecka marka utraciła 14% udziału w miejscowym rynku. Czy nowa platforma przełoży się na tak atrakcyjne ceny, że VW odzyska utraconą część rynku? Czy płyta podłogowa CEA trafi do Europy? Na odpowiedzi przyjdzie na poczekać kilka lat.
Mogło ci umknąć: Volkswagen Transporter T1 Bulli kontra Volkswagen ID. Buzz
********
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org
Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.