Parafrazując Williama Szekspira można by zapytać Pić albo nie pić oto jest pytanie, co w związku ze zbliżającym się weekendem majowym będzie miało znaczenie. Chociaż prognozy długoterminowe nie nastrajają optymistycznie to Polak potrafi bawić się w każdych warunkach. Niestety po grillu, być może zaprawionym alkoholem trzeba będzie wsiąść do samochodu, i tu zaczyna się problem. Jak już zacząłem Szekspirem, to może pójdźmy dalej (tu nie będzie cytatu z byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego). Język angielski ma na to swoje określenie, czyli tzw. „designated driver„. To taka osoba tzw. „wskazany kierowca„, która w czasie gdy wszyscy piją nie pije alkoholu po to, aby po imprezie prowadzić samochód i odwieźć nietrzeźwych do domu.
To że jazda w towarzystwie nietrzeźwych nie zawsze jest łatwa i przyjemna to wiemy, ale jak to jest pod względem przepisów prawa. Czy legalna jest jazda w towarzystwie osób pod znacznym wpływem alkoholu, lub nawet pijących na to pytanie odpowie nam artykuł Ustawy o wychowaniu w trzeźwości
SPOŻYWANIE ALKOHOLU W SAMOCHODZIE
Art. 14 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, mówi że nie wolno spożywać alkoholu w pojazdach komunikacji publicznej (tramwaje, autobusy lub metro – tu alkoholu pić nie wolno. Zabraniają tego również regulaminy wewnętrzne przewoźników). W przypadku prywatnych samochodów nie ma zakazu picia alkoholu przez pasażerów, o ile ich zachowanie nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa. Wyjątki od tej zasady przewidziano w Art. 14. przec. alko. pkt. 1 4 i dotyczy m. in wagonów restauracyjnych w pociągach, samolotów i statków.
Żółta pałka. Pić albo nie pić
Brak zakazu, przewożenia pijących lub pijanych pasażerów zawsze może być ryzykowny. Aby podjąć walkę policja została wyposażona w alkomaty przesiewowe, które są na tyle czułe, że mogą wskazać obecność alkoholu u kierowcy, który wdychał jedynie opary alkoholu wydychane przez pasażerów. Tzw. charakterystyczna żółta „pałka” jest tak czuła, że wskaże, że możemy być nietrzeźwi tylko dlatego, że wdychaliśmy chwilę wcześniej alkoholowe opary, ale oczywiście na podstawie tych wskazań nie zostaniemy ukarani. Do tego potrzebny będzie bardziej precyzyjny alkomat dowodowy który powie nam i funkcjonariuszowi czy alarm okazał się fałszywy.
Pić albo nie pić oto jest pytanie. Pijani pasażerowie motocykla
Od każdej reguły jest jednak wyjątek, czyli jazda motocyklem z pijanym pasażerem. Przewożenie nietrzeźwego pasażera na motocyklu, motorowerze lub rowerze grozi mandatem w wysokości 500 zł i 10 punktami karnymi. Motocyklem można wieźć nietrzeźwego tylko w wózku bocznym. W przypadku samochodów osobowych takie przepisy nie obowiązują. Przewożenie pasażera, który jest nietrzeźwy lub w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi trzeźwemu kierowcy mandatem.
Przeczytaj również Pijani kierowcy na drogach
Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy!
Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org
I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.