Chaos w ruchu lotniczym nad Francją – odwołane loty i opóźnienia

Strajk kontrolerów lotów niemal sparaliżował pracę najważniejszych lotnisk we Francji

134

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

chaos w ruchu lotniczym, wnętrze lotniska i oczekujący pasażerowie
chaos w ruchu lotniczym nad Francją - podróżni uziemieni na lotniskach

Strajk części kontrolerów spowodował prawdziwy chaos w ruchu lotniczym nad Francją. Wiele lotów zostało odwołanych, a także występują poważne opóźnienia.

Obecna sytuacja spowodowała dezorganizację na najważniejszych francuskich lotniskach oraz uziemienie dziesiątek tysięcy pasażerów. Szacuje się, że na największym paryskim lotnisku imienia de Gaulle’a odwołano ponad połowę lotów, a na Orly – aż trzy czwarte. Opóźnienia dotykają również wielu pozostałych rejsów. Szczególnie poszkodowane są tanie linie lotnicze. Ryanair ogłosił odwołanie ponad 300 lotów, co utrudni podróż 50 tysiącom osób. Większość z nich to pasażerowie przesiadkowi, którzy jedynie przelatywali nad Francją, udając się do innych krajów Europy. Do naszego kraju również dotarły już echa strajku – odwołano co najmniej trzy rejsy między Francją a Polską. Sytuacja budzi frustrację i niepokój wśród pasażerów. Wielu z nich utknęło na lotniskach, tracąc cenne godziny, a nawet dni z zaplanowanych urlopów lub wyjazdów służbowych.

Chaos w ruchu lotniczym nad Francją – apel Ryanair

Ryanair nie zamierza biernie patrzeć na ten problem. Linie lotnicze wystosowały apel do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, domagając się natychmiastowych działań mających na celu ochronę praw pasażerów podczas strajków kontrolerów. Ryanair proponuje kilka rozwiązań, m.in.:

• Przejęcie kontroli nad lotami nad Francją przez kontrolerów z innych państw UE w przypadku strajków.

• Ograniczenie uprawnień związków zawodowych, aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

• Wprowadzenie unijnych rozporządzeń gwarantujących odszkodowania dla pasażerów w przypadku odwołania lotu z powodu strajku.

Czy Unia Europejska podejmie takie wyzwanie? To pokaże czas. Jedno jest pewne – strajk kontrolerów lotów we Francji stał się katalizatorem dyskusji o przyszłości lotnictwa w Europie. Czy ten kryzys doprowadzi do realnych reform i zapewni większą stabilność w tym sektorze? Odpowiedź poznamy wkrótce.

Dlaczego kontrolerzy lotów strajkują?

Chaos w ruchu lotniczym jest związany ze strajkiem kontrolerów, którzy domagają się wyższych wynagrodzeń. Niektórzy argumentują, że ich żądania płacowe są wygórowane, a strajk jest nieodpowiedzialnym działaniem, które uderza przede wszystkim w zwykłych ludzi. Inni podkreślają, iż zawód kontrolera ruchu lotniczego jest niezwykle wymagający, a obecne wynagrodzenie nie odzwierciedla w pełni odpowiedzialności ponoszonej przez te osoby. Zbyt niskie płace to jednak nie jedyny problem francuskich kontrolerów lotów. Powodami obecnego strajku są także niedobory personelu, reformy systemu emerytalnego oraz brak dialogu z rządem. Protestujący narzekają na złe warunki pracy, zbyt małą liczbę etatów oraz złe propozycje dotyczące wieku emerytalnego. Strajk kontrolerów ma poważne konsekwencje dla pasażerów i branży lotniczej. Odwołane loty i opóźnienia generują straty dla linii lotniczych i dezorganizują plany podróżnych.

Przeczytaj o tym, że wakacyjny lot liniami Ryanair może być droższy.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia