8 Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza 12–14.04.2024 Wieliczka

Rozgrywane w Wieliczce i okolicy rajdy nie są wliczane do klasyfikacji sezonu, to na starcie pojawiają się najlepsi i najbardziej znani w kraju kierowcy rajdowi i wyścigowi.

334

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

8 Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza 12–14.04.2024 Wieliczka foto Przemysław Antosz superos.pl
8 Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza 12–14.04.2024 Wieliczka foto Przemysław Antosz superos.pl

To już 8 Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, który od lat wrósł w motorsportowy krajobraz Polski. Rozgrywane w Wieliczce i okolicy rajdy nie są wliczane do klasyfikacji sezonu, pomimo tego na starcie pojawiają się najlepsi i najbardziej znani w kraju kierowcy rajdowi i wyścigowi. Tradycyjnie przy wsparciu Miasta i Gminy Wieliczka i Starostwa Powiatowego Wieliczka w dniach 12–14 zorganizowany będzie Orlen Oil 8 Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. Sponsorem tytularnym został ORLEN OIL.

8 Rajd Memoriał – sobota

Sobotnie zmagania rozpoczynają się Odcinkami Specjalnymi rozgrywanymi na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej w Węgrzcach Wielkich (g. 12:23, 14:23). Niewątpliwie kulminacją soboty będą dwa przejazdy (g. 19:00, 20:30) rozgrywanego w centrum miasta nocnego Kryterium Burmistrza Wieliczki.

8 Rajd Memoriał – niedziela

Niedziela zapowiada się równie ciekawie ponieważ są to Odcinki Specjalne rozgrywane tradycyjnie w Brzegach na terenie Wielickiej Strefy Ekonomicznej (g. 11:30, 12:50 i 14:10), Węgrzcach Wielkich (g. 11:45, 13:05 i 14:25). Druga część to trasa, rozpoczynająca się pod Solnym Miastem (kompleks sportowy w Wieliczce) i kończącej się na ul. Daniłowicza, nieopodal głównego wejścia do Kopalni Soli (g. 12:08 i 13:28). Pierwsi zawodnicy na mecie rajdu liczącego 135,7 km (39,96 km Odcinków Specjalnych) spodziewani są około godziny 14:45.

Bazę rajdu zlokalizowano w budynku Solnego Miasta w Wieliczce, natomiast Park Serwisowy ulokowany będzie na terenie Dworca Autobusowego przy ul. E. Dembowskiego.

<yoastmark class=

Historia wielickiego Memoriału sięga zimy 2007, kiedy rozegrano pierwsze jednodniowe zawody. Wtedy zwyciężyła załoga Leszek Kuzaj/Jarosław Baran (Subaru Impreza), i jeszcze dwukrotnie, w 2008 i 2010. Także trzykrotnie na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej stawał Rafał Grzesiński pilotowany przez Mateusza Tutaja. W latach 2022 i 2023, w Wieliczce wygrywała załoga Orlen Teamu Mikołaj Marczyk/ Szymon Gospodarczyk jeżdżąca Skodą Fabią Rally EVO.

Rok 2023 przyniósł zwycięstwo: w klasie 1 zwyciężyli Rafał Kręcioch z Marcinem Szeją (Peugeot 208), w klasie 2 wygrali Michał Streer z Karoliną Szulęcką- Streer (Peugeot 208), puchary Burmistrza Wieliczki (za sobotni odcinek nocny) i Solnego Miasta trafiły do Mikołaja Marczyka i Szymona Gospodarczyka.

Gwiazdy które odwiedzą Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza

Jak mówi Prezes Automobilklubu Krakowskiego Paweł Owczyński . „Memoriały od początku przyciągały gwiazdy rajdów i wyścigów . Na trasie kibice podziwiali m.in. Bryana Bouffuer (rajdowy Mistrz Francji, trzykrotny Mistrz Polski), Krzysztofa Hołowczyca (Mistrz Europy, trzykrotny Mistrz Polski), Rafała Sonika (zwycięzca Rajdu Dakar w kategorii quadów), Bartka Ostałowskiego (startujący w drifcie zawodnik bez rąk) czy skoczka narciarskiego Macieja Kota, wciąż pamiętamy start w 2013 Kajetana Kajetanowicza, który po raz pierwszy wsiadł do wyścigowego Mitsubishi Lancera i zdecydowanie wygrał zawody. Przez dwa lata w rajdzie dominował Miko Marczyk udowadniając, że jest jednym z najszybszych polskich kierowców rajdowych ostatnich lat.”

W tym roku wstępnie jako kierowcy VIP zapowiedzieli swój udział: kolejny skoczek narciarski, Piotr Żyła, i (po raz kolejny) gwiazda telewizyjna Greg Collins. Swój powrót zapowiedział Paweł Petrys, Mistrz Polski w kl. A-14 w 1988, który od zakończenia kariery rajdowej w 1990 pojawił się tylko dwukrotnie na Rajdzie Żubrów.

Dalej możemy się dowiedzieć że: „Jak zawsze cieszymy się bardzo z ogromnej ilości kibiców obserwujących przebieg zawodów. W Wieliczce podczas Orlen Oil 8 Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza przygotowujemy dla nich specjalne strefy kibica. Będzie można bezpiecznie obserwować startujące załogi, z którymi będzie można się spotkać także w parku serwisowym. W imieniu Zawodników, w niedzielę po zakończeniu rajdy zapraszam na ceremonię wręczania nagród do Solnego Miasta”.

W tym roku w Mediatece pojawi się Andrzej Dąbrowski, jeden z najwybitniejszych polskich wokalistów jazzowych, który karierę kierowcy rajdowego rozpoczął w 1957 r. Jest to kontynuacja piątkowych spotkań z gwiazdami sportów motorowych.

Szczegółowe informacje o Orlen Oil 8 Rajdzie Memoriale Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza dostępne będą na stronie internetowej www.superos.pl, wyniki na żywo śledzić będzie można na stronie www.wyniki-online.pl

Zachęcam do lektury Rocznica śmierci Mariana Bublewicza oraz Janusz Kulig – rocznica śmierci legendarnego kierowcy

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia