Klatka bezpieczeństwa – czym właściwie jest

1464

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Klatka bezpieczeństwa to bardzo ważny element przy budowaniu sportowego auta.

Klatka bezpieczeństwa – czym właściwie jest? Naszym celem jest osiągnięcie jak największego bezpieczeństwa oraz osiągów auta. Decydując się na budowę takiego auta warto pamiętać, że nie warto oszczędzać pieniędzy na bezpieczeństwie swoim jak i osoby, która jeździ z nami w takim rajdzie. Co nam po tym, że auto jest szybkie skoro przy jakimś dachowaniu mogą się stać naprawdę poważne rzeczy. Musimy pamiętać o zachowaniu równowartości bezpieczeństwa oraz osiągów.

Klatka bezpieczeństwa – dlaczego warto montować.

klatka bezpieczeństwa
Wypadek Ford Fiesta WRC

Na początku zastanówmy się dlaczego warto wykładać sporą kasę na montaż klaki bezpieczeństwa? Nietrudno się domyślić, że dzięki klatkom wielu kierowców uszło z życiem lecz chroni ona nas tylko w przypadku gdy auto dachuje. Przy zderzeniu czołowym raczej nie odegra większej roli lecz nie mówię, że nie ma wtedy żadnego wpływu na bezpieczeństwo podczas wypadku.

 

Klatka bezpieczeństwa – rodzaje klatek oraz budowa.

Rodzaje klatek to bardzo ważny temat bo mamy tu aż dwa rodzaje. Możemy je podzielić na wspawywane oraz przykręcane. Klatki wspawywane jak łatwo się domyślić są bardziej wytrzymałe. Podstawowe klatki bezpieczeństwa posiadają sześć punktów mocowań natomiast klatki montowane w samochodach klasy WRC mają takich dziesięć punktów. Drugim rodzajem klatki jak wyżej wspomniałem jest przykręcana klatka bezpieczeństwa. Jako plus należy wymienić, że taka klatka jest dużo bardziej łatwiejsza w montażu niż wyżej wymieniona. Należy też pamiętać, że w każdej chwili możemy ją wymontować jeżeli mamy właśnie taką potrzebę.

Klatki bezpieczeństw są wykonywane ze stali zwykłej oraz stali chromowo-molibdenowej. Każdy znający chociaż trochę temat dobrze wie, że wykonanie klatki ze stali zwykłej jest dużo tańsze niż w przypadku stali chromowo-molibdenowej.  Natomiast drugi materiał, z którego wykonuje się klatki jest dużo lepszy jak i lżejszy. Jak dobrze wiemy w takim sporcie każdy kilogram może być na wagę złota co również przekłada się jak wcześniej wspomniałem na bezpieczeństwo.

klataka bezpieczeństwa
Budowa klatki

Najprostszą w budowie jest klatka na poniższym zdjęciu. Składa się ona z: pałąka głównego, pałąków bocznych, pałąka przedniego, podpór tylnych oraz elementu przekątnego. Oczywiście klatka bezpieczeństwa może być jeszcze bardziej rozbudowana na kilka różnych sposobów. Jak możemy przeczytać w pewnym piśmie należy pamiętać żeby zamontować w bezpośrednim miejscu gdzie kierowca ma styczność z klatką należy zamontować niepalne okładziny. Przy montażu klatki bezpieczeństwa powinniśmy pamiętać także o sportowych fotelach kubełkowych oraz sportowych pasach szelkowych. To nierozłączne elementy, które bardzo mocno wpływają na bezpieczeństwo kierowcy oraz pilota/pasażera. Nie możemy pominąć równie ważnego elementu jakim jest kask. Może się również zdarzyć, że uderzymy głową o rurę klatki więc taki kask jest naprawdę ważny!

Klatka bezpieczeństwa – topowi producenci

klatka bezpieczeństwa
Klatka wykonana przez Custom Cages

Liderem wśród produkcji klatek bezpieczeństwa bez wątpienia jest firma Custom Cages, która swoją siedzibę ma w Wielkiej Brytanii. Firma która robi najlepsze klatki bezpieczeństwa istnieje już od roku 1985 i wytwarza nawet pond 1000 sztuk klatek rocznie! Właśnie klatki, które wykonuje firma Custom Cages są montowane do takiego auta jak Ford Fiesta WRC. Do jej produkcji użyto materiał o nazwie: stal węglowo-manganowa.  Na stronach, które specjalizują się w klatach bezpieczeństwa można przeczytać, że materiał z którego została wykonana mogą być dużo cieńsze oraz dużo bardziej lżejsze.

Równie bardzo znaną marką jest firma OMP. Specjalizująca się w szerokiej gamie produktów do tego sportu właśnie swoje pierwsze kroki stawiała przy budowie tytułowej klatki bezpieczeństwa. My Polacy też mamy czym się pochwalić i wcale nie odstajemy od czołówki firm z tej branży. Pierwsza z nich jest firma Ireco Motorsport, która pochodzi z Bielska-Białej. Firma ma bardzo dobrze wykwalifikowanych pracowników, którzy produkując klatki do wielu aut biorących udział w przeróżnych rajdach. Drugą znaną firma jest Trela Motorsport. Paweł Trela osoba bardzo dobrze znana z rajdów a obecnie z driftingowych mistrzostw Polski sam osobiście przetestował wytrzymałość klatek. Uważam, że jego rekomendacja na pewno wystarczy jeżeli ktoś zdecyduję się na zakup takiej klatki!

Klatka bezpieczeństwa – podsumowanie

Przechodząc do podsumowania należy się zastanowić jaki rodzaj klatki wybrać do naszego auta jeżeli już zdecydujemy się na taki montaż? Moim zdaniem należy zawsze pamiętać aby zachować jak największe bezpieczeństwo przy jak największych możliwych osiągach. Zawsze należy pamiętać, że wyścig możemy przegrać i spróbować sił w następnym. Jeżeli zginiemy nie będziemy mieli już tej szansy!

Zobacz również: Przyciemnianie szyb w aucie – informacje, które warto wiedzieć

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia