Carsharing przyszłością wielkich miast i metropolii
Wiele z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Umówmy się, auto jest pod wieloma względami najwygodniejszym i obecnie jednym z najbardziej powszechnych środków transportu. Dotyczy to przede wszystkim życia i komfortu poruszania się w większych miastach, gdzie trzeba szybko dostać się do oddalonej dzielnicy miasta czy przewieść ciężkie zakupy. Nie każdy jednak musi posiadać własne auto, żeby z niego korzystać. Albo zaoszczędzić. polskich i europejskich miastach rozwija się mobilność na żądanie. Mieszkańcy mogą wypożyczyć samochód na dokładnie tyle czasu, ile potrzebują. A płaci się tylko za przejechane kilometry. W ten sposób można użytkować auto bez ponoszenia kosztów jego utrzymania. Jednocześnie, opłata za przebyte kilometry sprzyja racjonalnemu korzystaniu z auta – kiedy nie ma takiej potrzeby, można wybrać komunikację miejską. Carsharing przyszłością wielkich miast i metropolii – czy będzie rewolucja ?
Obecnie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak systemy carsharingu, nie trzeba posiadać auta na własność, by móc z niego korzystać. Można je po prostu wypożyczyć. Przykładem systemu mobilności na żądanie w Polsce jest Traficar, działający na terenie Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Za pomocą specjalnej aplikacji każda osoba, która zarejestruje się w systemie, może wypożyczyć auto (dostępne są m.in. Renault Clio oraz Kangoo).
Carsharing przyszłością wielkich miast i metropolii – dostępne będą samochody w pełni elektryczne?
Rozwiązanie, które niedawno wprowadzono w Madrycie, łączy zalety pojazdów z napędem elektrycznym i mobilności na żądanie. Ruszył tam nowy serwis carsharingowy, którego flota składa się z 500 aut Renault ZOE – w pełni elektrycznych. Tym samym mieszkańcy zyskują nowy, bezpieczny dla środowiska sposób poruszania się po stolicy Hiszpanii.Co dalej? W nieodległej przyszłości wypożyczyć będzie można samochód, który sam zawiezie nas do celu. W Rouen we Francji ruszył projekt „Rouen Normandy Autonomous Lab”. Jest to eksperymentalny etap pierwszej w Europie usługi transportu na żądanie na drogach publicznych z wykorzystaniem autonomicznych samochodów elektrycznych. Już w przyszłym roku mieszkańcy miasta będą mogli wypożyczyć jeden z czterech samochodów Renault ZOE wyposażonego w technologię jazdy autonomicznej.
Polskie miasta mogą pochwalić się własnymi rozwiązaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju w ramach konkursu ECO-MIASTO. W każdej z sześciu kategorii (mobilność zrównoważona, gospodarka odpadami, gospodarka wodna, systemy energetyczne, efektywność energetyczna i zieleń a powietrze) zostaną przyznane dwie nagrody – jedna dla ośrodka miejskiego o liczbie mieszkańców nieprzekraczającej 100 tys., a druga dla większego miasta. Laureaci w kategorii mobilność otrzymają do testów w 100% elektryczny samochód Renault ZOE na okres jednego miesiąca. Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji konkursu ECO-MIASTO już 8 listopada br.