CEPiK szykuje rewolucję

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców pozbywa się "martwych dusz" czyli ponad 7 milionów pojazdów które uznaje się za samochody niewyrejestrowane, nieanulowane, w przypadku których upłynęło ponad 10 lat od daty pierwszej rejestracji w Polsce

162

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

CEPiK szykuje rewolucję. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców pozbywa się martwych dusz. 7 milionów to samochody. Złomowisko tysiące samochodów osobowych na złom w 2022 roku auto trafia do zgniatarki
CEPiK szykuje rewolucję. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców pozbywa się martwych dusz. 7 milionów to samochody. Złomowisko tysiące samochodów osobowych na złom w 2022 roku auto trafia do zgniatarki

Czerwiec 2024 roku będzie przełomowym momentem w historii Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców gdyż od tego właśnie miesiąca CEPiK szykuje rewolucję. Oznacza to nic innego jak pozbycie się tzw. martwych dusz. Operacja polega na rewizji danych, i usunięciu informacji o około 7 milionach pojazdów, które od dłuższego czasu nie były aktualizowane. Cały proces ma ruszyć już 10 czerwca 2024 roku. W tym dniu minie dziesięć lat od wprowadzenia obowiązku ubezpieczenia OC. IBRM Samar wyjaśnił definicję stosowaną przez CEPiK według której za „martwe dusze” uznaje się samochody niewyrejestrowane, nieanulowane, w przypadku których upłynęło ponad 10 lat od daty pierwszej rejestracji w Polsce, ale w okresie 6 lub więcej lat nie wpłynął żaden komunikat aktualizujący z organów rejestrujących, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego czy stacji kontroli pojazdów.

Pojazdy, które od dawna nie jeżdżą, a mimo to widnieją w urzędowych systemach Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców  zaburzają obraz motoryzacji w Polsce. Przyglądając się danym z CEPiK można dojść do wniosku, że to właśnie Polacy na tle innych krajów Europy jeżdżą najstarszymi samochodami. Średni wiek wynosi ponad 21,54 roku i jest ich rekordowo dużo, gdyż jest to ponad 700 sztuk na każdy tysiąc mieszkańców. W bazie CEPiK istnieje 7,245 milionów pojazdów tzw. „martwych dusz”, których średni wiek wynosi 37 lat. Pokazuje to jednoznacznie że tego typu sytuacja bardzo wyraźnie zawyża średnią, a po jej wyeliminowaniu spowoduje obniżenie średniego wieku pojazdu w Polsce do 16,12 roku.

CEPiK szykuje rewolucję. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców pozbywa się martwych dusz. 7 milionów to samochody. Złomowisko VW T3
CEPiK szykuje rewolucję. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców pozbywa się martwych dusz. 7 milionów to samochody. Złomowisko VW T3

CEPiK szykuje rewolucję, gdzie trafią „martwe dusze”

Od czerwca 2024 roku dane w końcu mają dokładniej odzwierciedlać rzeczywistość motoryzacyjną na naszych drogach. Jeżeli znikną tzw. „martwe dusze”, to z teoretycznie 725 pojazdów przypadających na 1000 mieszkańców, pozostanie zaledwie 533. Pojazdy spełniające poniższe warunki, 10 czerwca 2024 roku zostaną wykreślone z bazy CEPiK. Mam tu na myśli pojazdy, które:

-Zostały zarejestrowane przed 14 marca 2005 roku,

-Nie mają ważnego badania technicznego,

-Od co najmniej 10 lat nie były objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC

Ile z tych pojazdów trafi na złomowisko, a ile do lasu. To pytanie pozostaje bez odpowiedzi.

Więcej informacji o zmianach w CEPiK, a także dostępnych e-usługach, możemy znaleźć odwiedzając nową stronę internetową www.gov.pl/web/cepik. Znajdziemy tu wszystkie aktualne informacje oraz usługi związane z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców.

CEPiK szykuje rewolucję. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców pozbywa się martwych dusz. 7 milionów to samochody. Ile trafi na złomowisko, a ile do lasu.
CEPiK szykuje rewolucję. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców pozbywa się martwych dusz. 7 milionów to samochody. Ile trafi na złomowisko, a ile do lasu.

Niech CEPiK szykuje rewolucję, a my już dziś poszukajmy w sieci

To że CEPiK szykuje rewolucję i nasz zakurzony, zapomniany pojazd zniknie z bazy danych już wiemy, ale wcześniej warto wybrać się po dostępne informacje. Czasu zostało niestety niewiele i już dziś możemy sprawdzić status swojego pojazdu online w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Oto kilka sposobów, jak to zrobić:

  1. Mój Pojazd: Skorzystaj z bezpłatnej usługi “Mój Pojazd”, która pozwala sprawdzić dane o pojazdach, których jesteś właścicielem lub posiadaczem. W ramach tej usługi dowiesz się o historii pojazdu, stanu licznika z ostatniego badania technicznego i innych istotnych informacji. Aby z niej skorzystać, potrzebujesz profilu zaufanego (eGo).

  2. Historia Pojazdu: Jeśli interesuje cię historia pojazdu przed zakupem, możesz skorzystać z bezpłatnej usługi “Historia Pojazdu”. Dzięki niej poznamy informacje o pojeździe, takie jak dane techniczne, czy pojazd był kradziony oraz liczbę właścicieli pojazdu.

  3. Punkty Karnych: Dowiedz się, ile masz punktów karnych. Pamiętaj, że jeśli w ciągu 12 miesięcy zdobędziesz 24 punkty (lub więcej), stracisz prawo jazdy. Punkty karne można otrzymać za różne wykroczenia lub przestępstwa w ruchu drogowym, takie jak przekroczenie dopuszczalnej prędkości.

  4. Sprawdź Uprawnienia Kierowcy: Chcesz dowiedzieć się, czy prawo jazdy lub pozwolenie na kierowanie tramwajem zostało zatrzymane? A może po prostu chcesz zobaczyć swoje uprawnienia? Ta usługa pozwala na sprawdzenie tych informacji.

  5. Bezpieczny Autobus: Jeśli wybierasz się na wycieczkę autobusem lub autokarem, skorzystaj z bezpłatnej usługi “Bezpieczny Autobus”. Pozwala ona na wstępne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, którym planujesz podróżować.

  6. API do CEPiK: Jeśli jesteś bardziej zaawansowanym użytkownikiem, możesz pobierać dane pojazdów z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) za pomocą bezpłatnej usługi „API do CEPiK”.

Zachęcam do korzystania z nowej strony internetowej CEPiK. Znajdziesz tu wszystkie aktualne informacje i usługi związane z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców.

Nowy CEPIK już działa – wszyscy gotowi?

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników imprez motoryzacyjnych do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku zdjęć. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

 

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia