Zakup samochodu na firmę jednoosobową – formy finansowania

Zakup samochodu na firmę jednoosobową - formy finansowania, jak najkorzystniej sięgnąć po środki na auto do pracy

164

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zakup samochodu na firmę jednoosobową
zakup samochodu na firmę jednoosobową

Dla wielu osób, które założyły jednoosobową firmę lub zastanawiają się nad jej uruchomieniem, samochód jest niezbędnym środkiem trwałym do prowadzenia działalności gospodarczej. Jego zakup to inwestycja, która może być dodatkowym obciążeniem dla małego przedsiębiorcy. Czy istnieją rozwiązania, które ułatwią zakup samochodu na firmę?

Formy finansowania samochodu

Celem działalności każdego przedsiębiorstwa jest zysk. Dlatego każda inwestycja, w tym również zakup samochodu na firmę jednoosobową, powinna być dla właściciela firmy opłacalna, a przynajmniej nie obciążać zbytnio jego finansów. Jak zatem najkorzystniej kupić samochód na firmę? Z jakich form finansowania pojazdu może skorzystać przedsiębiorca?

Na rynku motoryzacyjnym dominują trzy formy finansowania samochodu:

 • zakup za gotówkę, 
 • kredyt samochodowy,
 • leasing operacyjny.

Zakup samochodu firmowego za gotówkę

Zakup samochodu na firmę za gotówkę to duży, jednorazowy wydatek. Udogodnieniem dla przedsiębiorców jest to, że wydatek ten można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i w ten sposób odzyskać część zainwestowanych pieniędzy. Przedsiębiorca musi jednak spełnić kilka warunków:

 • udokumentować zakup samochodu firmowego,
 • wykazać, że samochód jest niezbędny do prowadzenia działalności,
 • wprowadzić samochód zakupiony na firmę jednoosobową do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa i poddać go amortyzacji według określonych stawek.

Przedsiębiorca zyskuje możliwość rozliczenia 75% wydatków związanych z eksploatacją auta na firmę oraz odliczenia podatku VAT od kosztów eksploatacyjnych.

Kredyt na auto w firmie 

Jeśli zakup za gotówkę auta na firmę jednoosobową okaże się zbyt dużym obciążeniem, to przedsiębiorca może zaciągnąć w banku kredyt samochodowy lub gotówkowy. Korzystniejszą formą finansowania samochodu na firmę jest kredyt samochodowy. Jest on tańszy od kredytu gotówkowego, a poza tym umożliwia ujęcie w koszty miesięcznych odsetek od każdej raty kredytu. W przypadku kredytu gotówkowego taka opcja też jest możliwa, ale przedsiębiorca musi udowodnić, że kredyt został przeznaczony wyłącznie na zakup samochodu firmowego. 

Leasing samochodu dla firm

Forma finansowania samochodu, która daje przedsiębiorcy najwięcej możliwości jest leasing. Dlaczego właściciele firm tak chętnie z niego korzystają? Leasing umożliwia:

 • zakup samochodu na firmę: osobowego i ciężarowego do 3,5 tony,
 • rozłożenie spłaty rat leasingowych w czasie, zgodnie z umową leasingu,
 • rozłożenie wartości samochodu na raty i możliwość jego wykupu po zakończeniu umowy, 
 • rozliczenie wydatków eksploatacyjnych w wysokości 75% lub 100% w zależności od sposobu użytkowania pojazdu w działalności,
 • ujęcie w koszty rat leasingowych do określonej wysokości,
 • odliczenie 100% lub 50% podatku VAT.

Kupując samochód na firmę jednoosobową, przedsiębiorca może zgodnie z własnymi preferencjami wybrać leasing operacyjny lub leasing finansowy. Jak wziąć samochód w leasing na firmę? Sprawdź tutaj: https://autosearch.pl/leasing-samochodu-na-firme-co-warto-wiedziec/

Warunki korzystania z samochodu osobowego w firmie

Zakup samochodu na firmę jednoosobową daje przedsiębiorcy możliwość wykorzystania go na dwa sposoby. Przedsiębiorcy wykorzystujący samochód osobowy w firmie muszą określić w jakich celach będzie on używany. Czy wyłącznie do celów działalności gospodarczej, czy w tzw. cyklu mieszanym – częściowo na potrzeby działalności, a częściowo na użytek prywatny. 

Jeżeli samochód osobowy firmowy będzie służył wyłącznie celom służbowym, to przedsiębiorca może odliczyć 100% podatku VAT od ceny zakupu i wydatków eksploatacyjnych. Warunkiem jest jednak prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu tzw. kilometrówki, zgłoszenie auta w Urzędzie Skarbowym na druku VAT-26 oraz wykluczenie w regulaminie firmy korzystania z samochodu w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

W przypadku gdy przedsiębiorca będzie wykorzystywał samochód w celach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i do celów prywatnych może odliczyć tylko 50% podatku VAT od zakupu oraz kosztów eksploatacyjnych i kosztów paliwa. Kwota, która nie podlega odliczeniu podatku VAT zwiększa wartość początkową samochodu osobowego. Przedsiębiorca w tym przypadku nie musi prowadzić żadnej dodatkowej ewidencji.  

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany go przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Nasi czytelnicy dają nam wiarę w sens tego co robimy.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształtowaniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia