Elektryczna Toyota Celica czyli jak nastolatek zrobił elektryka

0
4259
Elektryczna Toyota Celica
foto: www.digitaltrends.com

Elektryczna Toyota Celica czyli jak nastolatek zrobił elektryka

Zastanawialiście się kiedyś, nad tym by przerobić swój samochód tak, aby mniej palił i by można było jak najwięcej na nim oszczędzić? Młody chłopak Adam Lansing, też wyszedł z takiego założenia słysząc jak jego brak prosi rodziców, aby pożyczyli mu pieniądze na zatankowanie auta. W wieku 12 lat stwierdził, że przerobi samochód tak, aby samochód nie był napędzany benzyną a prądem. Jak powiedział, tak zrobił. I w wieku 18 lat może pochwalić się elektryczną toyotą celicą.

Elektryczna Toyota Celica – Jak to się zaczęło?

Inspiracją do tego, że transformacja auta spalinowego w elektryczne jest możliwa, były filmy Johna Waylanda, który przemienił Datsuna 1200 z 1972 roku w potężnego, elektrycznego dragstera, zwanego Białym Zombie. “Widziałem, jak dosłownie katapultował się z linii startu. Było to auto elektryczne, pod którego maską nie było nic prócz niewielkiego silnika elektrycznego. Gdy John opowiadał o prostocie swojej konstrukcji i o tym, że każdy jest w stanie ją zrobić, zrozumiałem, że mogę i ja” – wspomina Lansing.

Elektryczna Toyota Celica
foto: www.digitaltrends.com

Więc jak dostał samochód od znajomego taty, nie było już odwrotu, trzeba było zacząć działać i tworzyć plan, jak stworzyć elektryczny samochód. Przez dwa lata zbierał części do samochodu, a przez kolejne dwa starał się uruchomić samochód. Jak sam mówi przebudował Celicę aż… 52 razy! Mało tego, potrafił pracować do 20 godzin dziennie, aby rozwiązać kolejny problem z samochodem. Miał okres, gdzie chciał się poddać, było to między 35 a 40 przebudową, ale dzięki rodzinie, dotarł do końca. I tak oto dzisiaj, dzięki sponsorom, ale przede wszystkim dzięki swojej pracy może cieszyć się elektrycznym samochodem.

Elektryczna Toyota Celica

Dzięki ufundowanym przez sponsora Core IV i Plasma Boy Racing bateriom litowo-żelazowo-fosforanowym o pojemności 30 kilowatogodzin samochód ma 209 kilometrów zasięgu. Pierwotnie uruchomiony samochód miał zasięg 19 kilometrów. Jak widać, Adam jest kolejnym przykładem na to, że jeśli się coś chce to nie ma żadnych przeszkód aby to zrobić. Wyobrażacie sobie co Adam może wymyśleć w przyszłości, skoro w wieku 12 lat wpadł na taki pomysł? 🙂 Ja nie wiem ale myślę, że może nas jeszcze w tym naszym motoryzacyjnym świecie pozytywnie zaskoczyć.

Zobacz Co wybrać: tuning czy SWAP silnika?